Lasteaiaõpetaja läheb ministri vastuvõtule
|Rakvere Triinu lasteaia õpetaja Viivika Roostar pärjati möödunud aasta lõpus Lääne-Virumaa aasta tervisedendaja tiitliga. 17. veebruaril läheb ta tervise- ja tööminister Urmas Kruuse pidulikule vastuvõtule Tallinnasse Estonia talveaeda.
Ülle Kask
Viivika Roostarile tõi 2014. aasta tervisedendaja tiitli tubli töö Lääne-Virumaa Tervist Edendavate Lasteaedade (TEL) koordinaatori ja nõustajana.
15aastane võrgustik
Roostar meenutas, et 15 aastat tagasi loodi Eestis TEL-võrgustik, mille meeskonna loomise juures oli ka tema. Alates 2010. aastast on ta Lääne-Viru maakonnas tegelenud tervist edendavate lasteaedade juhendamise ja nõustamisega tervisedenduse küsimustes.
Uutel liitujatel aitab Roostar dokumente läbi vaadata ja vormistada. Samuti edastab ta infot Tervise Arengu Instituudile, kes teostab TEL-i teaduslikku ja metoodilist juhtimist.
Lääne- Virumaal kuulub TEL-võrgustikku 13 lasteaeda, neist neli Rakvere linnas: Triinu, Kungla, Kaur ja Rohuaia.
Viivika Roostar kõneles, et koolieelsete lasteasutuste eesmärk on hoida ja tugevdada lapse füüsilist, vaimset ja sotsiaalset tervist ning soodustada igakülgselt lapse tervislikku arengut. „Seepärast ongi väga oluline, et kõik tegevused, mis lastega läbi viiakse, toimuksid süsteemselt ja oleksid omavahel põimitud ning kaasa haaratakse kõik, kes või mis lasteaiaga vähegi seotud on.“
Õpetaja sõnul on väga oluline hea meeskonna olemasolu. „Koos lasteaia tervisemeeskonnaga püüame lahendusi otsida probleemidele, kui need on tekkinud. Kogu lasteaia personal loob eeldused ja tingimused, mis toetavad laste heaolu ja tervist,“ ütles Roostar.
Meeskonnatöö
Lapsed on väga erinevad. Seepärast kuulub lasteaiaõpetaja töö hulka ka märkamine, vajadusel sekkumine ja lastevanemate nõustamine. Viivika Roostar tõi näite, et kui lapsel on probleeme kõnega – susiseb s või põriseb r, abistab logopeed. Ka eripedagoog on alati valmis nõustama, kui lapsel on toimetuleku või käitumisega probleeme.
„Loomulikult ei saa ma midagi üksi tehtud ja mul on suurepärased abilised. Üks neist on Olga Boitsov, Eesti Tervisedenduseühingu Lääne-Virumaa osakonna juhataja. Aastaid on minu nõndanimetatud parem käsi olnud Aire Schultz – kolleeg Triinu lasteaiast. Loomulikult ka minu direktor Diana Kuntor, kes hindab kõrgelt tervisedendust ning on alati toeks,“ ütles Roostar.
Lasteaiaõpetaja töö on pingeline ja raske eelkõige vaimselt väga suure vastutuse tõttu. Küsimuse peale, kuidas õpetajad tervist hoiavad ja taastuvad, vastas Viivika Roostar, et tervisedendaja tegeleb ka personali heaolu küsimustega.
„Korraldan õpetajatele koolitusi vaimsest tervisest ja tööohutusest. Üks teema oli näiteks „Hea uni“. Kutsume vahel asutusse massööri, kes pingeid aitab leevendada. Kellel neid ei tekiks, oleme ju kõik inimesed,“ märkis Roostar.
Samuti korraldab ta koos lasteaia tervisemeeskonnaga õpetajatele igal kevadel südamenädala raames mitmesuguseid tervislikke ja sportlikke üritusi, alates pilatesest spaade külastusteni.
Triinu lasteaed saab 23. veebruaril 39aastaseks. Viivika Roostar on töötanud lasteaiaõpetajana 23 aastat. Praegu on tema kasvandikud Krõlli rühma lapsed. Triinus on ka selliseid lapsi, kelle vanemad kunagi samas lasteaias käisid. Viivika rühmas on näiteks olnud ühe pere vendi ja õdesid 10-15aastaste vahedega.
Aasta tervisedendaja tiitli üle oli lasteaiaõpetajal hea meel. „Tervisedendaja tiitleid jagatakse igal aastal kuni 15 ehk siis igast maakonnast üks. Sel aastal kutsus maakondlikud tervisedendajad Estonia talveaeda tervise- ja tööminister Urmas Kruuse,“ ütles Viivika Roostar.
Triinu lasteaia õpetaja Viivika Roostar. Foto: Ülle Kask