Film, mis naerutab kogu peret
|Sel reedel esilinastub Rakvere kinos uus kogupere komöödiafilm „Tähtsad ninad“.
Margit Adorf
Kuigi linateose tegijad rõhutasid esilinastusel, et eelkõige on tegemist siiski lastefilmiga, ütleks mina, et pigem on see päriselt ka kogu pere film, sest siin leidub ka niisuguseid nalju, millest päris lapsed veel aru ei saa või ei hakkagi mitte kunagi neid nalju mõistma, sest nad on lihtsalt sündinud uuemal ajal ning neid vana aja nalju ei adu. Mitte, et seal nüüd kõik nõukanaljad oleksid, aga kui pole koolis veel Tammsaaret õppinud, siis seda matsu ei jaga ning kui pole iialgi tööd otsinud, siis jälle töövestluse situatsioonikoomika jääb poolikuks.
Aga on ka niisugust huumorit, millest algklassilapsedki aru saavad ja võin lubada, et selle filmi puhul saab küll iga kinno läinud inimene vähemalt ühe korra lõuatäie naerda, olgu ta siis laps või vanaema.
Mina käisin filmi vaatamas oma 9-aastase tütrega ja võime mõlemad kinnitada, et see on kohe kindlasti palju parem tükk, kui oli „Lapsmasin“. Ning kui mingite eesti laste- või kogu pere filmidega võrrelda, siis see meenutab kõige rohkem linateost „Lammas all paremas nurgas“.
„Kratt“ oli minu arvates nõksa parem, aga samas tean inimesi, kellele „Kratt“ üldse ei meeldinud. Neile võib siis väga hästi sobida „Tähtsad ninad“, sest siin puudub vulgaarsus, verd ei pritsi, musta huumorit ei ole üldse. „Tähtsad ninad“ on turvaline valik neile, kes tahavad natuke lihtsat nalja saada, tuju heaks teha ja et ei peaks hiljem midagi pikalt analüüsima. See ongi sedalaadi kerge meelelahutus.
Oliver (Ruben Tolk) ja Sass (Robert Alexander Peets) on tavalised koolipoisid, kes on saanud koolis ülesandeks leiutada mingi asi, millest võiks ka kasu olla. Mingi eriliselt hiilgava idee peale nad ei tule. Kui aus olla, siis on nende idee isegi päris totter ja klass selle üle naerabki, kaasa arvatud õpetaja. Sass on aga vihane kutt ja nii kergelt pole nõus alla andma. Tema leiab kuskilt investeerimisfirma Inkube ja teeb Oliverile ettepaneku, et nüüd pole mitte õige aeg nuttes nurka haavu lakkuma minna, vaid kõigile nende koht kätte näidata, kasseerides investoritelt 100 000 eurot ja päriselt see kesine idee tootmisesse lükata.
Poisid loovad firma nimega Pronosssus ja palkavad sinna veebi kaudu ning häälemoonutusmasina abiga Oliveri sõudmistreenerist isa, kes on äsja töötuks jäänud ja kelle seis on juba nii vilets, et naine ähvardab ta maha jätta. Edasi arenevad peadpööritavad seiklused, mis viivad lõpuks lausa kriminaalse lahenduse ja tagaajamiseni.
Filmi režissööriks on teatrilavastaja Ingomar Vihmar, kelle jaoks on see debüüdiks kinolinal. Pean küll kurja kriitikuna siiski mainima, et poisid näitlevad kohati veidi rabedalt ja siinkohal on see kriitikanool suunatud lavastaja poole, kes oleks saanud need nurgad paremaks siluda. Aga eks 12-13aastaste poiste jaoks on see ka esimene suurem film ja nõrka kohta näitlemises esineb vähe, see ei ole läbiv. Komöödia puhul saab mõningase ebaloomulikkuse ka andeks anda.
Oliveri töötut isa Arturit mängib Mattias Naan, kes elab rolli sisse kogu hingega ja on vägagi veenev töötu sõudmistreener. Ema Karini rollis astub üles Saara Pius, kes jääb küll seekord rohkem väiksemasse, mitte eriti esilekerkivasse kõrvalrolli, kuid teeb oma pisiosa meeldivalt muhedalt. Väikese, kuid lõbusa rolli sooritab rikka naabrina Mait Malmsten. Samuti väikese, kuid vägagi naerutava rolli teeb kooli koristajana Lauri Nebel. Pisikesi toredaid sutsakaid on seal veelgi, kohe filmi alguses, kui Artur käib töövestlustel.
Lisaks annavad filmile vürtsi spordikommentaatorid, kes loevad sisse teksti sõudestseenide taustal. Kepsaka muusika on filmile loonud Leslie Laasner, stsenaariumi on eestipäraseks kohendanud Martin Algus. Nii kaudselt kui otseselt osaleb filmis ka limonaadi-Limpa, kelle puhul on tuntav limpalik singid-juustud-pepperoni laul ja muidugi ka varjamatu tootepaigutus, kuid õnneks ei pingutata sellega väga üle, nii et häirima ei hakka.
Arvan, et tegijad võivad oma uue filmi üle uhkust tunda küll ja pidada seda õnnestunud tööks. Ära mine seda filmi vaatama vaid sel juhul, kui sulle üldse ei meeldi komöödiad ja lollitamine. Kui aga soovid lustida, siis see on ideaalne linalugu, mida koolivaheajal vaatamas käia.
„Tähtsad ninad“ valiti ainsa kodumaise mängufilmina novembris toimuva PÖFFi rahvusvahelisse laste- ja noortefilmide võistlusprogrammi Just Film, mille erilinastused toimuvad 11. ja 15. novembril.