Narkootikumide tellijad loodavad puhtalt pääseda

postipakin

Sagenenud on interneti teel postipakiga narkootikumide tellimine. Pakendamise osas ollakse leidlikud ja kogused varieeruvad mõnest grammist kilodeni.

 

Kaius Mölder

 

Viimastel aastatel on postifirma kogu oma töö ümber korraldanud ja omaaegsed postkontorid on asendatud mugavate ja turvaliste pakiautomaatide võrgustikuga. Inimese jaoks on elu tehtud võimalikult mugavaks ning postisaadetised jõuavad kiiresti ühest automaadist teise. Seda võimalust on hakatud ära kasutama narkootikumide tellimiseks.

Probleemi tõsidust näitab asjaolu, et viimastel aastatel on posti teel Eestisse tellitud narkoaine kogused lausa mitmekordistunud. Samas ei arvesta narkootikumide tellijad sellega, et postipakkide liikumist jälgivad pingsalt Maksu- ja Tolliameti (MTA) töötajad. Kasutusel on moodne tehnika ning narkokoerad, kes huvipakkuvad postipakid tuhandete teiste hulgast välja nuusivad.

Ecstasy, marihuaana, kokaiin, amfetamiin,“ loetles MTA narkotalituse juhataja Raul Koppelmaa narkootilisi aineid, mida postipakkidest on leitud.

Posti teel tellitavad kogused ulatuvad seinast seina. „Tellitakse mõne grammi kaupa. Kuid on ka juhuseid, kui tabatakse lausa kilo kanepit ja paarsada grammi kokaiini,“ tõi Koppelmaa näiteid.

Narkootikumide tellijad jäävad vanusesse 18-35 eluaastat, sugu ega rahvus seejuures rolli ei mängi. Koppelmaa sõnul tellitakse enamus narkootikume interneti vahendusel Hollandist või Inglismaalt, kuhu need on omakorda jõudnud Hiinast.

Narkootikumid on pakendatud leidlikult – kasutatakse vaakumpakendamist, mitmekordseid fooliumkotte, mis omakorda on pandud näiteks CD-karpidesse jne. Kuna sorteerimiskeskust läbib päevas kümneid tuhandeid postipakke, siis loodavadki tellijad, et nende pakk jääb kahe silma vahele.

Samas kinnitas Koppelmaa, et narkootikumide leidmisele aitab lisaks spetsiaalse tehnika kasutamisele kaasa ka eelnev riskianalüüs, mille käigus selekteeritakse huvi pakkuvad pakid välja. Samuti on MT-l pidev infovahetus välismaa kolleegidega ning mõnel saadetisel hoitakse silma peal juba alates selle päritoluriigist.

Eelkõige on MTA eesmärk, et narkootikum mingil juhul ringlusesse ei satuks. Samas ei tea ka ametnikud, millise konkreetse ainega ühes või teises pakis tegu on. Kõik tabatud narkokahtlusega ained saadetakse ekspertiisi. Narkotalituse juhi sõnul on ekspertiis näidanud väga puhta sisaldusega narkootilisi aineid, kui ka täielikku rämpsu, mis suvalistest koostisosadest kokku segatud.

„Kuigi võib tunduda, et internetis ollakse anonüümne, siis tegelikult see inimest vastutusest ei vabasta. Kui näiteks tuvastatakse, et 16aastane nooruk on ema nimele tablette tellinud, siis võetakse ta õige pea ette,“ lisas Koppelmaa.

Ei möödu nädalatki, kui tolliametnikud narkopakke ei kõrvaldaks. Samuti viiakse pidevalt läbi ülekuulamisi ja teisi kriminaalmenetluses lubatud toiminguid. Lisaks hoitakse silm peal korduvtellijatel ja see nimekiri on Koppelmaa sõnul väga pikk.

Lisaks meeleolukale muusikale on plaadikaante vahelt leitud narkootikume. Foto: Kaius Mölder