Piimahambad – mida ja millal oodata
|Tere tulemast lapse kasvamise verstapostide maailma, kus iga etapp toob endaga kaasa uusi imesid ja väljakutseid. Üheks selliseks verstapostiks on piimahambad. Kui oled mõelnud, mida ja millal oodata, leiad siit hea ülevaate.
Piimahammaste lõikumine
Piimahammaste lõikumine algab üldjuhul kuuendal elukuul, kuid see aeg võib imikutel olla väga erinev. Kuna tegemist võib olla lapse jaoks ebamugava protsessiga, aitab hammaste tuleku sümptomite äratundmine vanematel last mõista ja ebamugavustunnet vähendada.
Tavalisteks hammaste peatse ilmumise näitajateks on süljeerituse suurenemine, nähtav ebamugavustunne ja rahutus ning kalduvus asju suhu panna ja närida. Hammaste tulek võib mõjutada nii lapse tuju kui ka tervist – vahel põhjustab see kerget palavikku, vahel on uni häiritud ning vahel võib täheldada muutusi toitumisharjumustes.
Mis toimub ja millal
Esimesed 6 kuud
Beebi esimesed kuus elukuud on kiire kasvu ja arengu periood, kuid hammaste frondil võib tunduda, et ei toimu midagi. See pole aga tõsi, sest igemete all luuakse vundamenti tervele naeratusele. Hambaid pole nendel kuudel üldiselt veel näha, kuid beebil võivad juba hakata ilmnema hammaste tuleku tunnused, nagu näiteks suurem süljeeritus ja soov närida mänguasju.
Kui hambad veel ei lõiku, võib nende tulekuks siiski aegsasti valmistuma hakata. Näiteks võib lapsele teha õrna igememassaaži. Puhta sõrme või pehme lapiga igemete hõõrumine on beebi jaoks rahustav rituaal, mis igemete pakitsust meeldivalt leevendab.
6 kuud kuni 3 aastat
Esimesi hambaid võib tavaliselt oodata kuuendal elukuul. Piimahammaste lõikumine algab enamasti alumistest esihammastest ja jätkub kolme aasta jooksul, kuni kõik 20 hammast on välja ilmunud.
Hammaste eest hoolitsemisega tuleb alustada kohe pärast esimeste piimahammaste tulekut, et hoida need puhtad ja terved. Piirata tuleks selliseid harjumusi nagu luti kasutamine või pöidla imemine, sest need mõjutavad hammaste tervist.
Ebamugavustunde leevendamine
Piimahammaste väljailmumine põhjustab beebile ebamugavust, kuid õnneks on selle ebamugavustunde leevendamiseks mitmeid tõhusaid meetodeid.
Üks populaarsemaid viise on hammaste mänguasjade kasutamine. Need spetsiaalsed igemete õrnaks masseerimiseks mõeldud lelud on valmistatud ohututest ning vastupidavatest materjalidest, nagu silikoon või kumm. Palju abi võib olla ka apteegis müüdavatest spetsiaalsetest igemegeelidest. Lisaks võivad põletikulisi igemeid rahustada ka külmad toidud, näiteks jogurt või püreestatud puuviljad.
Igememassaaž, millega võib alustada juba enne piimahammaste lõikumist, vähendab ebamugavustunnet ka hammaste ilmumise ajal.
Oluline on teha vahet piimahammastega seotud ilmingute ja muude haiguste sümptomite vahel. Pidev nutt, kõrge palavik või kõhulahtisus ei ole tüüpilised hammaste lõikumise sümptomid ja viitavad muudele terviseprobleemidele.
Piimahammaste väljakukkumine
Piimahammaste väljakukkumine algab tavaliselt 6-aastaselt, kuid see võib lapseti erineda. Kui piimahambad hakkavad loksuma, tekib suurepärane võimalus lapse isiklike tüvirakkude kogumiseks. Nimelt peituvad piimahammaste säsis mesenhümaalsed tüvirakud, mida saab vajaduse korral kasutada paljude raskete haiguste ning vigastuste raviks. Nende rakkude kogumine ja säilitamine on hindamatu võimalus kasutada ära keha enda kaasasündinud ravipotentsiaali ning see võib ühel päeval osutuda hindamatuks väärtuseks.