Kas paksenenud küüsi saab ravida?
|5 põhjust, miks küüned paksenevad
Paksenenud küüned võivad olla tingitud mitmetest põhjustest, näiteks:
- Geneetika – mõned inimesed lihtsalt sünnivad tugevamate küüntega, mis ealistele iseärasustele vastavalt paksenevad ja on liiga tugevad, et neid iseseisvalt lõigata.
- Hüpotüreoidism ehk kilpnäärme alatalitlus – see on hormonaalne häire, mille puhul kilpnäärme toodang on vähenenud ja see võib põhjustada küünte paksenemist.
- Trauma – küünte paksenemise võib tekitada küünte ära löömisest, kuhugi vahele jätmisest, operatsiooni tagajärjel.
- Seeninfektsioon – küünte seeninfektsioon tekitab küünte paksenemist ja deformatsiooni. Küüned muudavad värvi ja seennakkus kasvatab küüne alla „pudru“. Jalad hakkavad ebameeldivalt lõhnama. Enamajaolt on enne küüneseene tekkimist juba nahaseen teinud varvaste vahele „pesa“.
- Muud haigused – mõned haigused, nagu näiteks psoriaas või reumatoidartriit, mõjutavad küünte kasvu ja tekitavad küünte paksenemist.
Küünte paksenemist ei saa ravida. Ravida saab aga põhjust, miks küüned paksenevad.
- Kui põhjuseks on haigus, tuleb ravida seda haigust.
- Kui põhjuseks on trauma või kahjustus, tuleb kahjustatud küünt hooldada ja jälgida, et see ei kasvaks liialt paksudeks. Traumaga on küüs vastuvõtlikum seennakkusele.
- Kui põhjuseks on seeninfektsioon, tuleb külastada regulaarselt jalaravi pakkuvat asutust ja järgida podoloogi soovitusi koduseks hoolduseks.
Geneetika mõju küünte kasvule
Geneetika mängib olulist rolli küünte kasvus ja struktuuris. Küüned võivad olla ümmargused, ovaalsed, teravad või lamedad, ja need omadused on päritud. Samuti võivad inimesed sündida õhukeste või paksemate küüntega, mis on tingitud geenidest. Küünte pikkus ja kasvukiirus on samuti päritud, ja need võivad varieeruda suuresti sõltuvalt geneetikast.
Hüpotüreoidism ehk kilpnäärme alatalitlus
Hüpotüreoidism ehk kilpnäärme alatalitlus on seisund, mille puhul kilpnääre toodab vähem hormoone kui tavaliselt. Kilpnäärme hormoonid reguleerivad keha ainevahetust ja mõjutavad paljusid elundeid ning süsteeme. Hüpotüreoidism võib põhjustada järgmisi sümptomeid:
- väsimus ja nõrkus;
- kaalutõus või –langus;
- tujukus või ärrituvus;
- külmavärinad või higistamine;
- juuste väljalangemine;
- küünte ja naha kuivus ja rabedus;
- seedehäired;
- menstruaaltsükli häired.
Trauma põhjustab küünte paksenemist, sest…
Küüs on küünenahka kaitsev kiht, mis katab küüneplaadi ja kaitseb seda kahjustuste eest. Küüs on valmistatud sarvestunud rakkudest, mis sisaldavad keratiini, valku, mis annab küüntele tugevuse ja elastsuse. Kui küüs on kahjustatud või nõrgenenud, võib see kasvada paksemaks ja tihedamaks, et kaitsta küüneplaati ja aidata taastuda. Kui küüneplaat on tavalisest paksem ja selle tõttu on raske seda kujundada või lõigata, tuleks pöörduda jalaravi spetsialisti poole, et selgitada välja põhjus ja saada sobiv ravi. Küünte hooldus ja isikliku hügieeni järgimine aitavad vältida küüneplaadi paksenemist ja küünte haiguste teket.
Küünte seenhaigus põhjustab paksenemis, sest…
Dermatophytia pedum; onychomycosis ehk küünte seenhaigus (onühhomükoos) on nakkushaigus, mis mõjutab küüsi ja küünenahka. See haigus on põhjustatud seenest, mis elab küünte ja küünenaha peal ja põhjustab küünte deformatsiooni, paksenemist ja lõhenemist.
Teatud liiki seente dermatofüütide poolt tekitatud haigus kahjustab peamiselt nahka, aga ka küüsi. Haigusel on erinevaid vorme, kuid peamine tunnus on, et kolmanda ja neljanda või neljanda ja viienda varba vahed ketendavad haudumise tagajärjel. Varbad on liiga koos (mis võib olla geneetiline eripära) ja sealt levib nakkus juba küüntele.
Naha paksenemist ja ketendamist taldadel, mille tegelikuks tekitajaks on seennakkus, peetakse tihti geneetiliseks eripäraks. Me arvame, et meil ongi kaasa antud selline eriline nahk, mis lihtsalt pakseneb ja vahel sügeleb. Tegelikult võib see seen edasi liikuda küüntele, samuti naistel rinna alla, voldikeste vahele.
Onühhomükoos levib inimeselt inimesele, kuid sageli levib see seent kandvate asjade kaudu, nagu näiteks rõivad, kingad või küünte hooldusvahendid. Soovitame aeg-ajalt osooni kapis desinfitseerida oma jalatsid, kindad, telefonid vm igapäeva kasutuses olevad asjad.
Küünte seenhaiguse sümptomid on järgmised:
- Küüneplaadi värvuse muutus, näiteks kollane, roheline, hall.
- Küüneplaat on kihiline ja pakseneb küünte kasvamisel.
- Küüneplaat lõheneb või praguneb kui küüned kasvavad.
- Küünenahal on põletik ja punetus, nahk on ärritunud.
- Küünenahk koorub varba või sõrme otsast naha täielikult maha. Tekib ebameeldiv tunne varba või sõrme otstesse.
Küünte seenhaiguse ravi sõltub haiguse tõsidusest ja hõlmab tavaliselt seenevastaste ravimite võtmist ja küünte hooldamist. Kui aga ei sobi seenevastased ravimid, siis konservatiivse raviga GoldPlasmaga saame ikka aidata. GoldPlasma ei sobi vaid südamestimulaatoriga, rasedale või vähi haigele kui ravi on kestnud vähem kui 18 kuud.
Kokkuvõtteks
Paksenenud küüsi ei ravita, vaid ravitakse põhjust, miks küüned paksenevad. Eelloetletud erinevaid põhjuseid, miks küüned paksenevad, saab ennetada või taustal olevaid põhjuseid ravida. Jalaravi spetsialistina soovitaksin kodus olla ettevaatlik paksude küünte lõikamisel, sest võite vigastada ennast ja teha olukorra hullemaks kui see algselt on.
Rohkem infot: www.jalaravikabinet.ee või 55 65 3180.
Monika Simm