Armastus õite vastu tõi elukutse

Andre Talu

Kui laupäeva hommikul Rakvere turule minna, võib silma jääda tomatitaimede ja lillepottide taga seisev tagasihoidlik 19aastane noormees. Andre Talu on Plantest Grupp OÜ tegevjuht, kes on taimekasvatusega tegelenud juba üle kuue aasta. Laia sordivalikuga soovib ta murda Eesti taimekasvatuses ja -müügis nii levinud konservatiivsust.

 

 W. Hocares

 

„Tomatitaimede kasvatamise peab ajutiselt tagaplaanile lükkama,“ rääkis Talu. „Müüjaid on palju ning Eesti tarbija on harjumustes kinni, eelistades ühte-kahte aastaid kasvatatud sorti. Minu tomatitaimi on turul raske müüa, sest just neid kahte sorti ei ole, aga pakun üle 25 uue tomatisordi. Hea meel on selle üle, et need, kes on korra julgenud vanadest harjumustest loobuda, tahavad edaspidigi midagi uut ja nõnda saan juba sügisel tellimusi kindlatele sortidele ja kogustele.“

 

Kõik sai alguse suvelilledest

Andre Talu oli 12aastane, kui temas tärkas suurem huvi lillede kasvatamise vastu. Alguses olid suvelilled. „Eks see tookord ikka õite ilu oli, mis mind nõnda motiveeris,“ täpsustas noormees.

Suvelilled ammendasid end poisi jaoks aga üsna ruttu. Huviorbiiti lisandusid püsililled, millega tegelemine nõudis juba suuremat pühendumist. Hostad olid esimesed lemmikud, millega ta katsetama hakkas. „Esimesed hostad läksid aia taha, kuna paljundasin neid nii, et lilled ei juurdunudki. Aga just nii – katse- ja eksitusmeetodil – hakkasidki kogemused vaikselt tulema.“

Isetegemine on andnud Andrele julgust edasi minna ja katsetada. „Näiteks suvelilledega on nii, et kui tuleb aeg neid kärpida ja ladvata, siis seisab ema või vanaema laua ääres ja ütleb, et lill on ikka liiga ilus, et nii teha. Aga muud ei jää ju üle – peab lihtsalt,“ laiutas noormees käsi.

Kuigi lillede kasvatamine oli esialgu tema jaoks vaid hobi, tulid just siis esimesed kontaktid praegusel tegevusalal. Teismelisena alustamine oli raske, kuid mõne olukorra tagantjärele meenutamine toob siiani naeratuse näole. „Mäletan, et suvelilli kasvatades oli ühel hetkel potte juurde vaja. Kaksteist või kolmteist, vana ma siis olin, läksin kohe Scheteligi, ühe Eesti suurima edasimüüja jutule,“ rääkis Talu. „Seal vaadati mulle küll alguses otsa, kas ma mitte valesse kohta ei tulnud.“

Asjaarmastajast ettevõtlusesse

Mõte taimekasvatusest elatusallikas luua liikus Andre Talu peas varemgi, aga tugeva tõuke andis selleks gümnaasium. Rakvere Gümnaasiumi majanduse õppesuunal õppides pidi ta osana koolitööst kirjutama äriplaani. Juba tegutseva taimekasvatajana oli teemavalik lihtne.

Äriplaani koostamine lisas senisele tegevusele uue mõõtme. Gümnasist pidi hakkama mõtlema, millest ta täpsemalt unistab ja kuidas soovituni tulevikus võiks jõuda. Kirjutamine võttis aega, kuid nii enda kui ka õpetaja arvates tuli plaan hästi välja.

Möödunud sügisel astus noor ettevõtja (aasta varem oli Talu juba asutanud osaühingu Plantest Grupp ja avanud e-poe oma istikute müügiks) Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli. Seal oma äriplaani esitledes sai ta sellele juba põhjalikuma hinnangu. Peale konsultatsiooni õppejõuga kavatseb Talu taotleda toetust Plantest Grupi tegevuse laiendamiseks.

