Väino Puura tähistas juubelit
|30. jaanuaril möödus Rahvusooperi Estonia ooperi- ja operetibaritonil Väino Puural 70. verstapost. Palju õnne!
Marvi Taggo
17. veebruaril toimub Estonia teatris kauaaegse Estonia teatri solisti Väino Puura austamisetendus – Olav Ehala muusikal „Buratino“. Papa Carlo rollis juubilar Väino Puura.
Väino Puura on Estonia teatri solist alates 1976. aastast. Ta oli siis veel konservatooriumi üliõpilane. Estonias hakkas pealtnäha tagasihoidlik Võru noormees kohe isarolle mängima. Kui noor barion teatrisse tuleb, on tema saatus ette määratud mängida laval endast vanemate isa.
Väino oli siis 25-aastane, kelle siledat näolappi grimmiga vanemaks tehti. „Aga laval ei ole selles midagi erilist. Grimm ja habe päästavad nooruse „vead“. Margarita Voites, Maarja Haamer, Anu Kaal on laval olnud minu tütred. Ja pojaks olnud Hendrik (Krumm – toim),“ on Väino Puura muhedalt rääkinud.
Mõnele hakkas kõrvu, et vene keeles lauldes lõi Väinos läbi võru keelele omane pehme kõla. Püüti isegi sõrmega näidata, et on ikka maalt ja hobusega ega tea midagi.
Abikaasa Sirje Puura on öelnud: „Sellepärast Väino mulle meeldiski, et ta oli linnariugastest vaba. Mina tulin kaks aastat varem Tartu muusikakoolist ära Tallinna ja käisin Väinot igal reedel Tartus vaatamas. Välja arvatud need reeded, kui Väino ise Tallinnasse sõitis.“
Partnerid elus ja laval
Väino isa oli põllumees, metsamees, pillimees ja rahvamees, kel Võrumaal oma majapidamine. Sirje võeti Puurade perre kohe vastu. Muusikaõpingute ajal konservatooriumis aitasid Väino vanemad peret nii liha ja kartulite kui kõige muuga, mida kodumajapidamine andis.
Sirje on sündinud Tartus, Vanemuise väikese teatrimaja kõrval. Väino maakodust sai ajapikku temagi kodu. Väino vanemad kutsusid teda Minniks, mis võru keeles tähendab minia.
Sirje ja Väino on nii elus kui ka laval jaganud teineteise õnnestumisi ja ebaõnnestumisi. Tegu on läbi ja lõhki teatriinimestega. Sirje Puura alustas1975. aastal Estonia ooperikooris, olles siis veel konservatooriumi viimase kursuse üliõpilane. Pärast lõpetamist sai temast Estonia teatri solist. Estonia teatri kontsertõhtu „Elurõõm“ andis Sirjele aga pea esimese võimaluse olla daamViini operetis, saatjaks frakis ja silindris härra – Väino Puura, kes käe ulatas…
Casanova-tüüpi mees, keda Väino on laval kehastanud, on oma põhiolemuselt siiski romantiline inimene. „Eks ma ole pisut tujukas, kindlasti edev nagu näitlejad ikka. Kui ma vaatan, kuidas poeg René peegli ees oma kahupead sirgeks tõmbab ja kulmukaart kohendab, tunnen end ära,“ on ta ise enda kohta öelnud.
Pärilikud lavapisikud
Puurade lapsed Annika ja René on küll muusika- ja tantsu-, kuid mitte teatriinimesed. Nad on mõlemad lõpetanud Georg Otsa nimelise muusikakooli. René džässpianistina ja Annika klassikalise klaveri erialal. Tänaseks on René juba kogenud klahvpillimängija. Annika läks peale Tallinna Reaalkooli lõpetamist õppima Inglismaale.
Tema erialade valikud olid vanematele suhteliselt ootamatud. Kaks eriala paralleelselt – majandus ja hispaania keel. Peale ülikooli lõpetamist töötab Annika Manchesteris rahvusvahelise investeerimise pangas ja särab stepptantsulaval.
Perekond Puurad ooperis „Figaro pulm“ (W. A. Mozart) 1976. aastal. Foto: Rahvusooper Estonia arhiiv