Ägedaid hilpe saab nii osta kui müüa

agedadhilbud2

Rõivaste taaskasutus on Eestis jätkuvalt populaarne, tõusuteel on komisjonimüük – ülearuseks jäänud riided saab vastavates poodides teatud tingimustel edasi müüa.

Maris Marko

Rakveres toimetab taaskasutust propageeriv komisjonikauplus ÄH! Ägedad Hilbud. Kauplus on avatud olnud nüüdseks pool aastat, mille käigus on saadud palju kogemusi, leitud püsikliente ja läbitud isegi väike remont, rääkis kaupluse omanik Tanel Ibrus. „Kaupluse peamiseks sihtgrupiks on naised vanuses 15-60, kuid ägedamaid hilpe leiavad sealt ka lapsed ja mehed. Samuti on meil lai valik aksessuaare: kotid, vööd ning ehted, aga müüme ka jalatseid.“

Kaupluse toimimispõhimõte on lihtne. „Klient toob oma kauba, meie vaatame üle ning kanname kõik vastavalt esemete kirjeldusele arvutisse. Kui kliendil on soovitavad hinnad teada, on meie jaoks töö lihtsam. Tavaliselt ei osata aga oma esemetele hinda panna, sel juhul teeme seda meie ning klient annab oma kinnituse, et on hindadega nõus,“ selgitas Ibrus. „Sealjuures tuleb arvestada ka meiepoolse juurdehindlusega, milleks on 30-80 protsenti, sõltuvalt eseme hinnast.“

Kui leping on sõlmitud, pannakse kaubale hinnasilt ning läheb müügiks. „Enamiku kaubast pildistame üles ning paneme oma Facebooki fännilehele, kust saab ka postiga tellida,“ märkis Ibrus. „E-kaubandus on aktiivsust kogumas ning seda võime isegi kinnitada. Facebookis on meil üle 2000 fänni, reaalselt saadame 5-10 postipakki nädalas.“

Lepingu kehtivusaja jooksul on võimalik kliendil küsida kauplusest kohapealt, meili või Facebooki vahendusel, kuidas tema kauba müük on sujunud, ning soovi korral tasutakse talle müüdud kauba eest. „Üldjuhul võetakse müüdud kauba eest tasu välja lepingu lõppedes. Lepingu lõppemise kohta teavitame klienti ning paneme müümata jäänud kauba tema jaoks kokku. Kui kaubale järele tullakse, toimub ka arveldus,“ täpsustas Ibrus.

„Aasta algusest on meil hoiutasu 50 eurosenti müümata jäänud eseme eest. Lihtsalt öeldes on see riidepuu rent ja hinnasildi maksumus. Teistest kirbukatest eristab meid see, et riiulitega stange renti meil pole. Kui aga kõik esemed saab müüdud, ei pea hoiutasu maksma.“

Kui mõni asi jääb müümata, pakub ÄH! klientidele võimalust esemed heategevuseks annetada. „Kogume suurema portsu kokku ning toimetame hädasolijateni. Meilt saab abi ka siis, kui traagilise sündmuse tõttu on keegi kodu kaotanud. Andke endast märku ning üheskoos leiame midagi ägedat selga ja jalga,“ kutsus Ibrus hättasattunuid kauplusesse pöörduma. „Teretulnud on ka kaup, mis lihtsalt annetusteks tuuakse.“

„Püsikliente on meil tekkinud üsna palju. Samuti ka kliente, kes meie teenuse kaudu äri teevad. On juhtumeid, kus kasutatud rõivaste kauplusi külastavad püsikliendid otsivad väga odava hinnaga ilusaid riideid, ostavad ära, kasutavad natuke ning toovad meile aja möödudes kallimalt müüki, teenides ise vaheltkasu,“ kirjeldas Tanel Ibrus kaupluse toimimist.

„Samuti on juhuseid, kus näiteks kleit tuleb meile müüki ja leiab ostja. Ostja kannab paaril korral pidulikul üritusel ning toob sama hinnaga müüki tagasi, kust kleit leiab uue omaniku, kes sama taktikat kasutab ja eseme uuesti meile müüki toob.“

Rakveres on taaskasutuspoode üsna palju, sealhulgas ka mitu sellist, kus inimene oma asju müüa saab. „Me ei suhtu konkurentidesse kui vaenlastesse. Pigem näeme neis koostööpartnereid ning ootame õiget ideed ja hetke, mil väed ühendada,“ rõhutas Ibrus.

ÄH! soovitused:

*Parim kaup on hooajakaup. Suvel talvejope müümine ei edene ja talvel on lühikeste pükste kandjaid üsna vähe.

*Kaup peab olema puhas ja korrektne.

*Lepingu sõlmimiseks tuleb tuua vähemalt kolm eset. Kui leping sõlmitakse enam kui 100 kaubaartikliga, on hoiutasu osas ka soodustus.