„100” kevadist hetke Rakvere Galeriis

näitus

Rakvere Galeriisse sisenedes võib kunstigurmaane üllatus tabada. Administraator Kaire vajutab CD-plaadimängijal nuppu play ja kõlama hakkab vana laul „Kevadkuul”.

Ülle Kask

 17. aprillil avati Rakvere Galeriis Lääne-Virumaa kunstnike kevadnäitus „100”.

Näitleja Toomas Suuman deklameeris avakõne asemel Artur Alliksaart, kelle varamus on ka järgmised luuleread: „Ei ole paremaid, halvemaid aegu, on ainult hetk, milles viibime praegu.” Suuman filosofeeris, et niipea, kui me hakkame rääkima Eesti kultuurist, peame kõigepealt defineerima üksteise jaoks ära sõna Eesti. „Et leida see ühine, peaaegu tõlkimatu sõna-kultuur,” ütles ta.

Kunstnik Teet Suur rääkis, et kuna teema oli „100”, siis temal oli hästi lihtne otsustada, keda maalida.

„Minu vanaema on Eesti Vabariigiga peaaegu ühevanune – 15. juunil saab ta saja-aastaseks. Olen ta käest küsinud, mis tunne on olla saja-aastane. Vanaema ütleb, et peab kõike nägema, mis toimub – tema muretseb ka sellepärast, et praegu see maailm väga käärib. Küsisin talt veel, milline aeg on olnud kõige parem selle saja aasta jooksul. Ta ütles, et siis, kui ta veel kõike jõudis ja teha jaksas. Nii vanalt inimeselt on päris hea mõnda asja küsida, sest see aeg ja elukogemus on ikka päris pikk.”

Kunstnikud on tänavuse kevadnäituse teemat „100” lahanud läbi lillede ja laste, läbi armastuse ja mure. Maalidel-piltidel, fotodel ja installatsioonidel on kujutatud segatehnikas müstikat ja nostalgiat, patriotismi, juubeldamist ja mõtisklusi elu kaduvuse üle.

Vello Lillemetsa õlimaalil „Sada silma” asetsevad valgel ruudul korrapäraselt kümme korda kümme musta rõngast. Maila Merilo akvarellil „Minu sada algas” naerab eluga rahulolev beebi, kellel veel sajani pikk tee käia. Margit Kaare grafiittehnikas must-valge pilt „Igal lool on algus” kujutab väikest last ja ema rinda. Mirjam Mölder-Mikfelti akrüülmaalil „Armastavad sajaga” ühtivad erkroosal taustal kaks inimest.

Urmas Uustali õlimaalil „Pidu” on aga laud rikkalikult kaetud. Pakutakse head-paremat. Kui veidi fantaseerida, siis peale eksootiliste puuviljade ja kodumaiste õunte ei puudu sealt ka koogid ja kommid. Kui pidu, siis ikka sajaga.

Ivo Ridalaan on seevastu maalinud suurepärase ja tõetruu pildi maailmakuulsast heliloojast Arvo Pärdist. Õlimaali pealkirjaks „Arvo Pärt on loonud üle saja heliteose.”

Mari Riina Risti, kunstniku nimega Leekpea abstraktse maali pealkiri on „100 magusat lubadust”. Pildi sisse on hõlpsam minna, kui lugeda kõrvalolevat juhist: „Pole olemas vist ühtegi inimest, kes elu jooksul midagi ei lubaks. Olgu see katteta, niisama suusoojaks öeldud lubadus, mida murda, või vastupidi – eesmärgipärane, et midagi muuta või paremaks teha: tegelen lapsega rohkem, täidan hästi oma tööülesandeid, parandan katuse, loobun suitsetamisest, võtan kaalust alla, helistan kindlasti emale jne. Need on sajad ja sajad magusad lubadused, mis liiguvad kui abstraktsed pilvekesed kuhugi teadmatusse, kus need elavad oma elu. Tekib sisemine rahulolu, kui lubadus saab kasvõi pisikeste sammude kaupa täidetud: viis kilo kergem, rõõmsam laps, puhtam kodu, kiitus ülemuselt – need annavad positiivse laengu ja hea tunde, et elu on siiski elamist väärt.”

Näitust kaema minnes tasub aega varuda, sest soovi korral pannakse CD-plaadimängijasse Eesti 1950ndate aastate kevadised hittmeloodiad. Näiteks veab suunurgad muigele popstaaride Leida Sibula ja Hilda Koni rütmikas ja sulnis duett „Kevadkuul“: „Et saja aasta kestel kordub sama kevade, nii sama kaunis ta, kui see…”

Muusika saatel võib vaadata tsaariaegseid fotosid, mil Rakvere linna nimi oli Wesenberg, lehitseda enam kui sada aastat vana piltpostkaartidega albumit ja kogeda ahhaa-efekti nõukaaegseid 1. mai või 8. märtsi kaarte lapates.

Kevadnäitus „100” on Rakvere Galeriis avatud 12. maini.

 

Lääne-Virumaa kunstnikele potsatas varakevadel meilboksi järgmine tähtis teadanne galeristidelt Riho Hütilt ja Raivo Riimilt:

„Kohe-kohe avame SAJA-aastase Eesti Vabariigi uue aastaSAJA esimese kevadnäituse! Tänasest ei ole näituseni enam SADAT päevagi, heal juhul veerandSADA. Kui sul on SADA mõtet peas, hakka SAJAGA tööle, nagu oleks SADA paari jalgu all. Kui see ei aita, loe SAJANI või telli 100 grammi… 🙂

Vahel on aga SADA pakilist asja ees. Siis tuleb tõesti asja SADAT kanti kaaluda, SADA vigurit enne ära teha – ja ometi selgub, et unistustes on kõik SADA korda ilusam!!!

Nii jääbki üle vaid iseendale SADA korda öelda: ka 10×10 on 100! Parem üks pilt kui SADA sõna, lisa vaid juurde SADA tunnet või varjundit ja oledki valmis saanud SAJANDI teoga, millel on kindlasti SADU huvilisi ja mida SAJAD silmapaarid tulevad galeriisse kaema.”

Teet Suure akrüülmaal „Minu vanaema saab 15. juunil 100-aastaseks.”

Foto: Ülle Kask