Kuidas valida lapsele nutitelefoni?
|Nutitelefoni puhul on tegemist olulise suhtlusvahendiga, mis võiks igal lapsel olemas olla. Tänapäeval on sellest kujunenud ka vahend, mida saab õppimise juures kasutada. Rääkimata võimalusest sisustada sellega oma vaba aega ning jäädvustada olulisi hetki läbi kaamera. Laia valikut nutitelefone pakub näiteks Hansaposti e-pood, kus leidub telefone igas hinnaklassis, igale maitsele. Järgnevalt teeme ülevaate soovitustest, mis aitavad lapsele sobivat nutitelefoni valida.
Uue kooliaasta alguseks tuleks lisaks õpikutele ja vihikutele üle vaadata, mis seisus lapse nutitelefon on ning kas see vajab uuendamist. Uue telefoni valimine võib aga keeruliseks osutuda, sest nii lapsel kui ka lapsevanemal on telefonile erinevad ootused. Olulist rolli mängivad hind, vastupidavus ning maht. Lapsele telefoni valides tuleks arvestada, et see võib suurema tõenäosusega ära kaduda või katki minna. Telefoni omamine nõuab teatud vastutust, millega laps ei pruugi olla harjunud. Sellest tulenevalt võivad paljud vanemad leida, et lapsele on parim soetada kõige odavam või isegi nuppudega telefon, mida poleks kurb kaotada. Ent enne sellise otsuse tegemist tuleks siiski korraks maha istuda ning kõik variandid läbi kaaluda.
Millist telefoni lapsed tahavad?
Võib arvata, et laste eelistused on mõjutatud eelkõige klassikaaslaste ja sõprade seas populaarsetest kaubamärkidest. Samuti on neile tihti otsustavaks omaduseks välimus, ekraani suurus ning mälumaht, et oleks ruumi erinevate rakenduste allalaadimiseks ning muusika hoiustamiseks. Siinkohal tuleks vanemal tähelepanu juhtida ka teistele telefoni omadustele, mis esialgu lapsele pähe ei tule. Näiteks nagu mugavus, turvalisus ja lihtsasti kasutatav operatsioonisüsteem.
Mida vanemad tahavad?
Vanemate jaoks on tähtsad teised tegurid nagu hind, vastupidavus ja hea aku kestvus. Vähetähtis pole ka see, et telefon mahuks mugavalt taskusse, ega libiseks kergelt käest. Samuti on oluline, et telefoni turvavad ümbrised ja kaitseklaasid oleksid lihtsalt asendatavad. Kogenud lapsevanemad teavad, et optimistlikult ostetakse telefon küll kaheks aastaks, aga praktikas võib juhtuda, et lapse telefoni tuleb asendada mitu korda aasta jooksul. Seega on vaja leida mõõduka hinnaklassiga mudelite seast lahendus, mis vastaks võimalikult paljudele lapse ja vanema ootustele.
Kuidas leida kompromiss?
Hea oleks üles kirjutada nii lapse kui ka lapsevanema ootused telefonile. Seejärel võiks selle nimekirja sättida prioriteetsuse järjekorda ning püüda leida telefonide mudeleid, mis vastaksid kõige olulisematele nõudmistele. Lapse soove võib samuti püüda suunata, näiteks selgitades, et suur ekraan pole sugugi mugav – reeglina ei mahu suur telefon taskusse ning võib maha kukkudes kergesti puruneda. Kui lapsele selgitada, et katki läinud telefon tuleb asendada tema enda taskurahast, võib see motiveerida valima väiksemamõõdulist telefoni.
Vastupidavus
Kuigi võib tunduda, et lapsele on turvaline osta põrutuskindel telefon, siis paraku on sellised mudelid enamasti suuremõõdulised, ebaatraktiivsed, vähenutikad ning kallid, seega võiks pigem panna rõhku telefoni ümber käivale kaitseekraanidele- ja korpustele.
Veekindlus
Samuti ei pruugi olla esmatähtis eelistada veekindlat telefoni. Kuigi selliseid telefone on juba päris palju, siis ei pruugi see olla vajalik, kui laps pole loomult hajameelne ega unusta telefoni vihmaga õue ja ujuma minnes taskusse.
Nuppudega või ilma
Kuigi paljud lapsevanemad võivad arvata, et nuppudega telefon kõrvaldab nutisõltuvuse, siis tegelikkuses võib see suurendada tehtavate kõnede ja SMS-ide saatmise tõttu mobiiliarvet. Palju odavam ning mugavam on kasutada suhtlemiseks internetiühendust vajavaid rakendusi, nagu Messenger, WhatsApp, iMessage jne. Soovituslik on valida lapsele telefon, millel on vanemaga sama opsüsteem. Opsüsteemi tundes on mugavam telefon üles seada ning selgitada lapsele, kuidas seda turvaliselt kasutada. See võib tähendada veidi suuremat investeeringut, kuid tasub ennast ära.
Hind
Kõige soodsam nutitelefon võib tunduda hea valik, kuid tavaliselt jääb see kiiremini ajale jalgu. Telefoni ostes peaks kindlasti vaatama telefoni sisemälu. Nii saab laps endale alla laadida oma lemmikmängud ning rakendused ja mahtu jätkub ka piltideks ja videoteks.