Muusikapäev kutsub fantaasiat äratama
|1. oktoobril tähistatakse taas rahvusvahelist muusikapäeva, mille raames toimuvad Lääne-Virumaa paikades tasuta kontserdid, kuhu ühe erandiga on oodatud kõik huvilised.
Tõnu Lilleorg
Põhjakeskuses paneb keskpäeval pillid hüüdma Eesti Kaitseväe orkester dirigent Peeter Saani taktikepi järgi. Esitusele tulevad kerged ja tuttavad lood nii kodu- kui välismaistelt autoritelt.
Kell üks algab Rakvere Eragümnaasiumis kontsert-loeng, kus esineb noor pianist Tähe-Lee Liiv, kes korraldajate teatel peaks muusikapäeva hommikul just-just saabuma Venemaa kontsertreisilt. Õhtul kell kuus näeb Targas Majas Lääne-Virumaa muusika- ja kunstikoolide õpilaste esinemist.
Maakonna kontsertide sekka kuulub kell 11.40 algav klaverimuusika kontsert Kadrina rahvamajas pianist Marko Martini esituses. Palmse mõisas algab kell 16.30 Otsakooli ansambli Laters kontsert ja kell 16.30 astub Moel publiku ette Vanemuise kvintett, mille liikmeil on plaanis orkestripillidel esitada lõbusaid palu Eesti ja välismaisest klassikalisest muusikast.
ETV tütarlastekoor dirigent Aarne Saluveeri juhtimisel esineb Tapa kaitseväe linnakus ning see kontsert on reserveeritud ainult kaitseväelastele.
Latersi solist Laura Rulli rääkis, et nende ansambel koosneb Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli teise kursuse tudengitest ja on veel üsna noor. Esinemisi on siiski olnud juba üsna palju, muuhulgas sünnipäevadel ja ballidel. Bändi repertuaari kuuluvad mitmes keeles ning stiilis lood. Palmse mõisa kontserdil kuuleb eelkõige džässilikke palu.
Rulli sõnul on väga tore, et muusikapäeval tuuakse kontserdid inimesteni üle Eesti ja noored muusikud saavad näidata, mida nad koolis õpivad. „Kui kuulata muusikat Spotifyst, on seal lugudel igasugu tümpsud ja miksimised taga,“ nimetas Rulli noorte seas popilt muusikakanalilt pakutava muusika ühte omadust. „Selline töötlemine puudub aga täiesti päris pillidel esitataval elaval muusikal,“ lausus lauljatar.
Kuidas nautida elavat muusikat?
Muusika kuulamise õppimiseks soovitab Rulli proovida, kas õnnestub eristada erinevaid instrumente, samuti jälgida meloodia kulgu ning püüda tähele panna, millised emotsioonid kuulamisel tekivad.
Dirigent Peeter Saan soovitas instrumentaalmuusika kuulama õppimiseks püüda kontserdil taibata, millest muusikapala räägib, mida võis selle autor mõelda ja samuti püüda aru saada, kas autori sõnum puudutab kuulajat isiklikult. Rulli ja Saan tõid mõlemad elava esituse plussina välja, et publik näeb lavalolija emotsioone.
Dirigent Aarne Saluveeri sõnul on iga elava muusika esitus kordumatu. „Kohapeal sündiv on kõige põnevam ja parem ja inimesed ju otsivadki valdavalt uusi elamusi,“ ütles ta.
Selle kordumatuse mõistmiseks tuleb minna kontserdile ja vastuvõtumeeled avada. „See on üsna samamoodi nagu värske toidu ja värske õhuga,“ iseloomustas Saluveer kontserdi ainukordset õhustikku.
Dirigendi sõnul sõltub muusika vastuvõtt sellest, kas kuulajal tekivad heliteosega kokkupuutepind ja oma tähendused. „See on arusaamise ja äratundmise küsimus – kui see tekib, mõistab inimene, et ahhaa, see on minu muusika,“ rääkis Saluveer, kes on ka hinnatud muusikapedagoog.
Vaikus kui muusika osa
Tantsu- ja meelelahutusmuusika kohta ütles Saluveer, et selle puhul on rütm see, mis kaasa haarab ja liikuma paneb. Seevastu n-ö kuulamismuusika juures on väga tähtis osa vaikusel.
„Tänapäeva inimestel on seda vaikust raske välja kannatada, sest vaikuses võivad ilmneda mingid oma mõtted ja äratundmised, mis võivad alguses tunduda hirmutavad,“ sõnas Saluveer.
Kuulamismuusikat võib iseloomustada kui romaani, kus midagi ei kordu, sest igal leheküljel on uued sõnad. Saluveeri sõnul jutustab muusika igale kuulajale loo lähtuvalt tema enda fantaasiast. „Loo pealkiri võib küll olla „Romeo ja Julia“, kuid kui mina kuulen selles Harry Potteri lugu, siis ei saa öelda, et see on vale,“ tõi Saluveer näite. „Muusika on inimese sisemise fantaasia äratamiseks üks salapärasemaid vahendeid,“ ütles ta.
Kes tahab aga saada muusika kohta uusi ja huvitavaid teadmisi, võib täna õhtul panna televiisori Kanal 2 peale, sest saates „Kuldvillak“ vastavad küsimustele Aarne Saluveer, laulja Laura Põldvere ja pianist Peep Lassmann.
Fotomeenutus tunamulluselt muusikapäevalt, kui Eesti Kaitseväe orkester esines Haapsalu raudteejaamas.
Foto: Kaija Niiler