Algavad orienteerumispäevakud
|Orienteerumispäevak on vaba stardiajaga treening, ning mis kõige olulisem – vaba aja veetmise võimalus. Tavaliselt toimuvad päevakud õhtuti.
Toivo Murakas
Osalejatel on vaba valik radade osas ja ka mitmekesi rajale minek on lubatud. Siinkohal soovitaksingi kõikidele uutele huvilistele minna rajale alguses grupina. Nii on lõbusam ning võib-olla saab kergemini üle tekkinud hirmutundest. Algajate rajad on sobilikud ka väikeste laste jaoks.
Käsin orienteerumispäevakute rajameistrite koolitusel, kus pandi kõikidele südamele, et algajate rada peab olema tehniliselt lihtne ning n-ö mööda käsipuid. Orienteerumise mõistes on käsipuu siis looduses selgelt eristatav element – teerada, kivi, põllu äär, oja, kraav vms.
Kontrollpunktid peavad olema kaugele nähtavad, algajaid tihnikusse sääri kratsima ei saadeta. Hea on, kui oskad kompassi kasutada, aga algajate rajal pole see ka ilmtingimata vajalik. Rajameistrid lähtuvad radade koostamisel põhimõttest, et kontrollpunkte ei panda sinna, kuhu ise harrastajana minna ei tahaks – mülkad, nõgesed, tihnikud jms ei ole algajatele sobilikud.
Hoia loodust ja pea teistest lugu
Kui tulllakse maastikule, siis igaüks korjab enda järgi prügi üles. Metsa alla ei loobita pudeleid, pabereid ega muud rämpsu. Algajatele soovitaksin võtta rajale kaasa vett, et vahepeal ennast kosutada. Aga kui pudel saab tühjaks, siis metsa alla vedelema seda ei jäta!
Orienteerujatel on reegel, et eravaldustest läbi ei pressi. See tähendab, et ei joosta üle tädi Maie porgandipeenra ega lipata naastudega mööda onu Tauno kultuurmuru. Rajameistrid üldjuhul rada planeerides arvestavad sellega, et orienteerujal ei tekiks soovi „lõigata“ otse läbi kapsa- või viljapõllu.
Aga mis need naastud on? Kogenenumad orienteerujad kannavad metsas spetsiaalset jooksuvarustust. Muuhulgas kantakse suuremustrilisi jalanõusid, osadel on ka naelad all. Tean enda kogemustest öelda, et libeda jalavarjuga märjale maha kukkunud puupakule peale astudes võib konte murda.
Teiste vara ja kohalikke elanikke häirida ei tohi. Kuid on ette tulnud mõistlikke maaomanikke, kes kaasa elades rõõmsalt põlluservas hõiskavad. Päris tore, kui tädi pakub raja kulgemise trajektooril kosutavat külma kaevuvett.
Kuidas edukalt rada läbida?
- Leia sobiv orienteerumisüritus. Kalendri leiad siit paevakud.ee/kalender.
- Võta kaasa jooksuriided ja -jalatsid. Tutimütsi ja kasukaga võib ka rajal liikuda, aga usu mind, sul hakkab palav. Peamine on siiski, et tunneksid ennast mõnusalt.
- Tule päevakule nii, et jõuad lõpetada enne finiši sulgemist.
- Päevaku keskuses antakse sulle kaart. Kaardi jaoks võta kaasa kilekott või kiletasku. Päevakutel kasutatava kaardi paber ei kannata vett. Jama lugu, kui keset metsa enam kaart loetav ei ole!
- Päevakutel toimub ajavõtt ja raja läbimise kontroll elektrooniliselt, milleks kasutatakse elektroonilist komposteerimisvahendit – SI-kaarti. Kui sul pole oma SI-kaarti, siis selle saad rentida kaardilauast, mille renditasu on 1 euro. Pärast andmete maha lugemist anna see finišikohtuniku kätte. Kui sul on isiklik SI-kaart, kasuta seda. SI-kaarti on võimalik kasutada kõigil kalendris olevail orienteerumisvõistlustel ja teiste piirkondade päevakutel.
- Võta kaasa raha päevaku osalustasu jaoks. Rakvere Orienteerumisklubi poolt korraldatavatel päevakutel on osalustasu järgmine: täiskasvanud 5 eurot, üliõpilased ja pensionärid 4 eurot ning õpilased alates 2007. sünniaastast 2 eurot. Noortele, kes on sündinud 2008. aastal ja hiljem, stardimaksu ning SI-pulga renditasu pole.
- Enne starti vali endale jõukohane rada. Rakvere päevakutel saad valida 6 erineva raja vahel: hästi lihtne, lihtne, tehniline, pikk lihtne, tehniline ja pikk tehniline. Kõiki radasid eristab kontrollpunktide arv ning raja pikkus. Hästi lihtne rada on 1-2 km pikk ning pikk/tehniline rada 7-9 km Kui soovid, siis mine alguses vabarajale – valid ise kontrollpunktid ja raja pikkuse. Tulemuse saad edetabelisse kirja juhul, kui on läbitud vähemalt üks kontrollpunkt.
- Enne mõtle, siis tegutse. Ära hinda enda võimeid üle. Kiirustamine ja kiire tegutsemine on kaks eri asja.
- Orienteeri alati kaart – keera selle põhjasuund looduse järgi õigeks.
- Tee endale kaardil selgeks, kus sa oled ja kuhu tahad minna.
- Kui eesmärk on selge, vali jõukohane liikumistee ja määra kindlaks mineku suund.
- Liikumisel püüa kõik maastikul ettetulevad objektid seostada kaardiga ning vastupidi. Kaardilugemine on kaasaja orienteerumise alus.
- Kui oled eksinud, mine sinna kohta tagasi, kus kindlalt teadsid, kus asud. Ära karda abi küsida. Kõik orienteerujad on valmis sind aitama. Kui oled enda asukoha kaardil kaotanud, peata mõni mööduja ja küsi julgelt abi.
- Ära lase kaasvõistlejatel end valitud teelt kõrvale meelitada. Liigu enda valitud teed pidi ja lase tormajail minna.
- Ära anna alla! Kui läkski kehvasti, siis proovi järgmine kord kindlasti uuesti! Ja siis jälle uuesti…
- Peamine – naudi maastikul liikumist, värsket õhku ja orienteerumist!
- Tulemused avalikustatakse järgmisel päeval päevaku kodulehel raok.ee.
Esimesel päevakul teen enda Sõmeru Põhikooli õpilastele avastardi. Usinamad lähevad ise metsa, teistega liigun aga koos. Kes soovib, võib kampa tulla.
Metsas näeme!
Teivo Tõemets, 2017 päevakute hooaja tehnilise raja esimene koht. Foto: erakogu
Rakvere Orienteerumisklubi hooaja esimene päevak toimub Rakveres 11. aprillil. Start on avatud 16.30-19. Stardi asukoht on märgitud kaardil.