Prantsusmaad räsib lutikate invasioon
|Viimasel ajal levivad uudised, et Prantsusmaad on tabanud lutikapaanika. Neid „koduloomi“ on nähtud nii Pariisi metroodes kui ka haiglates, rääkimata inimeste kodudest. President Emmanuel Macron ja Pariisi linnavalitsus nõuavad, et parasiitidega midagi kiiresti ette võetaks, kuna enne järgmise aasta suveolümpiamänge võib see olla linnale ja riigile suur mainekahju.
Välismeedias kirjutatakse, et paljud pariislased häbenevad ega julge tunnistada, kui neil on kodus lutikad, kartes, et teised peavad neid räpasteks. Lutikate levimine pole aga mitte kuidagi seotud hügieeni või mustusega. Looduses valitsevad omad seadused ja parasiidid nagu lutikad või täid leiavad ise omale ohvri, kelle verd imeda.
Miks lutikaid just Pariisis väga palju leidub, ei oska isegi teadlased täpselt selgitada. Arvatakse, et on tekkinud uus mutatsioon, mis soodustab nende aktiivsust, mistõttu nad hakkavadki massiliselt sigima.
Ka globaliseerumine ehk üleilmastumine, millega kaasneb turism, konteinerkaubandus ja immigratsioon, soodustab igasuguste parasiitide levikut. Kliimamuutused võib välistada, sest lutikad lähevad sinna, kuhu inimesedki ning see, milline on ilm, neile korda ei lähe.
Tartu ülikooli loodusmuuseumi entomoloog Mati Martin selgitab ERR-i portaalis Novaator (8.10), et lutikatel on komme otsida uusi ohvreid. „Kui uus inimene läheb reisil hotellituppa, siis lutikad tajuvad uut objekti. Sama on täheldatud ka kirpude puhul, et kui tuleb võõras inimene, siis kirp, kes elab kohalikega sõbralikult koos, läheb kohe uudistama, kes nüüd tuli ja niimoodi viiaksegi nad edasi teistesse elupaikadesse,“ tõdes putukateadlane.
Lutikatest vabaneda on erakordselt raske. Parasiidid on öise eluviisiga ja päeval peidavad nad end kõikvõimalikesse pragudesse. Kui sinna mürki pihustada, ei pruugi see igale poole jõuda.
Nende tõrjumise teeb entomoloog Martini teada raskeks ka see, et lutikad võivad elu jooksul muneda kuni 500 muna ja mürk munadele ei mõju.
Vanasti aitas lutikate vastu hästi mürk DDT, aga see keelati ära, kuna tegemist oli inimestele ja paljudele teistele liikidele ohtliku ainega. Uued kaitsevahendid on aga leebemad ja need lutikate vastu eriti ei aita. Põhjus, miks nende arvukus nii massiliselt kasvab, võibki peituda liiga pehmetes mürkides.
Tänapäeval inimesed reisivad palju ja Pariisi lutikaprobleem võib laieneda ka teistesse Euroopa riikidesse ning Eestisse. Neid võib tuua kohvritega ja riietega koju kaasa ning seetõttu soovitatakse reisipagas enne tuppa viimist hoolega läbi vaadata. Veel parem oleks viia see sooja sauna, sest 60–70-kraadise temperatuuri juures lutikad hävivad.
Ülle Kask