Kundast saab vallasisene linn
|Kundast saab vallasisene linn
Möödunud aasta lõpul allkirjastasid Kunda linn, Viru-Nigula vald ja Aseri vald ühinemislepingu, mille tulemusel muutub Lääne-Virumaa piir.
Liisi Kanna
Kunda linnavolikogu tegi Aseri ja Viru-Nigula vallaga ühinemiskõneluste alustamiseks ettepaneku 22. veebruaril, sisulised läbirääkimised algasid aga suvel. Lepingu allkirjastamiseni jõuti 2016. aasta eelviimasel päeval.
Keskus Kundas
Kunda linnavolikogu esimehe Janek Puusepa sõnul osutus kõige tulisemaks vaidlusküsimuseks tulevase keskuse asukoht, mida esialgu teadlikult jutuks ei võetud. „Pärast lepinguprojekti esimest lugemist volikogudes läks vallamaja juriidilise asukoha osas vaidluseks. Algselt lepiti kokku, et see saab olema Kunda. Pärast esimest lugemist tehti aga Viru-Nigula vallavolikogu poolt ettepanek, et asukohaks saaks Viru-Nigula,“ rääkis Puusepp.
Viru-Nigula vallavolikogu esimees Ervins Veitsurs nentis, et enim küsimusi tekitas see, kas keskus peaks asuma geograafiliselt keskel või suurima elanike arvuga asulas. Otsustati viimase variandi kasuks – keskuseks saab olema Kunda.
Tulevasest vallamajast geograafiliselt kõige kaugemale jääva Aseri valla volikogu esimees Riho Kutsar ei leia, et vahemaa liiga pikaks jääks. „25 kilomeetrit ei ole väga suur kaugus ja ega tavalisel vallakodanikul ei ole vaja iga päev vallamajas käia,“ selgitas ta.
Juba kõneluste algusfaasis tõstatati nime küsimus, suuremaks tüliõunaks see aga ei saanud. „Uno Trumm koostas nimedest ajaloolise läbilõike. Laual oli kolm variant: Mahu, Ranna-Viru ja Viru-Nigula,“ selgitas Janek Puusepp ning lisas, et nii turunduslikel kui ajaloolistel põhjustel pooldati üksmeelselt viimast.
Esmapilgul võib inimestes tekitada segadust, mis saab siis Kunda linnast, kui loodava omavalitsuse nimeks Viru-Nigula vald? Kundast saab Viru-Nigula valla sisene linn. „Üheltki külalt küla ega linnalt linna nime ära ei võeta. Kunda asum on ikka Kunda linn, lihtsalt ilma linnapeata,“ kommenteeris Kunda linnavolikogu esimees.
Maakonna piir
Kunda, Viru-Nigula ja Aseri liitumisel on eripäraks asjaolu, et viimane kuulub Ida-Virumaa alla. Ervins Veitsursi sõnul tõsist arutelu selle üle, kumma maakonna alla tulevane omavalitsus kuuluma peaks, ei olnud. „Ida-Virumaal on mõningad toetused suuremad, sellega seoses käis teema korra läbi,“ sõnas Viru-Nigula volikogu esimees.
Kui teiste osapoolte jaoks maakondlik kuuluvus ja sellega seotud toetused kuigivõrd küsimusi ei tekitanud, siis Aseril oli, mille üle mõelda. Riho Kutsar nentis, et rahastamise allikad on mõlemal maakonnal olemas, oluline on aga see, kuidas tee n-ö allika juurde varasemalt sisse töötatud. „Kas uues maakonnas hakkab kohe raha projektide kaudu saama, või tuleb selleks rohkem tööd teha?“ esitas Kutsar ilmestava küsimuse.
Janek Puusepp nentis, et ühinemiskõneluste puhul räägiti siiski algusest peale tulevase omavalitsuse kuulumisest Lääne-Virumaa alla. „Aseri inimesed väljendasid nii rahvakoosolekutel kui küsitlustel soovi liituda just siiapoole,“ selgitas Puusepp.
Pärast valitsuse poolset heakskiitu muutub maakondade vaheline piir – Lääne-Virumaa hammustab tüki Ida-Virumaast endale.
Mis edasi?
Ühinemine toimub küll alles 2017. aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimistulemuste väljakuulutamise päeval, kuid praeguste koosseisude kanda jääb eeltöö ja määruste ettevalmistamine.
„Kuni valimisteni on aega uue omavalitsuse dokumendid valmis teha – struktuurid, ametikohad, toetuste korrad,“ selgitas Riho Kutsar.
Janek Puusepp nentis, et ühinemislepingu koostamine oli vaid jäämäe tipp. „Kui hakkame struktuuri ja teeninduspunktide sisu kokku leppima, siis algab alles õige teki rebimine,“ arvas Kunda volikogu esimees lisades, et suur töö ootab alles ees.
- detsembril allkirjastasid (vasakult) Viru-Nigula vallavolikogu esimees Ervins Veitsurs, Kunda linnavolikogu esimees Janek Puusepp ja Aseri vallavolikogu esimees Riho Kutsar ühinemislepingu. Lisaks allkirjale andsid esimehed liidu kinnitamiseks ka tsementi käejäljendi. Jäljendi andsid ka omavalitsuste juhid. Foto: www.kunda.ee