Uue aja puudutus
|13. aprillil esietendus Rakvere Teatris kohaliku teatri ja Fine5 Tantsuteatri ühislavastus „Puudutada kuud“, mis on nende kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks.
Katarina Tomps
Lavastuse peategelased Nele (Jaune Kimmel) ja Margus (Madis Mäeorg) armastavad tantsida, kuid nende tantsustiilidel (rahvatantsul ja kaasaegsel tantsul) oli 90ndatel, ja on osaliselt ka tänases ühiskonnas, täiesti erinevad tähendused. Rahvatants on alati olnud meie kultuuri üks alustaladest, kaasaegne tants aga vastandub olemasolevale ja loob uut kultuuri, mis peab end tänaseni publikule pidevalt kehtestama.
Urmas Lennuki kirjutatud loo tegevus toimub ühes Eesti väikekülas, mille keskuse moodustab rahvamaja, kus toimuvad iganädalased tädi Helve (Anneli Rahkema) juhendatavad rahvatantsutrennid. Rahkema mängitud Helve on kähiseva häälega karm ja üsna eakas tantsuõpetaja, kelle impulsiivne kõne ja teguviis toovad saalist kuuldavale pidevaid naerupahvakuid. Kunagise reaalsuse, nõukogudeaegse mentaliteedi, on Lennuk peitnud tädi Helvesse.
Kunstnik Lilja Blumenfeld on loonud lavale rahvamaja saali imitatsiooni. Lavastuse üleüldine tumehall tonaalsus jätab mulje, nagu vaataks ikka veel mustvalget televiisorit, kuid tuhmunud rahvamaja saal on väga realistlik ja tekitab seeläbi põneva põimumise, sest Rakvere Rahvamajagi asub teatriga samas hoones. Tumeda lavakujunduse taustal on tantsijate rahvariided aga eriti värvikirevad ja ilusad.
Lavastuse keskmes on tants ja tantsimine, kuid läbi liikuva tantsukeele kõneleb „Puudutada kuud“ muutuvast ühiskonnast, inimese vaba tahte olemasolust ja sellest, kuidas jääda iseendaks. Peategelane Nele kohtab rahvamajas Margust, kes tantsib hoopis teisiti, kui ta seni näinud on. Margus laseb ennast juhtida kehal, ringjoonelise liikumise ja rahvamuusika asemel on tõeline improvisatsioon nii tantsus kui muusikas.
Näitleja Madis Mäeorg üllatab äärmiselt hea kehalise tunnetuse ja kontrolliga, tema tukslev keha suudab väljendada nii narkouimas inimest kui hingestatud tantsijat. Jaune Kimmelil tuleb vabatantsu aga esialgu kohmakalt tantsida, sest tema tegelane Nele pole kaasaegse tantsukunstiga varem kokku puutunud.
Lisaks näitlejatele on lavastuses tantsuteatri Fine5 tantsijad, kelle osalus on stseenidesse hästi põimitud. Koreograafid Renee Nõmmik ja Tiina Ollesk on loonud kauni liikumise, mida peategelased loo edenedes üha paremini esitavad. Nele sõnul tantsib Margus vabadust, mis on tüdruku jaoks väga suur kontrast tema senise elu- ja mõtteviisiga.
Teised pereliikmed suhtuvad Nele tantsimisse eelkõige tõrjuvalt – tants ei ole töö, inimene peab ikka õppima, et elus edasi jõuda. Tüdruku isa Johannes (Tarvo Sõmer) on endine sovhoosi esimees, kes uue aja saabudes ei oska enam midagi peale hakata. Ema Linda (Silja Miks) ihkab aga üle kõige uut pliiti, kuid rahalised võimalused on kasinad. Ainsana on peres raha poeg Jaanusel (Margus Grosnõi), sest Jaanus tegeleb (narko)äriga, mis lubab tal isegi ihukaitsjat Ahtit (Tarmo Tagamets) palgal hoida. Isa uhkus ei luba aga lasta pojal end rahaliselt toetada ja nii kuulebki ta päevast-päeva Linda tänitusi.
Ühe noore tüdruku loost koorub välja tervelt ühe rahvuse ja ühiskonna lugu. Me näeme uute eluviiside võõristust, teisitimõtlejate põlgust ja aja muutumist meie ümber. „Puudutada kuud“ kõneleb küll möödunud aastakümnest, kuid leidub elumustreid, mis teatud aja tagant korduvad. Ikka ja jälle saab aeg uueks, millega eelnev generatsioon nii kiirelt ei haaku, kuid mõne aja pärast sulavad inimesed taas ühte.
Rakvere Teatri ja Fine5 Tantsuteatri ühislavastus on emotsionaalne uue aja puudutus, mis tuletab meelde, et vahel on rahamägede kokkuajamise kõrval tähtsam oma hinge toita. Minge Rakvere Teatrisse kuud puudutama ja ärge imestage, kui koduteel ühe polka tantsite!
Peaosades mängivad Jaune Kimmel ja Madis Mäeorg.
Foto: Gabriela Liivamägi