Kevad on sobiv aeg maja värvimiseks
|Ehitusmehe kauplus, mis tegutseb aadressil Rakvere, Vase 6 ja kuulub ASile Later GR, kuulutas hooaja alguse puhul välja 25protsendilise allahindluse kõikidele välisvärvidele.
Aivar Ojaperv
Allahindlus on suunatud just nimelt välisvärvidele, sest majavärvimise õige hooaeg algab lähipäevadel. “Ükskõik mida värvid, tähtis on tööle vastavad tingimused,” selgitas ettevõtte juhataja Raivo Saremat. “Välisvärv tahab ööpäevaringset plusstemperatuuri, soovitavalt vähemalt 5 kraadi sooja. Ning samas pole väliseks värvitööks sobilik lõõskav päike ning liiga kõrge temperatuur, sest valdav enamik värve on vesialusel ja liigne palavus aurutab vee värvist välja enne, kui see tehnoloogiliselt oleks vajalik.”
Ära alahinda eeltöötlust
Nii Raivo Saremat kui ka ettevõtte müügijuht Tanel Torm panevad maalritöö austajaile südamele, et liigne koonerdamine pole kokkuhoid. Täpsemalt: nad rõhutavad värvitava pinna ettevalmistamise vajadust. Muidugi vajab eeltöötlemist igasugune värvimisele minev pind, kuid eriti oluline on see välisvärvide puhul. Õli- või veebaasil värviga värvitud puitpinnalt tuleb eemaldada lahtine, kooruma hakanud vana värvikiht.
Eeltöötlus varem värvitud pindade puhul on kogu värvimistöö õnnestumise võti. Sõltuvalt puhastatava aluspinna olukorrast ja lõppviimistluseks kasutatavast värvitüübist selgub, kas on vaja täiendavaid töid: näiteks töötlemine antiseptikuga või kruntvärvimine. “Seda teemat soovitame vähemkogenud inimestel arutada kaupluse müüjatega, kes kindlasti pakuvad õige lahenduse,” rääkis Torm. “Võimalik on ka kutsuda meie spetsialist kohale, hindamaks olukorda ja soovitamaks vajalikud tööetapid ning värvid. Samuti on võimalik värvi spektromeetri abil määrata ligilähedane toon neile, kes tahavad säilitada algupärast värvilahendust.”
Uued puitpinnad tuleks töödelda puiduimmutusainega. Töödeldud pinnal püsib värv paremini, pikeneb aeg järgmise hooldusvärvimiseni ning puit on mikroorganismide eest kaitstud ka mehhaaniliste vigastuste korral.
Tähelepanu tasub pöörata töövahenditele. Hoolas peremees võtab kasutusele muidugi eelmisest värvitööst pärit pintslid-rullid, kuid kas see ikka on mõistlik? Eriti siis, kui viimati kasutati neid tööriistu kümme aastat tagasi?
“Hoolsate peremeeste vastu pole mul midagi, kuid töövahendid lähevad aasta-aastalt paremaks,” rääkis Saremat. “Välispindu on õige värvida vaid pintsliga. Tänapäeval on selleks tööks õiged pintslid, mida on mugav käsitseda, mis ei hakka lootusetult tilkuma ja millega töötades ei väsi käsi ära.”
Värvitooni vali hoolikalt
Kui juba värvi ostmiseks läheb, ei maksa haarata esimest kättejuhtuvat värvipotti. “Soovitan anda võimalikult detailset infot värvitava pinna olukorrast ja materjalidest, et meie pikaajaliste kogemustega ja hästi koolitatud töötajad saaksid teile soovitada parimaid lahendusi,” pakkus Tanel Torm. “Ühtlasi soovitan kõigil kuskile kirja panna toote nimi ning värvitooni number, et tulevikus oleks lihtsam õige toon ja toode taas üles leida. Igati mõistlik tegu oleks enne suure maalritööga alustamist osta proovipurk ning teha sellega n-ö proovitükk, et näha tooni sobivust reaalsetes tingimustes.”
Kui häid ideid värvitooni valimiseks on liiga palju või sekkub värvi valimisse abikaasa, kel ühes päevas viis erinevat plaani, saab abi arvutist. Internetis on olemas vastavad programmid, kus saab oma maja ja selle detaile ühe hiireklikiga “värvida”, ja kui nende otsimisega ise jännata ei viitsi, pakuvad abi ka Ehitusmehe kaupluse teenindajad.
Ühtlasi tasub külastada Ehitusmehe kaupluse märtsis avatud Ideesalongi. Tegemist on osaga kauplusest, kus ruumi tavapärasest rohkem, seal saab võrrelda värvinäidiseid ning –kaarte ja valida välja oma kodule sobivad ning meelepärased toonid.
Koolitus välisvärvimisest
6. mail algusega kell 17 toimub Ideesalongis järjekordne koolitus ja sel korral on teemaks just nimelt välisvärvid. Spetsialist Tikkurila värvitootjalt räägib läbi kõik välisvärvimise juures olulised etapid, et töö saaks püsiv ja kvaliteetne.
Müügijuht Tanel Torm askeldab Ehitusmehe kaupluse Ideesalongis värvinäidistega. Foto: Aivar Ojaperv