Teatris räägiti noortega suhtlemisest
|Rakvere Teater korraldas osalusseminari „Räägi minuga!“, kus koolinoortele olid palutud suhtlemise teemadel kõnelema mitmed tuntud avaliku elu tegelased.
Katrin Kivi
Rakvere Teatri turundusjuht Laila Talunik rääkis, et ainest seminari korraldamiseks saadi Helen Rekkori lavastusest „See kõik on tema“. See lugu räägib ema ja poja suhtlemise probleemidest ning üha süveneva internetimaailma pealetungist.
„Olime teatris üksmeelt, et see, mis näidendis toimub, on igapäevane süvenev probleem meie ümber ning nendest teemadest peaks laiemalt rääkima,“ selgitas Talunik. „Ühise mõttetöö tulemusena jõudsime seminari formaadini, mis on mõeldud just noortele. Kuna tahtsime neid kindlasti ka kaasata, siis töötasime välja keskkonna, mille kaudu said noored avaldada arvamust või lihtsalt kommenteerida.“
Seminari peaesinejateks olid pereterapeut Liis Aavaste-Hango ja veebikonstaabel Maarja Punak. Kui Aavaste-Hango etteaste oli rohkem suunatud lapsevanematele ja sellele, kuidas suhtlemistõketega toime tulla, siis veebikonstaabel Punak rääkis noortele, millised ohud neid veebis varitsevad. Oma ettekandes ei keskendunud ta ainult ohvriks olemisele vaid selgitas ka „pullitegijatele“, milleni nende naljaga pooleks tehtud tegu võib viia.
Vanema ja lapse paaridena astusid üles Rakvere Teatri näitleja Tiina Mälberg tütre Mariin Ingriiniga ning laulja Silver Laas emaga. Lisaks musitseeris vahepalaks Laas sõbra Robiga ansamblist Traffic.
Vast enam elevust tekitas noote seas moderaatoriks palutud Mihkel Raud. Ta vestis noortele oma loo sellest, kuidas 16aastasena sattus kultusbändi Singer-Vinger kitarristiks ja kuidas temast sai alaealisena joodik ning miks ta peale 21. eluaastat enam ei joo.
Kui tavaliselt palutakse avalikel sündmustel mobiiltelefonid välja lülitada, siis sellel üritusel said noored netivõlusid kasutada. Rakvere Teater oli loonud võimalused mobiiltelefoni kaudu esitada esinejatele küsimus. Uuriti näiteks seda, kuidas Mihkel Raud oma juuksed kaotas, aga oli ka asjasse puutuvaid küsimusi.
Õpetaja Riina Rohtung, kes oli Rakvere Reaalgümnaasiumi 8. klassi noortega seminaril kaasas, rääkis, et kuigi suhtlemine pole tema elus kunagi probleem olnud, on teema aktuaalne. „Jõudsime juba lastega arutada ja nad jäid selle üritusega väga rahule,“ kinnitas õpetaja Rohtung. „Paraja pikkusega ja hästi korraldatud seminar. Lapsed tõid vaid esile selle, et pereterapeut oleks võinud astuda nende kingadesse ja rääkida nendega. Mulle endale meeldis kõige rohkem veebikonstaabli ettekanne.“
Osalejate seas oli ka Rakvere Gümnaasiumi 9. klassi tüdruk Emili Jürgens, kes hindas seminari ideed omapäraseks ja huvitavaks. „Sellise teema arutamine koos tuntud inimestega on kordades põnevam, kui niisama koolipingis arutlemine,“ leidis neiu. „Usun, et seminar kõnetas nii mõndagi noort. Kuna läbi käisid teemad nii peresuhetest kui ka küberkiusamisest, siis ehk aitas see neid kasvõi pisut,“ lisas Jürgens.
„Kuna seminar põhines eelkõige Rakvere Teatri lavastusel „See kõik on tema“, siis kindlasti tärkas ka mõnel noorel huvi etenduse ja teatri vastu. Arvan, et see oli vägagi kordaläinud projekt ning loodan, et selliseid korraldatakse veelgi,“ arvas neiu.