Kuidas ravida nohu poole päevaga ehk sissejuhatus aroomteraapiasse
|Helen Orav on merebioloogi haridusega aroomterapeut ja looduspoe Roheline Vihmavari perenaine. Palusime tal jagada soovitusi, kuidas viirushaiguste perioodil terve püsida.
Tõnu Lilleorg
Aroomteraapia kasutab eeterlikke õlisid, mida sisaldavad taimed. Eeterlikes õlides leiduvad orgaanilised ühendid, mida taimed toodavad kaitseks haigustekitajate, kahjurite ja ärasöömise vastu, aga ka tolmeldavate putukate ligimeelitamiseks. Need ühendid omavad ravivat mõju, mida aroomi teraapia kasutabki.
Helen, kas nohu, kurguvalu ja köha tekivad külmetusest või viirusest?
Paljude külmetushaiguste tekitajateks on ikka viirused ja bakterid, lihtsalt alati ei pääse nad mõjule ja haigust ei teki. Kui keha saab külma, siis tema vastupanuvõime väheneb ja me jäämegi haigeks. Bakterioloogilised “külmetushaigused” on aga sageli juba viirushaiguse tagajärg, kui saavad hakata paljunema ka bakterid. Näiteks kõrvapõletik, kopsupõletik. Kuigi peab meeles pidama, et kopsupõletikku võivad põhjustada nii bakterid kui ka viirused.
Nohust ja köhast on võimalik hoiduda, kui tegutseda kohe haigusnähtude ilmnedes. Kui näiteks kasutada nohu algfaasis piparmündist, ingverist, rosmariinist või tüümianist valmistatud salvi, siis võib nohu mööduda poole päevaga.
Nii et tark on ennetada haigeks jäämist?
Täiesti kindlasti! Näiteks kui viirushaiguste perioodil põletada lõhnalambis sidruni-, ravensaara-, piparmündi-, frankinsenseõli, saab puhastada õhku haigusttekitavatest viirustest ja bakteritest. Ennetamiseks sobivad väga hästi ka eeterlikke õlisid sisaldavad taimed toiduna, näiteks rosmariin, tüümian, piparmünt, greip, ingver, sidrun, piparmünt, küüslauk, basiilik, kadakas. Kuivatatud või värsketest taimedest on võimalik teha teed või neid toidule lisada. Toidus on eeterlike õlide kontsentratsioon siiski väga väike.
Millised vahendid kuuluvad aroomteraapia alla? Leidsin internetist viiteid ka aroomivahadele ja lõhnaanumatele (mida soojendab teeküünal). Kas ka viirukid?
Kõik need on aroomteraapia, kui nende lõhn ja toimeained on pärit looduslikest taimedest saadud eeterlikest õlidest. Kõige klassikalisemad on eeterlikud õlid, mida müüakse väikestes pudelites vedelal kujul. Kvaliteetseid eeterlikke õlisid enne müümist ei lahjendata ja seetõttu on ka kogused väga väiksed, 5-10 milliliitrit. Kallimaid õlisid lahjendatakse ka baasõlisse. Baasõlid on sisuliselt toiduõlid. Näiteks roosi, jasmiini ja kummeliga toimitakse sageli nii. Aga ka sellisel juhul peab tootele olema peale kirjutatud, et kõik koostisained on looduslikud ja peab olema näidatud eeterliku õli kontsentratsioon.
Viiruk oma algses olekus on tegelikult viirukipuu ehk frankinsensevaik. Seda siis põletati, et aroomi tekitada. Aroomivahad, lõhnaanumad ja viirukid on tegelikkuses sageli lõhnastatud sünteetiliste, tehases toodetud lõhnadega. Looduslikuga ei ole siin kahjuks midagi pistmist peale sarnase lõhna. Meie keha need sünteetilised lõhnad tervendada ei suuda. Vastupidi, sealt eralduvad põlemisel mürgised ühendid, mis keha kahjustavad. Kui ei ole eeltäidetud lõhnaanum, siis lõhnalampi saab panna ka naturaalse eeterliku õli.
