Raamatukogubuss Katarina Jee vuras Lääne-Virumaale

buss

 

Eesti ainus raamatukogubuss Katarina Jee tegi ringsõitu Eestimaal ning peatus ka Tapal ja Rakveres. Raamatukoguhoidjad soovivad bussi tutvustamisega juhtida avalikkuse tähelepanu vajadusele tõsta raamatukoguteenuse kättesaadavust ja kvaliteeti.

Ülle Kask

Lääne-Virumaa keskraamatukogu direktori Kaili Õunapuu-Seidelbergi sõnul tahavad raamatukoguhoidjad, et nende sõnum jõuaks ka kohalike omavalitsuste juhtideni. „Oleme olukorras, kus haldusreformi tagajärjel võib maaraamatukogusid ähvardada sulgemine. Tegutseme selle nimel, et raamatukoguteenus oleks kättesaadav võimalikult paljudele. Üheks võimaluseks on käivitada maakondade ülene raamatukogubuss, mis jõuaks iga kodanikuni, ka ääremaal. Suurem eesmärk on, et terve Eesti saaks selliste bussidega kaetud.”

Tallinna keskraamatukogu direktor Kaie Holm ütles, et bussi soetamine on kallis. „Olukorras, kus hajaasustusega piirkondades ühistranspordi liine ja sõidusagedust vähendatakse, on see väga vajalik teenus.”

„Lisaks lugemisvara kättesaadavaks tegemisele saaks raamatukogubussidega viia inimestele lähemale riigi ja kohalike omavalitsuste e-teenuseid,” tutvustas direktor bussi kasutamise võimalusi. „Samuti saaks raamatukogubusside abil tugevdada laste ja noorte lugemisoskust ja -harjumust.”

Holm nentis, et nemad püüavad kasutada igat varianti bussi laiemale üldsusele tutvustamiseks. „Käime merepäevadel, messidel ja teabepäevadel. Järgmisel aastal on näiteks koolinoorte laulu- ja tantsupidu, kus võimalusel osaleme.“

Nimi romaanist „Toomas Nipernaadi“

Tallinna Keskraamatukogu on pakkunud tallinlastele raamatukogubussi teenust alates 2008. aastast. Bussis töötavad kaks raamatukoguhoidjat: Annika Redi ja Paul Pajos.

„Oleme Katarina Jee mees- ja naiskond,” naljatas Paul Pajos. „Katariina Jee on tegelane August Gailiti romaanist „Toomas Nipernaadi”. Kui romaani peategelane on kirglik rännu- ja naistemees, siis Katariina Jee aktiivne ja ettevõtlik naine, kes paate laenutas. Tema auks sai raamatukogubuss ristitud.”

Pajos rääkis, et raamatukogubuss on ehitatud Soome tehases käsitööna. „Buss ehitati ümber veokist Volvo B9R. Konstruktsioonis on kasutatud palju roostevaba metalli, et bussi 16 akut sõidu pealt „kõhu alla” ei kukuks, kui akukambrid läbi roostetavad.”

Raamatukogubussi kabiini on paigutatud mikrolaineahi ja väike külmkapp. Lisaks on bussis tualett. Liikumispuudega inimesed pääsevad sõidukisse spetsiaalse tõstuki abil.

Soomes ligi 160 raamatukogubussi

Lisaks meelepärase lugemisvara otsimisele aitavad raamatukoguhoidjad inimestel dokumentidest koopiaid teha ja e-kataloogi ESTER sirvida. Lugejakaardi olemasolul on võimalik kohapeal e-lugerit laenutada. Lapsed saavad raamatukogubussis joonistada ja pilte värvida, tutvuda koomiksiraamatutega, nuputada mõistatusi ja lahendada ristsõnu.

Tallinna linnaosades Haaberstis, Nõmmel, Lasnamäel ja Pirital sõidetakse bussiga neljal päeval nädalas kindla marsruudi ja ajagraafiku järgi. Reedeti külastab Katarina Jee koole ja lasteaedu, huvi- ja päevakeskusi. Eelnevalt kokku leppides viiakse läbi raamatukogutunde ning tutvustatakse bussi ja raamatukoguteenuseid.

Küsimuse peale, kas Katarina Jee on käinud ka väljaspool Eestit, vastas Annika Redi, et kaugeim külastatud koht on seni Joensuu Soomes. „Seal toimus raamatukogubusside kokkutulek,” teavitas ta.

Redi lisas, et buss on käinud sarnasel üritusel Soomes Turu linnas, veel on külastatud Leedut ja Lätit.

„Kui Eestis on Katarina Jee esimene pääsuke, siis Soomes sõidab ringi ligi 160 raamatukogubussi,” märkis Paul Pajos.

Tallinna Keskraamatukogu raamatukogubuss Katariina Jee külastas paaripäevase ringsõidu käigus Järvamaal Paide Kultuurikeskust, Tartumaal Lähte Ühisraamatukogu, Elva Linnaraamatukogu ja Tartut, Lääne-Virumaal Tapat ja Rakveret. Tutvustamisvõimalust rahastati Kultuuriministeeriumi raamatukogude arendamise programmist.

 

Katarina Jee raamatukoguhoidjad Annika Redi ja Paul Pajos. Foto: Ülle Kask