Marilyn Jurman tuleb Ööjooksule poolmaratoni jooksma
|Laulja, näitleja ja seltskonnategelase Marilyn Jurmani sõnul viib teada jooksurajale pärast jooksmist tekkiv hea tuju. Poolmaraton tuleb jalge alla võtta seepärast, et 10 kilomeetri distantsile jäi ta registreerimisega hiljaks.
Tõnu Lilleorg
Poolmaratonil osalemine eeldab head vormi, milline suhe teil jooksmisega on?
Suhe on võrratu. Aga treeninguna ma ei jookse. Vormis hoiab mind jooga, teen iga päev ashtanga joogat. Varem käisin üle päeva jooksmas, siis aga avastasin enda jaoks jooga. Nüüd ma spetsiaalselt jooksutrenni ei tee, käin jooksudel osalemas.
Kas pika maa jooksmine on väga väsitav?
Eks ikka, eelmisel aastal käisin Tallinna sügisjooksul täismaratoni jooksmas, see oli igati hull ettevõtmine. Mullu jooksin Ööjooksul 10 kilomeetrit, tänavu jäin sellele distantsile registreerimisega hiljaks ja nii pidin 21kilomeetrise distantsi võtma. Idee osaleda tuli suvel, sest eelmise aasta Ööjooks oli nii kihvt, mulle väga meeldis sealne atmosfäär, oli kuidagi väga välismaine.
Millise ajaga planeerite distantsi läbida?
Panustan nii kaks kuni kaks pool tundi, alla kahe tunni ei planeeri joosta. Pikka maad ma väga kiiresti ei jookse.
Kas sügisel lähete taas maratonile?
Sel aastal piirdun Ööjooksuga. Usun, et saan sellega isu täis.
Kas jooksite mullu maratoni läbi ilma vahepeal kõndimata?
Jah, joogipausidel tegin kolm sammu, et endale jooki mitte peale ajada.
Kuidas mõjub jooksmine kehale ja meelele?
Jooksu n-ö high ehk kõrgendatud meeleseisund tuleb sisse. Algul on raske, aga mõne kilomeetri järel tekib rütm, organism hakkab tootma endorfiine ja serotoniini. Pärast jooksmist on alati väga hea tuju. Ma usun, et enamik inimesi, kes jooksmast tulevad, on küll füüsiliselt väsinud, kuid vaimselt puhanud. Mina tunnen küll nii.
Kas jooksu ajal saab mõtteid ka mõlgutada?
Kui rahulikult sörkida, siis saab küll. Ma olen muusikakuululaja, kuigi maratoni eel soovitati mitte kuulata, kuna see võtab ka energiat. Olen siiski harjunud muusikat kuulates jooksma.
Kuidas valida muusikat?
Soovitatakse, et muusi karütm oleks jooksu rütmist erinev. Mina jooksen hiphopi järgi. See annab pauerit ja tunnet “sa saad hakkama!”. Mul mängivad sageli Eminemi vanemad lood. Eks see on maitse asi, paljud jooksevad ilma muusikata.
Liikumisharrastusega alustamisel on vist laiskuse ületamine tähtis?
See on distsipliini küsimus. Kõik, kes on trenni teinud, teavad, et pärast on neil hea olla. Tavaliselt on jah keeruline osa alustamine, tossude jalga panemine.
Kuidas sobivad kokku distsipliin ja loomingulisus?
Sobivad kokku küll. Mingis kindlas reeglistikus püsimine aitab loomingulisusele kaasa. Sinu keha on tööinstrument, mis peab olema heas töökorras. Keha on meile antud üks, esimene ülesanne on selle eest hoolitseda ja see nõuab paraku ka enesedistsipliini, mida on raske saavutada. Ka mul on päevi, kui ei tahaks üldse füüsiliselt pingutada, et tahaks niisama lebotada ja telekat vaadata. Aga piisab sellest, kui trenniriided selga paned ja lihtsalt pihta hakkad, mõtlemata, kas tahad või mitte.
Kas jooksmise ajal on tulnud laulusõnade ideid?
Ikka tuleb, kusjuures päris palju. Vahel tuleb seisma jääda ja üles kirjutada.
Kas tänavu on oodata uut plaati?
Sel aastal mitte, kuigi muusika point ja inimesed on olemas, loodetavasti lähiaastatel tuleb. Lähen sügisel ülikooli, see võtab ka oma aja.
Õpetate joogat, kuidas stressiga toime tulla?
Kui tundub, et stress hakkab võimust võtma, tuleb istuda maha ja paar minutit rahulikult hingata, sisse ja välja. Inimesel on vaja olla natuke üksi ja rahuneda, sageli saame palju teiste energiat ja anname enda oma ära, vahel on vaja energiat puhastada.
Homseks Ööjooksuks on Marilyn Jurmanil vaim valmis. Foto: Merike Kens