Läänevirulaste valimiseelistus erineb Eesti keskmisest
|Kui Eesti Riigikogu pandaks kokku vaid läänevirulaste eelistuste põhjal, erineks parlamendi koosseis tegelikkusest üsna oluliselt.
Aivar Ojaperv
Reformierakond võitis nii siin (26,9 protsenti) kui ka seal (st Eestis; 27,7), ka Keskerakonna teine koht jääks samaks – meil 19,5 protsenti, riigis tervikuna 24,8.
Võõrtööjõu võit
Kõige suurem vahe on aga toetuses IRLile – kui riigis tervikuna toetas neid vaid 13,7 protsenti valijaist, siis Lääne-Virumaal 19. Sotsiaaldemokraatidel läks kehvasti nii riigis tervikuna (15,2) kui ka meil (14,9) ning valimiskünnise ületasid sarnaselt kogu riigiga EKRE (Eestis 8,1; Lääne-Virus 9,3) ja Eesti Vabaerakond (Eestis 8,7; Lääne-Virus 8,2).
Kindlasti oli paljudele üllatuseks Valdo Randpere võit n-ö isiklikus arvestuses (3170 häält). Kuigi Reformierakonna kandidaadid Lääne-Virumaalt rõhusid oma kampaanias maakonnatruudusele ja vajalikkusele viia läänevirulase tõekspidamised Toompeale, eelistas valija suure ülekaaluga siiski mujalt siia kandideerima saadetud Randperet.
Maavanem Marko Torm pälvis erakonnasiseses konkurentsis teise koha (1165), kuid ka teine mujalt tulnud poliitik Signe Kivi sai kolmandana korraliku häältesaagi (995). Kohalikest tegijaist kogusid Toomas Varek 907 häält (neist valdava osa Rakvere linnast ja kauaaegsest töökohast Haljala vallast), Indrek Kesküla 532, Leo Aadel 255 ja Kaido Veski 223. Viimase kolme häältesaak kogunes põhiliselt vaid kodukandist – vastavalt Väike-Maarja ja Haljala vallast ning Kunda linnast.
Keskerakonnale tõi kõige rohkem hääli Siret Kotka – 2558. Kuigi palju hääli sai ta kodukandist Väike-Maarjast, oli tema toetus üle maakonna ühtlane. Varakult kampaaniaga alustanud Kotka ületas oma tulemust 2011. aasta valimistel ligi kolmekordselt – toona sai ta 894 valija hääle.
IRLi hea tulemus meie maakonnas tulenes eelõige Marko Pomerantsile antud häältest, mida oli 2681. Siiski mõjutas IRLi populaarsuse langus üle riigi ka Pomerantsi tulemus: neli aastat tagasi sai ta Riigikogu valimistel 3455 häält.
IRLi teise tulemuse saavutas endine maavanem Einar Vallbaum, kelle poolt hääletas 1044 valijat. Vallbaum on kandideerinud juba kolme erakonna nimekirjas – Keskerakonnas, Reformierakonnas ja nüüd siis IRLis. Esimesel ja seekordsel katsel tal Riigikogusse pääseda ei õnnestunud; Reformierakonnas kandideerides pääsenuks ta küll asendusliikmena Riigikogusse, kuid loobus siis ise sellest võimalusest. Ka Vallbaumile antud häälte arv oli sel korral väiksem kui neli aastat tagasi (siis 1459).
Mis juhtus sotsidega?
Midagi läks valesti sotsiaaldemokraatide kampaanias (või on põhjus hoopis erakonna programmilistes lubadustes?). Sel korral ei õnnestunud neil saada isegi mitte ringkonnamandaati (ajakirjanduse andmeil jäi puudu 41 häält), neli aastat tagasi nautisid nad aga Lääne-Virumaal 24,5 protsendilist toetust.
Kindlasti on üks põhjus asjaolus, et ühtlasema häältesaagi nimel komandeeriti Indrek Saar kandideerima hoopis Pärnumaale ja alles jäänud nimekiri polnud valijaile nii tuntud või vastuvõetav. Rannar Vassiljev sotside parimana kogus küll 2172 häält, kuid, nagu mainitud, ei piisanud kogu nimekirja poolt kogutud häältest ringkonnamandaadikski. Isikliku tulemusega peaks aga Vassiljev isegi rahul olema – neli aastat tagasi toetas teda 1960 valijat ehk sel korral sai ta enam kui 200 häält rohkem.
Vaatamata vähesele reklaamikampaaniale ületasid ka Lääne-Virumaal 5protsendilise künnise nii EKRE kui ka Vabaerakond.
Paljus põhineb nende toetus n-ö protestihäältel, mida näitab ka valimistulemus jaoskonniti. EKRE esinumbriks oli suhteliselt tundmatu Anti Poolamets, kuid ometi sai ta 2080 häält ja nende andjad jagunesid ühtlaselt üle maakonna.
Sama kehtib ka Eesti Vabaerakonna esinumbri Emil Rutiku kohta, kelle 1243 häält tuli kokku ilma meediakampaaniata.
Parlamenti vaid kolm esindajat
Nagu arvata võis, suurenes tänu väikeerakondade populaarsusele konkurents Lääne-Virumaal jagatavale viiele ringkonnamandaadile ja juhtuski nii, et ringkonnamandaadi said täis vaid kolm nimekirja: Reformierakond, Keskerakond ja IRL.
Ringkonnamandaadi said Valdo Randpere, Siret Kotka ja Marko Pomerants, kellest kaks esimest pääsenuks Riigikogusse nii või teisiti, sest olid piisavalt kõrgel kohal ka üleriigilises nimekirjas.
Seevastu Rannar Vassiljevil puudub igasugune võimalus parlamenti pääsemiseks, sest ilmselt eeldas erakond tema edasipääsu ringkonnamandaadi abil ja asetas Vassiljevi üleriigilises nimekirjas alles 120. kohale.
Teoreetiliselt võivad asendusliikmena Riigikogusse pääseda Marko Torm, Signe Kivi ja Toomas Varek Reformerakonnast, kuid seda siiski vaid juhul, kui Valdo Randpere saab ministriks või asub tööle mõnele muule Riigikoguga mitteseostuvale ametile. Kivi oli kõrgel kohal ka üleriigilises nimekirjas ja sealt kaudu võib ta samuti asendusliikmena parlamenti jõuda.
Keskerakonnast on selline teoreetiline võimalus Toomas Väinastel, IRList Einar Vallbaumil.
Väinaste saab loota ka üleriigilise asendusliikme kohale ja tema jõudmine Riigikogusse on veel vaat et kõige tõenäolisem, sest teatavasti on Keskkerakonnas palju poliitikuid, kes ühel või teisel põhjusel oma Riigikogu kohast loobuvad.