Külmetushaiguste ennetamisel on kõik lõhnana kasutatavad eeterlikud õlid väga teretulnud. Kõikide tsitrustega, eriti greibiga, on võimalik õhku desinfitseerida. Kui keegi nohune on külas käinud, siis on täitsa asjakohane lõhnalamp põlema panna. Tsitrused on oma olemuselt ühed leebemad õlid. Kodukasutuses väldiksin kangeid eeterlikke õlisid, näiteks teepuud ja enamikku eukalüpti.
Kuidas on soolalampidega?
Soolalambid puhtal kujul ei ole aroomteraapia, aga soolaosakesed kergendavad külmetuse puhul hingamist, nad puhastavad õhku. Osale soolalampidele on võimalik spetsiaalselt eeterlikke õlisid ka sisse tilgutada.
Mida peaks eeterlikest õlidest teadma ohutuse mõttes?
Ka siis, kui me eeterlikke õlisid hingame sisse läbi nina või määrime lahjendatult nahale, jõuavad nad meie vereringesse, närvisüsteemi ja võivad negatiivselt mõjutada. Eeterlikel õlidel on palju positiivseid omadusi, aga nagu iga toimiva klassikalise ravimiga – kui on olemas tervendav mõju, siis on olemas ka negatiivne mõju või vastunäidustused.
Kui inimesel on madal vererõhk, siis lavendli eeterlikku õli ei tohi kasutada, sest see alandab vererõhku veelgi. Õrnanahalistel võib eeterlike õlidega kokkupuutel tekkis allergia. Tsitrustega lõhnastatud kreemi ei tohi panna kehale, kui minnakse päikese kätte. Mitte ühtegi eeterlikku õli ei tohi kasutada siis, kui ollakse lapseootel või imetatakse, tita keha ei suuda neis olevaid mürke kahjutuks teha. Samuti on eeterlikud õlid välistatud kasvajate korral. Paljudel eeterlikel õlidel on vastunäidustused, millal iga konkreetset õli ei tohi kasutada. Paljud teavad, et teepuuõli on mürgine, samamoodi on seda kõik teised eeterlikud õlid.
Kust otsida põhjalikumat infot aroomteraapia kohta?
Soovitaksin lugeda neid raamatuid, mis on mahukamad kui 30 lehekülge ja kus lisaks eeterlike õlide headele omadustele räägitakse ka sellest, mille puhul tuleb tähelepanelik olla. Siis on ilmselt raamatu autorid rohkem vaeva näinud. Tegelikult leiab soovi korral väga mitmekesist infot ka internetist. Seal on see eelis, et kui erinevad leheküljed annavad sama infot, siis võib seda ilmselt usaldada.
___________________
Turgutust kevadväsimuse korral
Eeterlikest õlidest saab abi meeleoluprobleemide korral. Näiteks kui ei ole töötahet, siis greibisöömine võib aidata. Kui kevadel on väsimustunne või tegemised ei edene, siis näiteks greip või basiilik leevendavad seda. Kui enesekindlust jääb väheks, siis ravensaara- või jasmiiniõli võib aidata. Kõik tsitrused sobivad meeleolu parandamiseks, neid saab kasutada nii lõhnalambis kui vannivees.
Lihtne salv nohu ja köha puhul
Võib teha salvi või õlilahuse, kus 2 spl rasva kohta lisada 3 tilka järgmistest õlidest – piparmünt, loorber, lavendel, ravensaara, tüümian. Saadud salv sobib nii nohu kui ka köha puhul. Mitte kasutada kauem kui nädal aega järjest.
Foto: Tsitrusviljad, neist valmistatud eeterlik õli ja lõhnalamp. Foto: Bio4You ökopood