Mis on ärilaen ja millal seda võtta?
|Ärilaen on ettevõtetele suunatud finantsteenus, mis on mõeldud nii uute firmade alustamise finantseerimiseks kui ka juba olemasolevate äride tegevuse edendamiseks. Ärilaenud pole Eesti finantsmaastikul kaua olnud, kuid sellegipoolest on teenus kiiresti ettevõtete seas populaarsust kogunud. Ärilaenu pakkujaid on palju ning mõned neist käitlevad seda samamoodi nagu väikelaenu. Tutvu milliseid väikelaenu tingimusi hetkel pakutakse.
Miks tasub võtta ärilaenu?
Kui Sinu ettevõte soovib alustada uut projekti, renoveerida ruume või hankida uusi seadmeid, võib ärilaen hea valik olla. On täiesti normaalne, et rahavood ei ole alati stabiilsed, mistõttu võivad ka firmad aeg-ajalt rahalist süsti vajada.
Ärilaenude paindlik tagasimakseperiood, mõistlikud intressid ja võrdlemisi kiire taotlusprotsess teevad laenu võtmise mugavaks ning lihtsaks. Ärilaen võib aidata ellu viia suurema investeeringu, mis aitab firmal areneda ning uuele tasemele jõuda.
Ärilaenuliigid:
Täpselt nagu leidub eriilmelisi eraisikutele mõeldud laele, eksisteerivad ärilaenudki nii suurtele firmadele kui värsketele start-upidele. Laias laastus jagunevad teenused kaheks: tagatisega ning tagatiseta ärilaenud. Järgnevalt toome välja levinumad ärilaenu liigid.
1. Stardilaen
Stardilaen on uutele ettevõtetele suunatud laen, mis aitab juhul, kui firmal puudub algkapital. Stardilaenu saamise nõuded on leebemad, mis tähendab, et küsitakse väikesemat tagatist. Tihti sobib tagatisena käendajate olemasolu.
Stardilaen on hea valik juhul, kui tavalise pangalaenu saamiseks pole piisavas väärtuses füüsilisi tagatisi. Sealjuures on ettevõtja isiklik vastutus kuni 25% taotletavast laenusummast. Käendusega stardilaenud ulatuvad kuni 100 000 euroni ning tagasimakseperiood on üldjuhul kuni 60 kuud.
2. Investeerimislaen
Investeerimislaen on pikaajaline laen, mis, nagu nimigi vihjab, on mõeldud ettevõtte arendusse investeerimiseks. Selle eest saab rentida uusi pindu või renoveerida olemasolevaid. Samuti saab investeerimislaenu kasutada põhivara soetamiseks või uute tootmisprojektide loomiseks.
Investeerimislaenu taotlemisel on tavaliselt vaja tagatist kinnisvara näol. Laenusummad ulatuvad reeglina kuni 30 000 000 euroni ning laenuperiood mitmekümne aastani.
3. Hüpoteeklaen
Hüpoteeklaen firmadele sarnaneb eraisikute hüpoteeklaenuga. See tähendab, et üldjuhul kehtivad teenuse puhul samad tingimused, intressid ja maksetähtajad.
Selleks, et ettevõte saaks taotleda hüpoteeklaenu, peab tagatiseks olema kinnisvara. Laenatavad summad võivad ulatuda lausa 500 000 euroni ning laenu saab taotleda tihti kuni 60% ulatuses kinnisvara turuväärtusest.
4. Arvelduskrediit
Arvelduskrediit ehk arvelduslaen on lühiajaline laen, mis on mõeldud ootamatute kulutuste jaoks. Arvelduskrediit on eriti levinud juhul, kui ettevõtte kliendid on jäänud maksete tasumisega hiljaks ning rahavoog muutub seetõttu ebastabiilseks.
Arvelduskrediit toimib sarnaselt eraisikute krediidikontoga. See tähendab, et kulutusi on võimalik teha iga kell limiidi piires.
Arvelduskrediidi taotlemisel on aluseks tagatis käenduse näol. Sealjuures hakkavad limiidid reeglina 5000 eurost.
5. Liising
Kui soovid kasutada mõnd seadet, kuid Sul pole rahalisi vahendeid selle väljaostmiseks, saab Sinu ettevõte taotleda liisingut. Vajamineva tööriista liisingusse võtmine toimib samamoodi nagu eraisikutel – firmale laenatakse kokkulepitud perioodiks seade või sõiduk, mille eest tuleb igakuiselt makseid tasuda. Liisinguperioodi lõppedes on soovi korral võimalik seade välja osta.
Ärilaenude plussid ja miinused
Ärilaenude plussid:
- Paindlikud tingimused – reeglina on ärilaenud paindlikemate maksegraafikutega kui eraisikute laenud.
- Madal intress – kuna ärilaenude summad on suuremad, on üldjuhul madalamad ka intressid. Täpne intressimäär sõltub aga firma maksevõimekusest ning laenatavast summast.
- Mitmed ärilaenud ei nõua kinnisvara tagatist – kuna mitmete ärilaenu tüüpide puhul on vajalik juhatuse liikmete käendus, saab laenu taotleda ka ilma hüpoteegita.
Ärilaenude miinused:
- Kui käendad oma ettevõtte laenu, ei anta Sulle kui eraisikule suure tõenäosusega laene ega isegi järelmaksu. Võrdle erinevaid laene internetist, et valida endale sobivaimad tingimused.
- Ärilaenu on raske saada – kui laenuandja otsustab, et Sinu ettevõtte äriplaan on puudulik, ei anta laenu isegi siis, kui firmal on korralikus summas stabiilne sissetulek.
Enne laenulepingu allkirjastamist arvesta, et tegemist on finantsilise kohustusega. See tähendab, et isegi kui laen Sinu ettevõtet praegu aidata võib, tuleb see hiljem koos intresside ja võimalike lisatasudega tagasi maksta.