Halbadest harjumustest priiks

Sven

Kui soovid elustiili muuta, on enne kallite jooksutossude või pulsikella ostmist äärmiselt oluline kujundada treeningharjumus, sama kehtib ka toitumise puhul. Usun, et kõik, kes on elus teinud suuri muudatusi, teavad, et halbadest harjumustest loobumine ja uute kujundamine nõuab palju aega. Kahtled endas pidevalt ja lükkad planeeritud muudatuste algust edasi – tekib n-ö surnud ring. Peagi võid märgata, et olukord on läinud hoopis hullemaks ja tekib süütunne.

Alusta kohe

Sellise olukorra vältimiseks on oluline, et astuksid esimese sammu võimalikult ruttu. Mõtle sellele, et iga järgnev samm eesmärgi poole aitab sul elukvaliteeti parandada. Kui näed juba muutusi – kehakaal hakkab langema, jaksad kõndimise asemel kergelt sörkida, jõusaalis pole enam nii kohmakas jne – on edasi kergem minna.

Sageli me ei analüüsi harjumusi, teema asju spontaanselt. Olgu selleks siis rutiinne vein peale tööd teleka ees või üks ja sama võileib hommikul enne tööleminekut. Esmalt peakski endale selgeks tegema, mis on see halb harjumus, millest vabaneda soovid. Tihti on neid lausa mitu. Kui sul on mitu halba kommet, siis võta samm korraga.

On äärmiselt tähtis, et suudaksid oma tegevusi analüüsida. Toon ühe näite. Ütleme, et pead hommikul kella 8ks tööle minema ning jätad seepärast hommikusöögi vahele põhjendusega – mul on nii hea uni, magan kaua vähegi saan. Küsi endalt, mis võib olla selle põhjuseks? Mis kell magama läksid ning mida ja mis kell õhtul sõid? Äkki piisab sellest, kui lähed tunnikese varem magama või kui und nii ruttu ei tule, siis võibolla sõid vahetult enne magamaminekut suure prae, mis uinumist segas.

Kui suudad enda tegevust analüüsida, siis saad vähehaaval võimalikke segavaid faktoreid kõrvaldada. Oluline on see, et välistaksid põhjusi ükshaaval, mitte kõiki korraga.

Näiteks, kui oled unetuse ühe põhjuse n-ö ära kaotanud, võid peagi tunda, et suudad hommikul piisavalt vara ärgata ja korraliku hommikusöögi teha. Selle tulemusel tunned end terve päeva paremini, ka teised toidukorrad loksuvad paika ja sul on piisavalt energiat nii tööl kui trennis. Tekib regulaarsus, mis on eesmärkide poole püüdlemisel oluline.

Pane tegevused kirja

Käitumismallide muutmisel on tähtis endale uut harjumust meelde tuletada ja halvast loobumise põhjust sisendada. Seetõttu planeeri kõik tegevused märkmikusse või kalendrisse, nii nagu paned kirja näiteks töökohtumised. Nõnda on oluline sul pidevalt silme ees.

Kui soovid näiteks hommikul putru teha, siis pane juba eelmisel õhtul lauale valmis toiduained, mis sulle seda meelde tuletaksid. Sama kehtib ka treeningutega – kui sul on plaanis minna järgmisel päeval trenni, siis pane trennikott juba õhtul ukse juurde. Tõenäoliselt võtad koti kaasa ja lähed ka trenni, mitte ei aja uniselt treeningust loobumist sissemagamise ja ajapuuduse kaela.

Uuringute põhjal võib uute harjumuste omaks võtmiseks kuluda keskmiselt kaks kuud. Selle ajaga muutuvad need automaatseteks. Senini tuleb järjepidevalt tegeleda harjumuse kujundamisega.

Ka olukorra analüüsimine ei ole oluline mitte üksnes alustades, vaid kogu protsessi vältel. Küsi endalt, miks tekib vahel soov alla anda või kuidas leida uut motivatsiooni. Eesmärkide poole püüdlemisel võib suureks abiks olla hea sõber või pereliige, kes saab aru, miks sa seda teed ja innustab sind jätkama.

algasendlõppasend

NÄDALAHARJUTUS – PUUSATÕSTED

Mõju: Tuharad, kerelihased

Sooritamine: Selili lamades kõverda jalad põlvedest ja aseta puusade laiuselt täistallaga põrandale. Tõsta puusad ja langeta aeglaselt alla. Puusade tõstmisel hoia selg sirge ning tuharad pinges. Harjutuse raskemaks muutmiseks võid asetada alakõhule kangi või ketta.