Skandaalne jõulukaunistus toob Rakverele populaarsust

Estonian-Voices (2)

Üks on kindel: Rakvere tänavune „jõulukuusk“ kedagi külmaks ei jäta. Nii või teisiti on tegemist Eesti selle aasta kõige tuntuma jõulukaunistusega ja isegi eksperimentaalse „kuuse“ tulihingelised vastased peavad tunnistama, et vähemalt üks eesmärk on täidetud: Rakverest kui hullude ideede sünnipaigast räägitakse üle riigi.

Aivar Ojaperv

Kes juhtumisi ei tea, siis Rakvere keskväljakul ei kõrgu tänavu mitte tavaline kuusk, vaid hoopis lauajuppidest kokku pandud kuusekujuline moodustis, mis on kaunistatud roheliste tulukestega. Lisaks suurele „kuusele“ on ümber selle veel mitu väiksemat, needki tehtud puidutööstuse jäätmetest.

Kunstnik pole peitu pugenud

Meedias, ja ka otse sündmuskohal Rakvere keskväljakul, kestab jätkuvalt elav arutelu, kas tegemist on pühaduserüvetuse, lauslolluse või laheda asjaga. Kui iseloomustada üht äärmust, siis näiteks keegi proua pensionär ei pidanud paljuks kulutada kõneminuteid, et laulda Kuulutajale telefonitorusse jõululaulu, inspireerituna tuksi keeratud jõulutundest. Teine äärmus on sõitnud sajakonna kilomeetri kauguselt spetsiaalselt Rakverre, et imetegu oma silmaga üle vaadata.

Kui uskuda netikommentaare ja telekaamerasse öeldud arvamusi, siis on suhe umbes 70:30 kiitjate kasuks. „Kuusk“ paistab kõige rohkem meelehärmi valmistavat vanematele prouadele ja üllatuslikult ka osale parimas meheeas tegelastele, seevastu noorem rahvas nimetab seda pea eranditult lahedaks ja ägedaks.

Intrigeeriva idee autoriks on Rakvere linnakunstnik Teet Suur. See ei ole, muide, talle esimene jõulutemp: mullu laiutas Rakvere keskväljakul ühe suure kuuse asemel terve padrik väiksemaid.

Kas Teet Suur julgeb linna vahel ringi ka käia? Milline vastukaja temani on jõudnud? „Vastukaja tuli rohkem, kui arvata oskasin,“ tõdes ta. „Kuigi ka mullu oli poleemika parasjagu suur ja pidanuksin seepärast tänavust oskama ette näha, on tekkinud arutelu laiahaardelisus ikkagi üllatav.“

„Olen rahul, tegin enda arvates õige asja,“ jätkas ta. „Risk oli see kindlasti, aga ilma riskeerimata ei loo kunagi midagi uut.“

Kas Teet Suur on „kuuse“ eest ka isiklikult sõimata saanud või ületab positiivne tagasiside negatiivse?

„Eks ma olen mõne kurja kõne saanud ja on öeldud päris halvasti. Positiivne tagasiside on aga ülekaalus ja nagunii kaaluks iga tunnustav sõna üles kümme laitust. Kui inimene tuleb ligi ja kiidab, et tegemist on laheda asjaga, siis on see mulle suur tasu tehtu eest ja oma tasu olen ma igal juhul kätte saanud.“

Järgmine kuusk kõrgtehnoloogiline?

„Kuuske“ kritiseerivad eelkõige vanemad inimesed. „Mul on vanematest inimestest kahju, aga pigem paljude teiste asjade pärast,“ tõdes Teet Suur. „Minu „kuusk“ on see kõige väiksem „vapustus“, mis nad on pidanud viimasel ajal üle elama – ID-kaardid, elektroonilised pangatehingud, kõik muu innovaatiline. Ma saan – ja ilma irooniata! – aru, et kõik see kasvab neil üle pea. Aga ajad muutuvad ja küllap saavad nad ühel hetkel isegi aru, et need asjad polegi nii hullud, kui esialgu paistsid.“

Mida Teet Suure tööandjad linnavalitsusest asjast arvavad? Kusjuures: mõned käremeelsed, aga samas mitte just kõige lahtisema peaga tegelased on lausa kinnitanud, et lauajuppidest kuusk pandi püsti kokkuhoiu pärast, et linnapea saaks üle jäänud raha enda tasku pista.

„Eks ma ikka räägin oma plaanidest ning saan neile kooskõlastuse,“ ütles linnakunstnik. „Kas või juba selle pärast, et kui kuri inimene helistab, siis helistab ta otse linnapeale, mitte Teet Suurele ja linnapea või mõni muu ametnik peab teadma, milles asi. Muidugi oli antud juhul lõpptulemuse selgitamine keeruline – ega ma ju ise ka väga täpselt teadnud, milline see asi hakkab välja nägema, enne kui juhe seinas.“

Mis aga kulutamisse või kokkuhoidu puutub, siis siit tonti otsida ei maksa. Ilmselt läinuks lauajuppidest tehtud kuusk kallimakski kui tavaline, sest inimtööjõudu kulus selle püstitamiseks palju, kuid kuna Rakvere Ametikooli poisid panid asja püsti koolitöö korras ja materjalgi pärineb toetajailt, siis on seis viigis.

Millist üllatust võib oodata järgmisel aastal? Teet Suur: „Meil saab Tark Maja valmis. Sellest tulenevalt võiks olla midagi kõrg- või infotehnoloogilist. Mõtted igatahes liiguvad, loodan, et Tark Maja tuleb oma teadmiste ja tehnoloogiaga appi.“

 

 

__________________________________________________

Lauajuppidest turismiobjekt

Rakvere jõulukuusk on muutunud turismiobjektiks, selle tõestuseks tabas Kuulutaja keset ööd kuuse alt grupi noori, kes olid sinna tulnud spetsiaalselt asja uurima.

„Kas te saaksite ka meist grupipildi teha?“ küsis üks neist, kui Kuulutaja sättis end lehe jaoks pilti tegema. „Jah, just selle kuuse taustal.“

„Mis teid siia tõi?“

„Kuusk ikka. See on nii eriline.“

„Te pole Rakverest?“

„Ei, meil oli siin oma albumi esitluskontsert.“

Selgus, et tegemist on vokaalansambli Estonian Voices liikmetega, kes olid just natuke aega tagasi Rakvere Kultuurikeskuses andnud kontserdi ning pärast seda tulnud öist Rakveret uudistama. Just nimelt uudistama, sest uudised Rakvere tänavusest „jõulupuust“ on jõudnud ka maakonnast kaugemale.

„Oleme pilte sellest kuusest ajakirjanduses näinud ja meeldis juba siis. Päris elus meeldib veelgi rohkem,“ kinnitas ansambli sopran Mirjam Dede.

„Kuidas läks kontsert, milline oli vastuvõtt?“

„Oleme kõik rohkem või vähem Rakverega seotud ja siia on alati suur rõõm tulla, sest soe vastuvõtt on garanteeritud,“ kinnitas Mikk Dede.

 

Marko Maasik 

Kadri Voorand, Maria Väli, Mirjam Dede, Mikk Dede, Arno Tamm ja Mihkel Mälgand – Estonian Voices. Mihkel ei kuulu tegelikult ansamblisse, tema asendab Aare Külamat, kes ei saanud kahjuks kuuske vaatama tulla.