Loodus kutsub koolivaheaega veetma
|Juba täna saab koolilaps rõõmust hõisata: sügisvaheaeg on käes! Mõistlik alternatiiv arvuti taga norutamisele või kaubanduskeskuses hängimisele on minna metsa!
Tiia Paist
Esmapilgul lühikesena tunduvasse perioodi mahub kaks nädalavahetust. Enamikes peredes lisaks ka mõlema vanema viis pingelist tööpäeva. Lastevanemate mure on suurem, kui arvata võiks: mida lapse vaba ajaga peale hakata? Kuidas seda sisustada nii, et arvuti ja telefon mõneks ajaks ununeks? Üks soovitus: minge metsa! Looduses kolamine ja sellega ühes hingamine on igal juhul aeg iseendale – nii vanematele kui ka lastele.
Sagadi, Oandu ja Viru raba
Pakun siinkohal välja mõned lähedal asuvad kohtad, kuhu viimasel ajal ise sattunud olen. Ehk leiab mõni pere siit hea idee, mida koolivaheajal oma lastega peale hakata.
Sagadi mõisakompleks koos oma metsamuuseumi ja Eesti esimese looduskooliga pakub väga mitmekülgseid lahendusi ja võimalusi looduses liikumiseks. Kogenud loodusgiidid aitavad planeerida parima raja ning leida huvipunktid. Võimalik on laenutada jalgratas. Kui soov veel veidi põnevust lisada, võib korraldada metsaretke öösel või päikesetõusul.
Lahemaa rahvuspark pakub võimalusi veelgi. Väga kergesti on internetist leitav Oandu looduskeskus, kus endises metskonna hoones toimuvatel üritustel ja tegevustel on tähtis teema pärandkultuur – märgid eelmiste põlvkondade elust ja tööst. Võimalus on vaadata filme ja slaidiprogramme loodusest ning vana-aja metsatööst. Oandu looduskeskusel on välja töötatud huvitavaid töölehti, kaarte ja muud põnevat.
Koht, kus armastan aega veeta, on Viru raba. Eriti siis, kui tekib soov pildistada või lihtsalt avarust nautida. Oma hästi välja ehitatud laudteede ja vaatetorniga meelitab raba nii lihtsalt nautlejaid kui ka tõsisemaid loodushuvilisi. Laudtee on läbitav ka lapsevankri ja ratastooliga, millega on võimalik sõita ka vaatetorni esimesele platvormile. Küll tuleb olla ettevaatlik, sest laudtee võib vihmase ilmaga olla väga libe. Taimestiku ja pinnase hoidmiseks tuleb tõesti liikuda vaid laudteel. Kindlasti tasub peatuda infotahvlite juures.
Valgejõgi ja Ebavere
Valgejõe kaldal sobivad imehästi lihtsalt jalutamiseks, eriti viitadega tähistatud Joaveski ja Nõmmeveski piirkond. Mööda Narva maanteed kihutades ei oska aimatagi, missugust vaikust ja silmailu need paigad tegelikult pakkuvad. Korrastatud sillad ja ilusad puumajad annavad aimu tugevast kogukonnast. Välja on arendatud mõnusad puhkealad, kus ümbrust reostamata on võimalik pidada väikest piknikut või puhata lihtsalt jalgu. Kokkuleppel kohalike eestvedajatega on võimalik seal korraldada mõni väiksem koosviibimine või lausa pidu.
Kui Lahemaa Rahvuspark on loodusesõbral juba piisavalt avastatud, võib võtta suuna Väike-Maarja kanti ja külastada Ebavere spordikeskust. Paljude pärimustega seotud Ebavere hiiemägi on hea paik hingekosutuseks ja jõu taastamiseks. Hiiemäel käitumiseks on omad reeglid, nendega tutvumiseks on tarvis piiluda Ebavere Tervisekeskuse kodulehte.
Kui aga linnast väljasõiduvõimalus puudub, tasub üle vaadata terviserajad ja pargid oma kodulinnas või selle lähedal. Miks mitte toetada selg vastu vana tammepuud ja tunnetada, kui väike osake on inimene looduses. Siit edasi saab juba igaüks mõelda, mida teha või kuidas käituda, et kõik kaunis ja maalähedane meie ümber säiliks.