Sõbralt Sõbrale kauplus pikendas lahtiolekuaega

DSC_1478

Rakvere Kroonikeskuse keldrikorrusel tegutsev heategevuslik kauplus Sõbralt Sõbrale on klientide rõõmuks nüüdsest avatud viiel päeval nädalas. Uuskasutuskauba müügi kõrval pakutakse praktikabaasi puuetega inimestele ja pikaaegsetele töötutele.

Liisi Kanna

Rakvere Sõbralt Sõbrale kaupluse juhataja Janek Puusepp selgitas, et tegu on sada protsenti sotsiaalse ettevõttega. „Eesmärk on müüa kaupa ja saadud tulu suunata heategevusse.“

Müügiks on suuremas osas Rootsist toodud uuskasutuskaup: riided, raamatud, mööbel, nõud jne. Kasutatud, ent terveid ja korralikke asju saavad müügiks viia ka kohalikud.

Abivajajaid aitavad üles leida kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad ning ettevõtmisse kaasatud kogudused. Müügitulu abil korraldab koostööpartner SA Sõbra Käsi vähekindlustatud perede lastele laagreid ja sünnipäevi, jagab koolitarbeid ning palju muud.

Rakvere pilootprojekt

Sõbralt Sõbrale kauplusteketti kuulub 15 poodi, millest esimene rajati ligi veerandsada aastat tagasi Tartusse. Suuremaks võrgustikuks on kasvatud viimase viie aasta jooksul. Rakvere kauplus avati pool aastat tagasi ning tegu on pilootprojektiga.

Kaupluse juhtaja rääkis, et Rakveres on ettevõtte esimene kauplus, kus katsetatakse nö Rootsi mudelit.

„Rootslaste eeskujul kasutame avarat pinnakujundust, kus toimub ühes suunas liikumine, väljumiseks pead poes ringi ära tegema. Midagi ikka korvi kukub,“ selgitas Puusepp. „Lisaks on see esimene kauplus, kus asub ka kohvik, mis loob kaupluse keskkonnale lisaväärtust.“

Tööharjutus ja kaitstud töö

Uue mudeli puhul üks olulisimaid aspekte on aga see, et kasutatakse palju vabatahtlikke ja pakutakse praktikabaasi. „Meil käivad puuetega inimesed tööharjutust sooritamas. Teevad lihtsamaid töid: panevad riideid puudele ja kinnitavad hinnasilte, koristavad, sorteerivad mänguasju,“ rääkis Puusepp. „Käivad ka kaitstud töö teenusele suunatud inimesed,“ lisas ta ning selgitas, et vähenenud töövõimega inimesed vajavad sageli turvalist töökeskkonda ja juhendamist.

„Lisaks läbivad koostöös Töötukassaga meie juures pikaajalised töötud tööharjutusprogrammi. Palju panustavad ka vabatahtlikud, näiteks pensionärid.“

Uued lahtiolekuajad

Puusepp rääkis, et kõik kaupluse palgalised töötajad on ühtlasi ka praktiseerijate juhendajateks. Seni on müük ja tööde juhendamine toimunud vaheldumisi, kauplus oli avatud ülepäeviti. „Kartsime, et ei saa mõlemaga samaaegselt hakkama. Nüüd näeme, et võime juhendada ka klientide juuresolekul.“

1.märtsist on kauplus avatud teisipäevast laupäevani. „Argipäeviti oleme nüüdsest avatud 11st 18ni. Vaatasime busside aegu ja selgus, maakonnast tuleb Rakverre hommikul suur hulk busse, mis lõuna paiku tagasi sõidavad. Nii saavad ka kaugemalt saabunud inimesed enne kojusõitu poodi külastada,“ selgitas Puusepp.