4 tegurit, millele mõelda enne õhksoojuspumba ostmist
|Keskkonnasäästlikud küttelahendused muutuvad järjest populaarsemaks. Selle eest saame tänada ülemaailmseid trende ja kaasaegset kliimapoliitikat.
Üha enamad inimesed otsivad lahendust, mis annaks panuse jätkusuutlikuma tuleviku loomisse. Kui mõtled õhksoojuspumba soetamisele, oled juba teinud sammu õiges suunas.
Enne, kui õhksoojuspumpa paigaldama hakkad, loe seda artiklit. Räägime neljast tegurist, millele eelnevalt mõtlema peaksid.
Mis on õhksoojuspumbad?
Õhksoojuspumbad on kaasaegsed ning energiatõhusad küttelahendused. Need aitavad kokku hoida kulusid, reguleerides samal ajal tõhusalt sinu toatemperatuuri. Mis kõige parem, seda kõike ilma planeedile liiga tegemata.
Õhksoojuspumbad on efektiivsed nii ruumi kütmisel kui jahutamisel. Enne uuele küttelahendusele üle minemist tuleks aga kaaluda mõningaid tegureid. Õhksoojuspumpa kasutavad korterid, mis asuvad pigem linnalistes või väiklinnalistes piirkondades.
Tegurid, mida kaaluda
1. Kuhu õhksoojuspump paigaldada?
Alustame algusest. Õhksoojuspumbal on kaks agergaati: väli- ning siseseade.
Väliseade tuleks alati paigaldada väliskeskonda, garaažid, keldrid, pööningud jne. Ei ole sobilikud välisosa paigaldamiseks. Jälgi, et väliseadme ümbruses ei oleks tegureid mis võiksid keskonnast tulenevatest mõjudest seadet vigastada ka. Räästaääred millelt lumi või sulavesi võiks seadmele peale langeda.
Kui paigaldad väliseadme avatud kohta, muudab see õhksoojuspumba töö efektiivsemaks. Takistusteta õhuvool on kliimaseadme parimaks võimalikuks toimimiseks väga oluline.
Õhksoojuspumbad tekitavad veidi müra, arvest ka sellega. Et vältida enda ja naabrite häirimist, väldi olukorda kus müda võib lähendale olevast vastasseinast põrkudes müratased võimendada.
Siseseadme puhul oleneb paigaldus sellest, kas elad ühe või enam korruselisel pinnal. Näiteks, kui elad kahekorruselises majas, paigalda seade alumisele korrusele ja trepiavast võimalikut kaugele. Selline kirjutamata reegel peab paika siis, kui kasutad kliimaseadet enamasti kütmisel – soe õhk liigub füüsikaseaduste kohaselt alt üles.
Paigalda siseseade selliselt, et lae ja seadme ülemise ääre vahel oleks minimaalset 50 – 70 mm ruumi. Vali koht, mis oleks võimalikult kodu keskel, et õhk saaks kõikidesse tubadesse ühtlaselt liikuda.
2. Milline õhksoojuspump valida?
Õhksoojuspumba valimisel tuleks võtta arvesse maja suurust ja soojustusastet. Lisaks tuleks kaaluda, õhk-õhksoojuspumpa valides neljast eri võimalusest kas põranda-, seina-, kanali- või lae mudel.
Kui on vajadus kütta hoone veesärki ja või tarbevett , on valik õhk-vesisoojuspump. Kui tahad talveks lisakütteseadet ning veesärgi kütmine ei ole vajalik, uuri erinevaid õhk-õhksoojuspumpasid.
3. Kas õhksoojuspump töötab ka karge pakasega?
Jah, kaasaaegsed õhksoojuspumbad töötavad isegi -30*C juures. Enamik mudeleid ei pruugi pakasega siiski piisavat soojustust toota arvestades välisolevast energia kogusest. Kuigi õhksoojuspumbad jätkavad tööd ka miinuskraadidega, langeb siis enamike kliimaseadete võimsus.
4. Kasutajamugavus
Kõige kaasaegsemaid soojuspumpasid on võimalik juhtida nutitelefonist osad isegi nutitelerist. Sealt saad seadet kergesti sisse- ja välja lülitada ning toatemperatuuri reguleerida.
Loe seda enne õhksoojuspumba paigaldamist!
Isegi, kui oled kindel, et õhksoojuspump on sinu valik, enne paigaldust veendu, et kõik kooskõlastused on käes. Enamus kordadest on need vajalikud.
Kooskõlastused õhksoojuspumba paigaldamiseks
Kui elad korteris, on sul vaja saada paigaldamiseks korteriühistu liikmete nõusolekud.
Eestis ei tohi ükski korteriomanik võtta ette maja üldilmet muutvat otsuseid ilma teiste majas elavate inimeste nõusolekuta.
Õhksoojuspumba lisakulud
Hilisemate üllatuste vältimiseks ütleme kohe ära, et õhksoojuspumba omamisega kaasnevad lisakulud. Arvestades kliimaseadme energiasäästu, tasuvad need aga ennast ära.
Õhksoojuspumba paigaldamiseks on vaja spetsialisti, veendu et paigaldust teostav ettevõte omab vastavaid lube.
Lisaks pead vähemalt korra aastas laskma kliimaseadme hooldustehnikul üle vaadata. Professionaalne hooldustehnik on vajalik tagamaks, et sinu keskkonnasäästlik kliimaseade oleks jätkuvalt töökorras, efektiivne ja keskkonnasäästlik.
Kust alustada?
Kui oled valmis enda kodu uuendama ning õhksoojuspumpa investeerima, siis tee nii:
- hangi vajalikud kooskõlastused seadme paigaldamiseks,
- otsusta, kas sobilik on põranda-, seina-, lae- või kanalimudel, võrdle erinevaid paigaldusviise (ära karda müüjaga otse ühendust võtta, kes sind juhendada oskab),
- leia kogenud ja vastavaid külmalisentse omav paigaldaja,
- naudi oma uut keskkonna- ja rahakotisõbralikku kliimalahendust!