Brasiilia kunstnik tõi Rakveresse värvilisi elamusi
|Rakvere Galeriisse sisenedes rõõmustab külastajaid justkui seitsme maa ja mere tagune muinasjutuline maalinäitus. Läbi aegade kõige kaugema kunstniku, Brasiiliast pärit naivisti Luciana Mariano ekspositsioon kannab pealkirja „!hola”.
Ülle Kask
„Rakvere Galeriil on detsembris tore traditsioon. Juba kümnendat korda on meil värviline naivistide näitus. Kolmel korral on sellel osalenud Soome kunstnikud, nüüd aga Brasiiliast pärit Luciana Mariano,” lausus galerist Raivo Riim näituse avamisel.
Galerii kuraator, klaasikunstnik Riho Hütt nentis, et naivistid on iseõppijad ja nende pildid on hästi värvilised ning selge sisuga. „Tavaliselt nad sellist perspektiivi ei arvesta, mida kunstis peetakse nõndaöelda normatiiviks. Nii, nagu kunstnik asja olemust tunnetab, nii tema seda ka maalib, seal pole sellist keerutamist,” sõnas Hütt, lisades, et Brasiilia kunstniku piltide taga näeb kuraator aga ehedat naist – Lucianat ennast.
Enne Rakverre tulekut oli Luciana Marianol maalinäitus Viljandis, Kondase keskuses, mille juhataja Mari Vallikivi rääkis, et Luciana Mariano tahtis pärast Viljandi näitust lõpetada oma kümneaastase karjääri maalikunstnikuna. Naine oli juba enne teinud elus vägeva kannapöörde, leides interneti teel elu armastuse Soomest ja kolides Brasiiliast Euroopasse. „Aga siis helistas Riho Hütt mulle, et too ta Rakverre,” meenutas Vallikivi.
Luciano Mariano naivism on Mari Vallikivi arvates teistsugune kui klassikaline, õige naivism: „Tavaliselt ongi pilt selline, nagu sa seda näed, peidetud sõnumid ja taust puuduvad. Aga Luciana maalid on kõik selles mõttes erilised, et neis on palju sümboolikat ja sõnumeid. Kõik, mida ta oma töödega ütleb, on ka hästi Lõuna-Ameerika kultuurikeskne.”
Vallikivi jätkas, et Mariano maalib enda elust ja naise rollist ühiskonnas. Iga tema töö jutustab ühte lugu ja need kõik on väga põnevad. Kunstnik kasutab natuke teistsuguseid värvikooslusi, mida ta kokku segab – neist sünnivad väga puhtad, brasiiliapärased värvilahendused.
Vallikivi rõhutas, et viis, kuidas kunstnik maalidel erinevaid materjale, näiteks tekstiile, puitpõrandat või kiviplaate kujutab, on väga professionaalselt teostatud. „Luciana Mariano ei ole nõndaöelda naine kuskilt külakolkast ega mingi naivistikunstnik paksust metsast või isolatsioonist. Kunstiharidust tal ei ole, aga kõik oskused on ta oma esivanematelt õppinud,” toonitas Mari Vallikivi.
Brasiiliast pärit kunstniku maalidel kordub tööst-töösse tasakaalu hoidva naise figuur. Luciana Mariano ütles oma piltide kohta, et ta ei planeeri neid ette, vaid võtab puhta lõuendi ja lugu hakkab ise hargnema. „Minu pilte ei saa otse vaadata, vaid need tulevad läbi minu isiksuse. Kõik lood piltidel on väga isiklikud,” sõnas kunstnik.
Välja pandud maalilooming räägib naise rollist tänapäeva maailmas, naiste tugevustest ja nõrkustest ning ühiskonna poolt ette laotud väljakutsetest. Kunstnik loodab, et vaatajad leiaksid naivistliku vormi alt üles peidetud sõnumid ning mõtestaksid nähtut.
Luciana Mariano maalinäitus „!hola” ehk teisisõnu „Teeaeg” on Rakvere Galeriis üleval 2019. aasta 5. jaanuarini.
Brasiilias, São Paulos 1971. aastal sündinud naivistlik maalija Luciana Mariano pärineb Itaaliast ja Portugalist sisserännanute perekonnast, kus on kolm põlvkonda iseõppinud kunstnikke.
Kuigi tema vanaema, ema ja onu tegelesid kunstiga, ei võtnud samuti varakult maalima hakanud Luciana kunstitegemist tõsiselt, hävitades tööd pärast valmimist. Aastal 2008, pärast isiklikku depressiooniperioodi, ei suutnud ta hingelise segaduse käigus loodut hävitada ning „ülejäägid“ jõudsid näitusele. Sellest hetkest algas intensiivne kunstnikuks olemise periood, kuhu mahub enam kui 600 naivistlikus stiilis maali ning näitused Brasiilias, Tšiilis, USA-s, Prantsusmaal, Taanis, Soomes, Inglismaal, Saksamaal ja Poolas.
Käesoleval aastal on Mariano otsustanud kunstnikukarjääris pausi teha ning keskenduda elus muudele asjadele.
Brasiilia kunstnik Luciana Mariano Rakvere Galeriis.
Foto: Ülle Kask