Gardenistase nime taga on nii kodused kümblustünnid kui avalikud mänguväljakud
|Lääne-Virumaal Vinnis on kuus aastat tegutsenud ettevõte, mis projekteerib ja paigaldab avalikke mänguväljakuid-välijõusaale üle Eesti ja kelle abil jõuavad nii aiamajad, kümblustünnid kui mängumajad koduaedadesse.
Katrin Uuspõld
Taimo Kaldma töötas kunagi Hollandi ettevõttes, mis tarnis Eesti poekettidele mänguväljakudetaile: liumägesid, kiikesid, spetsiifilisi kinnitussüsteeme. „Nägin, et Eestis müüakse neid tooteid väga kallilt. Näiteks plastikust väike laste liumägi maksis siis üle 150 euro, täna saab selle kätte 60 euroga, kuna konkurents on suuremaks läinud. Tol ajal mõtlesin, et teeks oma ettevõtte, hakkaks ise tooteid maale tooma ja mänguväljakuid kokku panema, sest siis, kuus aastat tagasi, ei olnud eriti suurt valikut laste mänguväljakute osas,“ rääkis Taimo Kaldma.
Ta tegi mõtte teoks ja sündis ettevõte K-wooden Production Grupp OÜ. Nii kontoriks kui töökojaks ja laoks leidis ta sobilikud ruumid Vinnis – omal ajal tegutses seal metallitöökoda. Ta kaasas projekteerijad, aasta otsa nuputati ja tehti ettevalmistusi ning tuldi siis turule.
Kaubamärgiks sai välja mõeldud Gardenistas. „Kuna võtsime fookusesse aia – nii avaliku aia mänguväljakuna kui väiksemas mõttes koduaia, siis sai selline nimi. Mõte oli algusest peale ka ekspordile, seepärast välismaise kõlaga nimi, mis seostub aiaga ja ka meie veebileht on www.gardenistas.eu – võtsime Euroopa Liidu domeeni,“ selgitas Taimo Kaldma.
Osaleti avalike mänguväljakute hangetel, toodi Ukrainast välijõusaale ja mänguväljakuid ning paigaldati üle Eesti. „Algul me tootsime ka Vinnis oma töökojas detaile ning panime mänguväljakuid kokku. Ühel hetkel saime aru, et kõike teha ei saa, otsustasime, et me ise tootma ei hakka, vaid toome sisse ja paneme kokku,“ rääkis Taimo Kaldma.
Ettevõtja tunnistab, et õigete töötajate leidmine oma meeskonda on väga raske. „Nagu õige elukaaslase leidmine enda kõrvale! Aga kõik on leitud. Täna töötab kontoripoolel kolm inimest ja projekteerija, lisaks kaks meistrite meeskonda, üks tegeleb eraklientidele tööde paigaldusega, teine avalike mänguväljakutega,“ rääkis ta.
Mänguväljakud lastele ja vanematele
Taimo Kaldma tõdeb, et mänguväljakute olukord on Eestis seinast seina. „Olen näinud avalikku mänguväljakut, kus segamini on koduseks kasutamiseks mõeldud elemendid ja avaliku mänguväljaku atraktsioonid. Lasteaedades-koolides nõutakse avaliku sertifikaadiga jõulinnakuid, ei tohi olla erasektorile mõeldud tooteid,“ selgitas Kaldma. Oluline erinevus kodukasutusse ja avalikku kasutusse mõeldud mudelite vahel seisneb vastupidavuses ja materjalierinevuses.
Kaldma toob näiteks, et kodukasutajale mõeldud kiige iste on valmistatud plastikust, kandevõimega kuni 50 kg, aga avaliku kiige istmel on sees metallplaat, servas kummiääris, kandevõime 100+ kg ja eluiga 10 aastat.
Üks mänguväljakuid, mille projekteerimine ja lõpptulemus nende ettevõttele eriti huvitav tundus, asub pealinna lasteaias: suur laev, 30m pikk 4m lai. „Seal saab mängida laevaga seotud rollimänge, on liumäed, ronimisseinad, peidukohad, tornid, tegevusseinad rooliratastega,“ loetles Kaldma.
Lääne-Virumaal on nad paigaldanud jõulinnakud näiteks Lepnale ja mitmeid Vinni valda, esimene ja siiani toimiv mänguväljak on Vinni-Pajusti gümnaasiumi juures.
„Kui täna paigaldada kaasaegne mänguväljak, siis paari-kolme aasta pärast on see juba vana, sest tulevad uuemad ja ägedamad mudelid peale,“ rääkis Kaldma. „Olen täheldanud, et suurtes linnades vahetatakse paari-kolme aasta tagant mänguväljakud välja. Need ei ole katki ega roostes, vaid tahetakse lihtsalt veelgi kaasaegsemat. Tõenäoliselt see vana väljak renoveeritakse ja saadetakse uues kohas teisele ringile.“
Iga mänguväljak vajab kord aastas hooldust, liikuvad osad kontrollimist ja vajadusel väljavahetamist, puit värskendamist. „Kui viis aastat tagasi oli viimistluseks lakk ja värv, siis täna on õli,“ märkis Kaldma. „Ja kui vanasti oli mänguväljaku puhul põhilised elemendid kiik ja liumägi, siis nüüd ronimisvõrgud ja tunnelid, spiraalliumäed, püramiidid – fantaasiat on rohkem kasutatud.“
Kui on ühendatud jõuväljak ja mänguväljak, on mõeldud erinevatele vanusegruppidele, siis on ka väljaku kasutamine suurem. „Kui mänguväljakute juures on trenažööre, et vanemad saaksid samal ajal ennast liigutada kui lapsed mängivad, siis külastatavus on väga suur,“ rääkis Kaldma.
Ettevõtte enda meeskonnale meeldivad kõige rohkem need jõuväljakud, mida on rajatud mere või järve äärde, metsa sisse. „Nende põhiline vanuseklass on 40+,“ täpsustas Kaldma.
E-pood erasektorile
Üsna tegevuse alguses loodi ka e-pood, mis on kaubavalikult aina laienenud: kümblustünnid, aiamajad, mänguväljakud, laste mänguasjad, lastemööbel, aiamööbel, lillekastid, taimelavad.
„Kui esimene päikesekiir tuleb välja ja esimene murututt lume alt sulab, hakkavad meile tulema kõned: kas homme oleks võimalik saada aiamaja?“ rääkis Taimo Kaldma. Ettevõtja nendib, et viiruselaine tõttu on tarneraskusi, sest detailid tulevad erinevatest riikidest ja täna ei ole kohe päevapealt kõiki detaile riiulist võtta.
Veebruarist kuni hilissügiseni lähevad aga lisaks aiamajadele kaubaks ka saunad, kümblustunnid ja aiamööbel. „Umbes pooled klientidest ostavad ära tüüpprojekti järgi, teine pool palub siit-sealt midagi ringi teha ja see on meil võimalik,“ lisas Kaldma.