Kunderi vaimsuse kandjaks kuulutati Raivo Riim
|Juhan Kunderi 170. sünniaastapäeval, 26. detsembril võttis Vaimsuse auhinna vastu Raivo Riim, kes on väsimatult Rakveres õpetanud, galeriid pidanud, artikleid kirjutanud, saksa- ja soomekeelseid giidituure korraldanud ning veel hulgaliselt asju ette võtnud aiandusest ooperiklubini.
Katrin Uuspõld
Küsimusele, millised on värskelt Juhan Kunderi nimelise Vaimsuse auhinna saanud Raivo Riimi suhted Juhan Kunderiga, vastas mees, et sõidab iga päev Rakveres Kunderi tänavat mööda! Lisaks elas ta noore õpetajana esialgu aadressil Kunderi tänav 1, tema ema, isa ja õde on maetud Rakvere surnuaial Kunderile suhteliselt lähedale.
„Ja muidugi ma mäletan Kunderi muinasjutte. Kui Kunderil oli mitu raamatut, siis minul ei ühtegi. Pean ehk kokku korjama kõik aastate jooksul kirjutatud artiklid!“ viskas ta mõtte õhku. Mitmekülgne mees on viimasel ajal päris palju ka luuletanud. Juhuluulet, nagu ta ütleb. Seda tuleb ette tähtpäevade puhul: Maie Orav 80, Rein Sikk 60, Toomas Vareku juubeliks, lastelaste sünnipäevadeks.
„Kunderiga oleme mõlemad koolipapad,“ nentis Riim. Praegu annab ta vene keele tunde, ukrainlastele eesti keele tunde ning õpib ka ise – itaalia keelt. „Tuleb õppida uusi asju, aju läheb muidu rooste!“ on mehe seisukoht. Itaalia keele pisiku sai ta aga üle-eelmisel aastal Sitsiilias käies ning õpib nüüd seda keelt Tartu rahvaülikoolis. Viimati luges isegi jõuluvanale salmi itaalia keeles – numbrid ühest kuni sajani.
Mõtted uuest auhinnast
Vaimsuse auhinna idee ellukutsuja ja mõtte ärgitaja on Ilme Post. „Viljandimaal sündinud Juhan Kunder tuli Rakverre, et asja päästa. Kui lugeda Mart Laari raamatut, et mis see „asja päästmine“ oli, siis see oli eesti rahvusluse toomine Virumaale ja Põhja-Eestisse,“ rääkis Ilme Post ja rõõmustas, et leidub ikka neid, kellele Virumaal toimuv korda läheb ning kes aitavad seal, kus vaja.
Tal on küpsenud isegi mõte uuest tervet Virumaad haaravast laiapõhjalisest ühisauhinnast, mille alla võiksid käia ka põllumehed, ettevõtjad, saunamehed – kõikvõimalikud tublid inimesed.
Raivo Riim pakkus välja, et selle auhinna nimi võiks olla Viru Vanne. „Nüüd tuleb statuut välja töötada. Kindlasti peaks saama kandidaate esitada just rahvas,“ märkis ta.
Kunderi vaimsus
Vaimsuse auhinna väljaandmist alustas Juhan Kunderi Selts kirjamehe 160. sünniaastapäeval, aastal 2012. Esimeseks Vaimsuse auhinna nominendiks sai Odette Kirss, kes on põhjalikult jäädvustanud Rakvere linna ja Juhan Kunderi ajalugu. 2016 omistati auhind Rakvere linna muusikule ja pedagoogile, ühiskonna asjades kaasa rääkijale Peep Pihlakule. 2020 oli plaan välja anda järgmine auhind, kuid koroonaaeg tõmbas plaanile kriipsu ning konkurss lükkus kaks aastat edasi.
2022 täitus Kunderil 170. sünniaastapäev ning Juhan Kunderi Selts tähistas oma 30. juubelit. „Kunder lahkus väga varakult, juba 35aastaselt, mida kõike oleks ta jõudnud teha, kui oleks 70ni elanud! Tema ideid kanname aga tänini edasi,“ ütles Maia Simkin Kunderi rahvakoolist.
Statuudi järgi otsiti Vaimsuse auhinnale laureaati, kes kõige enam järgib Kunderi tegusid ehk valdkondadest, kus ta Rakveres aktiivselt tegutses: õpetaja, loodusloolane, ajakirjanik, linnavolikogu liige, kirjamees ja kirjandusloolane, seltsitegelane.
2022. aastal välja antud Vaimsuse auhinna nominendid lisaks laureaat Raivo Riimile olid: Varangu külaseltsi aktiivne eestvedaja Urve Kingumets; ajakirjanik, kirjanik ja mälumängur Andres Pulver; Kadrina keskkooli õpetaja Evelin Tiiter; ornitoloogiahuviline, sportlike eluviiside edendaja, koolitaja, Rakvere linnavolikogu liige, kaitseliitlane, treener ja Lääne-Viru Omavalitsuste liidu tegevjuht Sven Hõbemägi; klaasikunstnik ja Rakvere galerii kuraator Riho Hütt.