Karl Robert Saaremäe jagas nõuandeid avalikuks esinemiseks

nõuanded 2

Kõrgem pulss, higised peopesad ja lavanärviga ununenud sõnad – need on mõtted, mis hirmutavad nii täiskasvanuid kui ka paljusid noori, kes on puutunud kokku oma ideede „pitchimise“ ehk kiire esitlemisega pingelises olukorras. Nõuandeid, kuidas valmistada ette enesekindel ja edukas etteaste, jagas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia näitlemise eriala lõpetanud vabakutseline näitleja Karl Robert Saaremäe.

Erinevates lavastustes ja seriaalides mänginud ning Rakvere Teatri publikulemmikuks valitud Saaremäe leiab, et kõige enam aitab edukale esinemisele kaasa korralik ettevalmistus. „Usun, et siin ei ole väga suurt erisust, kas esineb noor või täiskasvanu. Noorte etteasted on ehk lihtsalt mõnevõrra siiramad, kuna täiskasvanud püüavad alateadlikult järgida varem nähtud ja kogetud mustreid, millest noored ei oska veel kinni pidada,” arutles Saaremäe, kes jagas esinemiseks nõuandeid ka Eesti kutsekoolinoortele programmi „Samsung Digi Pass” raames ning õpetas neid laval veenvalt oma äriplaane esitlema.

„Kuna noortel pole sageli avanenud palju võimalusi avalikuks esinemiseks suure publiku ees ning taolised kooliprojektid annavad selleks esmakordse praktika, siis tasuks kindlasti leida enne esinemist mõned head kaaslased, kellega oma lavahirme jagada ja üksteisele toeks olla,” juhtis Saaremäe tähelepanu. „Samuti tasuks noortel teha hääleharjutusi, et oma kõneaparaat n-ö üles äratada – ainuüksi selgest häälest on laval palju kasu!”

Iseenda peamiseks nipiks peab noor näitleja keskendumist ja teadlikku kohalolu tajumist. „Tulemuslik keskendumine on pika praktika vili, aga samas väga oluline komponent, mis aitab vajadusel olukorras kiirelt reageerida ja ümber orienteeruda,” selgitas Saaremäe ja tõi näiteks olukorra, kus esinejat tabab laval publiku või moderaatori ootamatu küsimus, kolleegide üllatuslik reaktsioon või kus etendust katkestab saalist kostev naeruturtsatus.

Saaremäe poolt noortele jagatud nõuanded on osa „Samsung Digi Passi” noorteprogrammist, mis on neljakuuline uuenduslik ja võimalusterohke koolitusprogramm kutsekooliõpilastele vanuses 14–19. Koolitus aitab osalejatel omandada digivaldkonna ettevõtluses olulisi oskuseid, mis aitavad noori tuleviku karjäärivalikutes. Programmi ajal saavad noored osa mitmekülgsest koolitusprogrammist ja teevad koostööd mentoritega noorte poolt välja pakutud ideelahenduste arendamiseks. Koolitusprogrammi finaal, kus noored oma ideelahendusi esitlevad, toimub veebruari keskpaigas.

Kuidas oma ideid edukalt esitleda?

  1. Tuleta meelde, millest sai sinu idee ja lahendus alguse. „Tuleb uskuda seda mõtet ja esimest impulssi, mis probleemi lahendama või teenust pakkuma ajendas. Selliselt mõeldes kõlavad ka sinu sõnad kõige siiramalt ja veenvamalt ning sinu mõtted leiavad tee inimesteni, kelleni neid viia soovid,” selgitas Saaremäe ja lisas, et nendeks võivad olla nii inimesed, kes esitletud teenust ja toodet vajavad või ka investorid, kellele tuleb oma idee n-ö maha müüa. „Ikka juhtub, et „pitchimisel“ hakatakse tähtsa publiku ees endas ja oma idees kahtlema ning mängitakse oma idee väikeseks ja tähtsusetuks – aga see on vale. Kahtlemise aeg on möödas, tubli töö on tehtud ja tuleb usaldada esialgset impulssi ning juba saavutatut.”
  2. Mõtle läbi võimalikud küsimused. “Miks peaksid inimesed või ettevõtted sinu lahenduse vastu huvi tundma? Miks on see, mis sa teed, oluline? Milliseid küsimusi võib seoses lahendusega tekkida?” tõi näitleja välja võimalikke küsimusi ja soovitas: „Kirjuta need punktid enda jaoks välja, mõtle läbi ja ole valmis neile oma idee esitlemisel vastama.”
  3. Harjuta, harjuta, harjuta. Üks korralik ja elav „pitch“ on Saaremäe sõnul nagu etendus, mida tuleb tõeliseks õnnestumiseks korduvalt harjutada. „Selleks otsi kaaslasi, kelle peal oma etteastet eelnevalt mitu korda harjutada ja tunda ennast esitluse ajal kindlalt,” soovitas ta. Hea ettevalmistus tagab Saaremäe sõnul üldjuhul ka selle, et ükski oluline asi esitluses ei unune ning et lisaks mõtete edasiandmisele suudab esitleja ka oma kehakeelt kontrollida ja juhtida.
  4. Säilita rahu ja ole enesekindel, aga mitte ülbe. „Näen tihti, kuidas inimesed hakkavad rabistama, lähevad pingesse või muutuvad ärevaks, kuigi tegelikult on neil esinemiseks väga hea ettevalmistus. Siin tulekski leida tasakaal – mitte rabistada ja rahmeldada, vaid veenda kuulajaid oma idees pigem läbi rahu säilitamise ning enesekindla esinemise,” selgitas Saaremäe. „Enesekindlust leiad juba mõttest, et ettevalmistus esinemiseks on olnud hea ja seega tuleb esitlus hea.”
  5. Kui tekib lavanärv ja mõte ununeb laval… „Siis jää rahulikuks ja astu mõttes samm tagasi – korda veelkord üle oma viimane mõte ja juhul kui oled seda eelnevalt harjutanud, peaks meenuma ka kõik muu, mis sellele järgnes. Isegi kui lavakramp on suur, ära lase end sellest heidutada – jää positiivseks ja ära unusta, et võid olukorra alati naljaks pöörata ega pea seda liiga tõsiselt võtma,” julgustas Saaremäe. Samas tuleb ka siin olla tema sõnul maitsekas ning vältida labasust, sest kokkuvõttes peab esitlus jääma siiras ja veenev – ka siis, kui mõni fakt ununeb või mõtete järjekord läheb segi.

Kuulutaja

Karl Robert Saaremäe kutsekoolinoorte koolitusprogrammis esinemist õpetamas. Allikas: Samsung Digi Pass 2017