Laia valikuga konservatiivsust murdma

potireadRakveres Kunderi tänaval asuva eramaja hoovis, kus Andre Talu taimi kasvatab, võib 300 ruutmeetrilt leida rohkem kui 400 sorti püsililli, ilupuid ja –põõsaid umbes 70 liigist. Lisaks suvelilled, mida on üle 20 liigi.

Sortimendi suurus ongi üks Plantest Grupp OÜ tegevuse tugevamaid külgi. Eestis tegutsevate teejuhtidena näeb noor ettevõtja hetkel Juhani Puukooli ja Hansaplanti. Esimese puhul toob ta tugeva argumendina välja kogused, teisel kvaliteedi.

Võimalust niivõrd tugevate ja kaua turul olnud võistlejate seas ellu jääda Andre Talu siiski näeb. „Kuna taimi paljundan ise, ei ole mul suurt organisatsiooni ega sellega seonduvaid kulusid, saan pakkuda paremaid hindasid.“

Noore ettevõtja peas on kindla kuju võtnud ettevõtte tegevuse laiendamine üle Eesti. „Meil on mitmeid maakondasid, kus turul on piisavalt vaba ruumi,“ sõnas Talu. Suurtest poodidest on saada odavaimat, Hollandist imporditud hostat, Kunderi tänava hoovis kasvab samas üle 80 Eesti kliimasse sobiva sordi. Andre Talu müüb vaid taimi, mis on end meie kliimas tõestanud. „Kõik taimed, mida siin hoovis näha võib, on vähemalt ühe talve üle elanud ja oma elujõulisust näidanud.“

 kasvuhoone

Andre Talu kasvuhoone on lilli täis maast laeni.

Kunderi tänava tagahoov on kaetud pikkade potiridadega. Foto: Marko Maasik

_________________________________________________________

Uskumine tõi edu

Liivika Ivanov, Lääne-Viru Rakenduskõrgkooli ettevõtluse ja äriplaani õppejõud:

Esialgne töö, mille Andre mulle ülevaatamiseks andis, oli tegelikult põgus ja äriidee üldine kirjeldus, mitte äriplaan nõutud vormis. Läbivalt on tööst jäänud meelde sõna „taim-materjal“. Õppejõuna tekitas see mitmeid küsimusi. „Taim-materjal“, mis see täpselt on – puu? põõsas? maitsetaim? väike? suur? kuidas? miks? kellega? mida? jne?

Oli vaja lahti seletada, mis täpselt. Andre enda jaoks oli see nii igapäevane ja tal oli raske (ehk isegi pigem kummaline) seda kõike väga detailselt paberile panna. Mis mõttes ei tea, mis on „taim-materjal“? Usun, et mitmel korral, kui noormees jälle ja jälle pidi äriplaanis midagi täiendama või lisama, mõtles Andre, miks ta peab kõik kirja panema, sest see ju nii loomulik ja igapäevane. Andre sai sellega aga väga kenasti hakkama.

Tänaseks päevaks on Andrel valminud täiesti korralik äriplaan: üksikasjalik kirjeldus tegevusest, personalist, klientidest, konkurentidest, eesmärkidest, tegevusplaanist, toodetest, ettevõtte nõrkadest ja tugevatest külgedest, riskidest ning turundusplaan ja kolme järgneva aasta finantsprognoos. Märtsis toimus Mõdrikul koolisisene võistlus „Idee teoks 2014“, kus Andre võitis äriplaanide kategoorias esikoha.

Andre on ehe näide, kuidas „dreams come true“, kui enda ideesse uskuda ja teha kõike suure hoolivuse ja eesmärgikindlusega. Inimene ise peab tahtma ja uskuma, sest sundida ei saa ega tohigi. Noortele tuleb anda võimalus ise otsustada, ise midagi ära teha ja neid niimoodi juhendada, et nad ei märkagi kui asi on selge. Me saame ainult suunata ja sellest on Andre vägagi õppust võtnud. Oleks ainult rohkem selliseid tublisid ja ettevõtlikke noor i, kes teevad vabatahtlikult rohkem kui palutud!