Tambet Ind elab nihutatud kella järgi
|Igal raadiojaamal on vaja head hommikusaatejuhti, kes veenaks kuulajaid, et nende raadio on õigel lainel. Raadio Elmari hommikuprogrammi „Ärka kaunis maa!“ juhib juba kolm aastat Tambet Ind, kellest kunagi pidi saama hoopis saksa keele õpetaja.
Tõnu Lilleorg
Tambet, kust te pärit olete?
Olen sündinud Raplas, elanud palju aastaid Märjamaal, seejärel kümme aastat Tallinnas. Kolme aasta eest tulin Tartusse. Nii olen Eestile justkui ringi peale teinud.
Kuidas teie hommik algab?
Ärkan kell 4.45. Poole kuue paiku võtan Elmari postkastist värsked ajalehed, saade algab kell kuus. Kindlasti on neidki, kes ärkavad enne mind, näiteks pagarid ja bussijuhid.
Kui teha eelmisel päeval hea eeltöö ja teada, mis programmis põnevat ees ootamas, siis on hea tööle tulla. Saan tööle jalutada, kuna elan lähedal. Püüan märgata hommikust ümbrust, kas tuleb näiteks mõni põnev inimene vastu või istuvad noored suvehommikul pargipingil. Seejärel loen värskeid ajalehti ja kuulan Elmari hommikust muusikat. Nii pole sugugi raske end kella kuueks heasse meeleollu viia.
Võrreldes nende inimestega, kes üheksaks tööle lähevad, on minu kellaaeg natukene paigast nihkunud. Lähen varem magama ja püüan päeva jooksul võimalikult palju teha, etõhtul oleks rohkem vaba aega. Isegi kui mul on vabal päeval võimalus kaua magada, siis kell kaheksa olen ikka üleval. Ma ei põõna kunagi lõunani.
Milline on hea lugu varahommikul eetris mängimiseks?
Sõltub konkreetsest päevast ja enda meeleolust. Arvan, et igal artistil on vähemalt viis lugu, mis sobiksid hommikuprogrammi esimeseks lauluks ja mis kuulajad üles ärataks.
Soovitage mõni hommikune toonusesse saamise nipp?
Minu jaoks toimib alati muusika kuulamine. Ka autos kuulan sageli plaate, uut muusikat.
Mõni lemmikplaat?
Sageli kuulan Queeni. Eesti muusikast on viimasel ajal hakanud meeldima Sadamasild. Muusika võib teha nii kurvaks kui rõõmsaks, anda päevale väga hea alguse. Soovitan kõigil katsetada, sest muusikal on suur võlujõud.
Kuidas teil õnnestub saatekülalistega heale jutusoonele saada?
Palju sõltub inimesest. Mõnega tekib väga hea klapp, mida spetsiaalselt tekitada ei saa. Nii nagu eluski – me ei saa kõigi inimestega väga hästi läbi ja ei hakkagi saama. Mõne saatekülalisega tekib sekundiga nii hea kontakt, et võiks tunde lobiseda, teisega on lihtsalt müür ees.
Tõlgite ka saksakeelseid telesaateid?
Jah. Kui lõputiitrites minu nimi vilksatab, siis on ikka küsitud, et kas see on seesama Tambet Ind. Tõlgin filme, seriaale, saateid – see on kõrvaltöö.
Olen õppinud saksa keelt. Kunagi pidi minust saama saksa keele õpetaja, aga läks teisiti.
Enne Elmarisse tulekut töötasin kaheksa ja pool aastat Reporteris, kus toimetasin välisuudiseid, lugesin tekste sisse, monteerisin saatelõike ja tegin intervjuusid. Olin sellisel märkamatul, kaadritagusel kohal päris pikka aega. Olen alati soovinud teha tele- ja raadiotööd ning olen õnnelik, et nii ongi läinud.
Rahvusraamatukogu veebilehelt leiab viite, et olete seotud ühe plaadiga?
Kirjutasin kunagi noorteansamblile Analysis paar lauluteksti.
Luuletusi olen kirjutanud rohkem, neist enamus on jäänud sahtlisse. Väike plaan mul on, et ehk kunagi vormuvad need luulekoguks. Lauljaks ma end ei pea, et sõnu esitada ja kellelegi pakkunud neid ka väga ei ole.
Mis on uut Raadio Elmari hommikuprogrammis?
Reedel on uueks rubriigiks „Linnutark”, kus räägime lindude maailmast. Esmaspäevases rubriigis „Tagasi algusesse” oleme nüüd ette võtnud pillimehed, uurime kuidas nemad alustasid.
Jätkavad vanad head rubriigid „Hommiku loto”, „Hommiku top”, „Taimetark“ ja neljapäeviti käivad meil külalised, kes sageli otse-eetris laulavad.
Hommikuti riputame Elmari Facebooki lehele mõne laulurea, mille üle kuulajad arutleda saavad.
Meil on väga toredad kuulajad, niipalju kui nendega suhtleme ja tagasisidet saame. Mina olen kuulajatega väga rahul ning loodan, et kuulajad Elmariga ka.