KaRakTer võitis Harrastusteatrite riigifestivali peaauhinna
|Harrastusteatrite festivalil Võrus hinnati parimatest parimaks lavastuseks Rakvere harrastusnäitetrupi lavastus „Mida Talle Öelda ehk Tigu“, mille lavastas leedulane Nerijus Gedminas.
Tõnu Lilleorg
Grand Prix`saanud lavastus räägib noorest prostituudist ja tema kaitseinglist, keda mängivad vastavalt Alice Siil ja Robin Täpp, kes õpivad mõlemad gümnaasiumi lõpuklassis. Nad teenisid festivalil ka eriti magusad parima naisnäitleja ja parima meesnäitleja auhinnad.
„Valdav tunne on tänulikkus, et ma sinna projekti üldse sattusin ja et meie töö sai tunnustust,” ütles Rakvere Eragümnaasiumi abiturient Siil. „Sain jätkuvalt kinnitust, et teen õiget asja ja see motiveerib,” lausus neiu.
„Auhinnad valmistasid tohutu üllatuse ning rõõmu,“ ütles Täpp, kes on Rakvere Reaalgümnaasiumi abiturient. Tema sõnul on ülimalt tore, kui tunnustatakse asja eest, kuhu on panustatud südant ja energiat. „See lavastus andis mulle kustumatu mälestuse ja kogemuse. Minu ümber on olnud parim trupp, tasemel meeskond ning tohutult inspireeriv lavastaja,” lisas Täpp.
Lavaloos näeb, kuidas enesetapu teinud prostituut Ida kohtub elu ja surma piiril kõikudes oma kaitseingel Annoga, kes püüab neiut veel kõigest hingest päästa. „Paraku ei oska tüdruk ega ka ingel rasketele probleemidele õiget lahendust leida,“ selgitas Täpp.
Alice Siili sõnul võib pealkirjas olevat sõna „tigu“ mõista kujundina kodust, mis teol on alati kaasas. „Idal ei ole aga kunagi olnud kohta, kus ta tunneks end turvaliselt ehk kodus,“ lausus neiu.
Näitlejatevaheline kontakt
Eelmisel nädalavahetusel Võru Kandle kultuurikeskuses toimunud Harrastusteatrite riigifestivalil osales 17 lavastust, kus tegi kaasa ligi 200 harrastusnäitlejat. Festivali Grand Prix on kõige kaalukam tiitel, mida üks harrastustrupp võib Eestis võita. Žüriisse kuulunud Rakvere Teatri lavastaja Urmas Lennuki sõnul oli võidulavastus algusest lõpuni ühes laadis välja peetud, puhas, terviklik ja väga täiuslik.
„Ei pea olema tuumafüüsik või teatriteadlane, et sellest lavastusest aru saada, piisab, kui oled vähegi lahtiste silmadega elanud, siis sa näed ja mõistad,“ lausus Lennuk. „Peaosatäitjad olid omavahel kogu aeg kontaktis ja lisaks sõnadele ka justkui läbi nahaaluse koe, seda oli väga kaunis vaadata,“ muljetas Lennuk.
Tema sõnul puudutab lavalugu hinge, on valus, teeb südamele haiget, kuid annab lõpus ka lunastuse ja kergenduse. „Kõik lavastuse näitlejad olid väga head, eriti hakkas silma nende omavaheline kontakt, see oli nii puhas. Hästi huvitav oli seda kogeda, see oli lausa nagu obadus,“ rääkis Lennuk. „See lavastus väärib igal juhul vaatamist, soovitan,“ lausus ta.
Järgmine etendus kultuurikeskuses
Võidulavastust nautis festivalil ka Oomerteatri näitleja Margus Kobing. „Mõnusalt sürrealistlik lugu elu ja surma piiril olevast tüdrukust. Väga tublid peaosalised ning ülihea kujundus ja valgus,“ ütles ta. Kobing sai oma rolli eest „Onu Vanjas“ ühe neljateistkümnest festivalil välja antud näitlejapreemiast, samuti sai näitlejapreemia võidulavastuse osatäitja Alina Klimova.
Lavastust „Mida Talle Öelda ehk Tigu“ mängitakse 16. veebruaril Rakvere kultuurikeskuses. Kuna sel päeval tähistab Leedu Vabariik 100. sünnipäeva, teeb KaRakTer nii kummarduse lavaloo Leedust pärit lavastajale, näitekirjanikule ja helikujundajale.
KaRakTeri lavastaja Tiit Alte sõnul on seda etendust vaadates sügav elamus garanteeritud. Robin Täpp ütles, et seda lavastust vaadates on võimalik vabaneda sisemistest pingetest ja kogeda nii hingelist puhastumist. „Ega olegi muud, kui pange vaim valmis, olge avatud ja edasine on juba teatrimaagia,“ soovitas Alice Siil hoiakut, millega on hea etendusele tulla.
Hetk lavalt, Alice Siil ja Robin Täpp. Foto: KaRakTer.
Võidulavastuse loominguline tiim: vasakult Tea Parts, Ivo Leek, Alice Siil, Robin Täpp, Alina Klimova, Nerijus Gedminas, Ille Limberg, Mardo Leikman ja Riina Vaher. Foto: KaRakTer