Mida teha enne võistlust, et jõuda maksimaalse tulemuseni?

Raske töö treeningutel on tehtud ja võistluspäev on ukse ees. Kuigi sellest hetkest alates ei saa sinu kehalist seisundit enam parandada võivad viimased päevad sulle kindlasti selle lisaprotsendi anda, mis võib väga hästi olla erinevus esimese ja teise koha vahel.

Loomulikult on olemas ka toidulisandeid, mis aitavad nii treeninguid kui ka võistlustulemusi tõhusamaks muuta. Kreatiin siit mrbiceps.ee veebilehel on üks populaarsemaid ja kõige paremini uuritud sporditoidulisandeid, mis suurendab lihasmassi ja jõudu. L-Arginiin (AAKG) on aga kasulik südamele ja lihastele. Igal juhul on enda nii füüsiline kui ka vaimne ettevalmistamine vajalik, kui tahad võistluspäeval anda endast parimat.

Toitumine 

Nagu kõik sportlased väga hästi teavad mängib toitumine jõudluses ja veelgi enam võistluseks valmistumisel võtmerolli. Kuni nädal enne suurt päeva võiks sportlased alustada oma keha ettevalmistamist süsivesikute laadimisega.

Nädala esimestel päevadel julgustatakse sportlasi treenima ilma rohkete süsivesikute tarbimiseta, et tühjendada kehas glükogeenivaru, keskendudes rohkem valgu tarbimisele. Siis kui võistluseni on jäänud umbes kolm päeva, peaks sportlane treeningkoormust alandama ja süsivesikute tarbimist maksimeerima, et glükogeeni oleks kehale energia andmiseks just paras kogus.

Võistluspäeval peaksid sportlased sööma umbes kolm tundi enne võistlust. Kui sportlased söövad varem ei pruugi toit korralikult seedida, seades nende sooritusvõime ohtu. Süsivesikutel põhinev eine, näiteks riis, koos valguallikaga, nagu kana, on hea viis oma toitumisvajaduste rahuldamiseks. Täiendava energiaallika lisamiseks enne võistlust kasutavad mõned sportlased energiageele umbes pool tundi enne võistlust.

Uni 

Piisavalt puhata on sportliku soorituse jaoks ülioluline. Selleks, et treenida ja võistelda tasemel, milleks oled võimeline, pead austama keha premeerides seda piisava unega. Kuigi teadlased soovitavad magada vähemalt kaheksa tundi, peaksid sportlased püüdma magada 9 kuni 10 tundi, et aidata kehal taastuda stressist, mida ta regulaarselt talub.

Kuigi piisavalt magada pole alati võimalik on võistlusele eelnev nädal ja päevad une jaoks kõige olulisemad. Kui võistled näiteks laupäeval on neljapäev piisava une jaoks alati keskne öö. Võistluseelset õhtut segab sageli järgmise võistluspäeva ootus, kuid eelmisel ööl korralikult maganud sportlased ei pea muretsema, sest eelmiste õhtute puhkamisest saadud kasu on juba talletatud.

Visualiseerimine 

Kui mõtled kõik läbi aga ei mõtle üle võib see aidata sul vaimselt valmistuda ees ootavaks. Öösel, näiteks voodis olles, võib olla teraapiline mõelda oma mõtetes toimuvale võistlusele, mõeldes sellele, mis tuleb ja kuidas kavatsed erinevatele olukordadele rahulikult reageerida. Pärast seda ei saa järgmisel päeval enam üllatusi tulla ja see võib anda sulle vastaste suhtes psühholoogilise eelise. Sellega seoses on lisaks visualiseerimisele oluline, et peas oleks plaan, mida võistluse raames realiseerima hakkad.

Positiivsus 

Mõistus on võimas tööriist ja see võib sportlasi kogu karjääri jooksul aidata või takistada. Võime jääda positiivseks isegi siis, kui sooritus muutub raskeks on sportlase jaoks oluline vara ja see, mida tuleks tähtsaks pidada.

Peaaegu kõik sportlased on sattunud vahetult enne võistluse algust eneses kahtlevasse olukorda, kuid pea meeles, kui suudad ausalt öelda, et oled ettevalmistamisel andnud endast parima, siis ei saa sa midagi kahetseda. Endale meeldetuletamine, et oled soorituseks võimeline või et kõik juhtub põhjusega, võib aidata pinget maha võtta, mis omakorda aitab sul enesekindlalt võistelda. Pea meeles: sa oled täpselt nii hea, kui arvad end olevat!