„Hansuke ja Greteke“ on Rakvere Teatri jõulumaa tõmbenumber
|Vendade Grimmide klassikalise muinasjutu põhjal lavale jõudvas lastetükis lähevad vaesest perest pärit õde ja vend metsa kaduma, kuid pääsevad tänu nutikusele taas koju.
Lavastus jõuab lavale teatri peanäitejuht Üllar Saaremäe käe alt, kellele uuslavastus on pärast „Buratinot“ järjepannu juba teine lastetükk.
Nimitegelasi mängivad Viljandi näitetudeng Märten Matsu ja Anneli Rahkema, kellele nende tegelased meeldivad. „Hansuke võib vahel tunduda natuke saamatu väikse poisina, kuid tegelikult suudab ta ennast vajadusel kokku võtta ning tegutseda õilsa eesmärgi nimel,“ ütles Matsu.
Gretekesel on Rahkema sõnul lapse ehtsad emotsioonid. „Need vahelduvad tihti vastavalt olukorrale. Ei saaks ütelda, et Grete oleks lõputult vapper või arg. Igal hetkel on tema kaaslaseks ja toeks vend Hans. Koos lahendatakse kõik olukorrad,“ rääkis Rahkema.
Matsu sõnul saab näitemängus nähtavat laste viletsat elujärge võrrelda tänase Eesti eluga, kus vaeseid perekondi on palju. „Mulle tundub, et eestlased, kes ei ole märkimisväärselt jõukad, saamata endale kõike lubada, on kergemini nõus rikkuse nimel loovutama enda kõrvalt seda, mis on neile tähtis,“ ütles Matsu, viidates näitemängu süzheele, kus laste sattumine metsa on seotud pere ainelise olukorraga.
Rahkema leidis, et kui vanemad õhtul väsinuna töölt koju tulevad, kipuvad nad eeldama, et lapsed on ilusasti kodus ja valmis magama minema. „Kui aga ühel õhtul on voodid tühjad ja lapsed kadunud, hakkab lapsevanem aru saama, kui tähtis on koosveedetud aeg,“ ühendas näitlejatar lavastuse tegevustiku igapäevaeluga. „Meie lavastusest jääb kõlama justkui laste palve, et vanemad ei peaks nii palju tööd tegema, saaksid rohkem lastega koos olla ja nendega tegeleda,“ ütles Anneli Rahkema.
Päraste etendust võivad lapsed teatri jõulumaal lustida, osavust ja teadmisi proovile panna. Kõik saavad kingituse.
Tõnu Lilleorg