Anne Tipner-Torn aitab seljavaludega inimesi

annetipner

Äsja kolis Rakvere linna tuntud tervisetreener ja koolitaja Anne Tipner-Torn. Millega võlus Rakvere üht põnevat isiksust ja kas ta kavatseb end selle linnaga tihedamalt siduda?

Kadi Heinsalu

Miks otsustasid Tallinnast ära tulla ja miks just Rakverre?

Olen aastaid liiklusummikutes seistes ja pidevalt kiirustades mõelnud, kas selline elu on ikka elamist väärt. Samas, veetes nädalalõppe oma Läänemaa talus, olen mõistnud, et päris maale kolimiseks pole ma veel valmis. Tunnen, et seal jääb mu missioon inimesi õpetada ja terviklikumalt elama aidata poolikuks.

Otsustamisel sai määravaks siin asuv tugev Waldorfi kool (Vanalinna kool). Olen lapse loomulikku arengut ja õnnetunnet arvestava maailmakäsitluse suur austaja, võib öelda, et antroposoofilise maailmavaate pooldaja. Soovin, et mu nooremad lapsed saaksid hea hariduse koolis, kus arvestatakse isiksusega, toetatakse ja julgustatakse.

Linn on parajalt väike, et jala liigelda. See annab hea võimaluse rohkem värskes õhus liikuda. Olen kindel, et leian Rakveres veel palju positiivset

Milliseid koolitusi teed?

Minu missiooniks on aidata seljavaludega inimesi. Olen ise olnud sama probleemiga väga hädas, ajutiselt isegi ratastoolis. Teen seljaprobleemidega inimestele nii individuaal- kui ka rühmateraapiaid, annan loenguid ja koolitusi seljavaludest vabanemiseks. On hulk lihtsaid harjutusi ja nippe, mida esimeste seljapingete ilmnemisel kasutusele võtta. Alati räägin ka seljavaludega seotud psühholoogilistest teguritest. Mõningatel juhtudel on need olulisemadki kui füsioloogilised. Oluline on jõuda seljavalude põhjuste juurde.

Viin läbi ka teisi Hiina meditsiini ja joogateraapiat puudutavate tervendavaid koolitusi. Näiteks seedimise parandamise ja kehakaalu langetamise harjutuste seminar, mis annab olulisi teadmisi toitumisest, harjutustest ja punktimassaazist. Samuti teen südant ja närvisüsteemi tugevdavate ning stressist vabastavate harjutuste seminari ja teisigi.

Oled oma esimeselt hariduselt Eesti Kunstiakadeemia lõpetanud klaasikunstnik. Nüüd on Sinust saanud nõustaja ja tervisetreener. Kuidas elu selleni viis?

Juba ülikooli ajal tundsin, et keha ja meel on üks tervik. Pole võimalik olla loominguline ja vaba, kui jätad unarusse keha või ei oska mõista tema signaale.

Füüsiline liikumine mõjutab meie energilisust. Kui liigume ja treenime parajalt ja positiivselt, tunneme end pärast õnneliku ja vabana. Teadlik liikumine vabastab keha energiakanalid. Kui kasutada ka teadlikku hingamist, kaovad takistused ja inimene naudib oma tervet keha ja meelt. See aga tähendabki tervist.

Alustasin oma liikumisteed aeroobikatreenerina. Seejärel avanes võimalus Peterburis füsioloogiat õppida. Olen veel õppinud Pilatese tehnikat, shiatsu´t, shindo´d, hatha-joogat, Aleksanderi tehnikat, Traditsioonilist Hiina meditsiini, budistlikku meditatsiooni, erinevaid hingamistehnikaid, läbinud mitmeid joogateraapia kursuseid. Kasutan kõiki neid teadmisi oma tundides.

Nimekiri õpitust on pikk ja muljetavaldav.  Mis suunas praegu edasi liigud?

See on hea küsimus, sest õppimine on tõesti üks minu põhivajadustest. Ainult siis, kui ise pidevalt edasi arenen, on mul midagi ka teistele õpetada. Maailm on nii terviklik ja täiuslik, et iga leitud kild täiendab olemasolevaid. Õpin ja loen tõesti iga päev. Mind huvitab kõik, mis aitab meil inimestena võtta vastutust oma elu ja tervise eest.

Sel sügisel on mul ees suur rahvusvaheline meditatsiooniõpetajate koolitus ning algamas üks päris uus kool. Vabal ajal naudin maalimist. Kunstnikuna pole ma asju nurka visanud. Alles eelmisel aastal oli mul isiknäitus. Olen kindel, et see polnud viimane.

Kuidas Sa kõigeks huvitavaks aega leiad?

Meil kõigil on ööpäevas sama palju tunde. Oleneb ainult, kuidas neid kasutada. Umbes kümmekond aastat tagasi tajusin sisemiselt aja väärtust. Kui tead, et miski on oluline öelda või teha, tee seda kohe, ära lükka enda jaoks olulist edasi homsesse päeva. Olen selle sisetunde järgi ka toiminud. Kui tunnen, et ilusad ja head sõnad tulevad mõttesse või pakitsevad keelel, ütlen nad välja. Kes teab, kas homme olekski see enam võimalik? Üks mu suhtumise alustala on teha ja öelda igal päeval midagi head nii teistele kui endale.

Oled alati rõõmus tegutseja. Kust ise jõudu ammutad?

Mul on imeline mees ja suurepärane perekond. Tegelikult toetub kogu meie elu mu abikaasale, kes kõike teeb ja alati aitab. Lapsed on tõelised musirullid. Kõige tähtsam on usaldus kõrgemate jõudude (jumaliku väe) suhtes. Olen kindel, et oleme alati toetatud ja kaitstud igas oma päevas. Peab võtma vaid natuke aega, et sisemisi sõnumeid kuulata. Toetan end tihti positiivsete afirmatsioonidega. Sellised väikesed rõõmsad sildikesed on ammu katnud mu kodu seinu. Teadmine, et kõigel, mida näeme ja kuuleme, on meile mõju, on pannud mind paljudele asjadele teisiti vaatama. Reklaamid ja negatiivsed uudised mõjutavad meie alateadvust. Täiskasvanud inimestel on võimalus teha valikuid ja negatiivset endasse mitte võtta. Lapsed aga õpivad meid jäljendades igal sammul.

 

Mida ütleksid inimestele sellesse algavasse halli sügisesse kaasa?

Sügis on looduses suurte muutuste aeg. Puud langetavad lehti, lasevad vanadest lahti. Nõnda võiksime ka meie, inimesed, vabastada end vanadest, oma aja ära elanud asjadest ja arusaamadest, mõtetest. Proovige, katsetage, tundke rõõmu! Väga oluline on end väärtustada ja iga päev millegi eest kiita! Kui me seda ise ei tee, siis häid sõnu tihti ei kuulegi. Soovin kõigile sooja südant ja palju armastust!