Fashh – pakub riideid volüümikatele naistele

20170313_165148

Rakvere Kroonikeskuse esimesel korrusel peab Merike Freienthal rõivakauplust Fashh korpulentsetele naistele. Leti peal on silt: „Tähelepanu! Teid teenindab vaegkuulja. Vabandame võimalike ebamugavuste pärast.“

Katrin Kivi

Merike Freienthal rääkis Kuulutajale antud intervjuus, et on ettevõtlusega tegelenud 25 aastat. Ta on pidanud pannkoogikohvikut, müünud nii uusi kui vanu rõivad, pidanud toidukauplust, teinud käsitööd.

 

Kaup Inglismaalt

Praegune tee, Fashh kauplus, sai alguse paar aastat tagasi Tapalt. Vahepeal tegutses kauplus Tamsalus ja nüüd Rakveres. „Paraku on Rakveres kaupluse pind väga väike. Kuna netikaubanduses on mul suuremad kogemused suurte numbritega, siis otsustasingi fookuse suunata suurtele naistele,“ põhjendas Freienthal.

„Poest saadav kaup on tellitud Inglismaalt,“ jätkas ta. „Hinnataseme olen püüdnud hoida keskmise või pigem madalama.“

Lisaks rõivastele leiab kauplusest Gessy käekotte, rahataskuid. Esindatud on Lydc London kaubamärk, mida põhjanaabridki pidavat hindama. „Nojaa, müün ka neti teel,“ selgitas kaupluse juhataja. „Just panin teele oma esimese paki Rootsi. Tuleb välja, et sealgi on suurtel inimestel raske sobivaid riideid saada.“

Kataloogikaubandusest Freienthal lugu ei pea. „Mitte kunagi ei saa olla kindel, mis kauba sealt lõpuks kätte saad. Pildi peal on üks, aga pakis hoopis midagi muud.“

Õige pea laieneb ka kaubavalik, nimelt plaanib Freienthal müüki võtta kosmeetikat. „Hakkan müüma brändi nimega Rose of Bulgaria. Mulle nende tooted nii meeldivad.“

Ettevõtja rääkis, et kuna ta luisata ei oska, siis müüb kvaliteeti, mida ise on ka proovinud. „Vaid nii tean, mida soovitada klientidele.“

„Kauplusega teenin omale leiva, netikaubandusega aga vorsti,“ rääkis kauplusepidaja, kes valdavalt müügitööd üksi teeb.

Kirg kaubanduse vastu

Freienthal tunnistab, et kaupluse pidamisega rikkaks ei saa, tööle innustab teda pigem kirg kaubanduse ja ettevõtluse vastu. Kaupluse pidamine on tema jaoks elustiil.

„Peale laste sündi vähenes märgatavalt minu kõrvakuulmine,“ rääkis ta. „Mõneks ajaks jäin seetõttu ettevõtlusest kõrvale ja olin murtud. Otsustasin siis minna õppima käsitööd.“

Sellest kõigest sündis toona koostöös Veinika Västrikuga raamat „Eesti lapilised vööd“, mis sai ainest Eesti Rahva Muuseumis leiduvate vööde põhjal tehtud uurimustööst.

Käsitöö on Freienthalile läbi elu meeldinud, kuid soov rohkem inimestega suhelda, sundis teda taas kauplust pidama. „Minu kuulmislangus mind tegelikult ei takista,“ arvas ta. „Kui inimene saab aru, et ma ei kuule, siis on ta tihtipeale isegi veel sõbralikum. Muidugi mõista on ette tulnud ka ebameeldivaid juhtumeid, kuid neid ei tohi endasse võtta. Ma mõistan, et inimesel on halb tuju ja raputan lihtsalt paha emotsiooni maha.“

Fashhi kauplus on avatud Kroonikeskuse esimesel korrusel esmaspäevast reedeni kell 10-18, laupäeval 10-15. Facebookis saab kaubavalikuga tutvuda, leides üles grupi nimega FASHH volüümikatele.

Foto: Katrin Kivi

Euroopa numeratsiooni arvestusega leidub kauplusest rõivad suurusega 44-60. „Minu käest on küsitud, et mida mina, väike naine, suurte probleemidest tean,“ rääkis Merike Freienthal. „Kinnitan, et kahe aastaga olen jõudnud end selle teemaga kurssi viia. Mu ema on mind selles tublisti aidanud, sest tema utsitaski tellima rohkem riideid suurtele.“