Noored valmistuvad valimisteks
|
Esmaspäeval kogunesid Rakvere linnavalitsuse saali maakonna noored, et ammutada teadmisi riigikogu valimiste süsteemi kohta ning kuulata paneeldiskussiooni.
Liisi Kanna
Lääne-Virumaalt sai alguses sari, mille raames leiavad sarnased üritused järgneva kuu jooksul aset Eesti eri paigus. Paneeldiskussioone korraldatakse Eesti Noorteühenduste Liidu projekti „Noored Otsustajad“ raames, mida rahastab Erasmus+.
Rakveres peetud ürituse peakorraldaja, Väike-Maarja Valla Noortevolikogu esimees ning Lääne-Virumaa Noortekogu asepresident Maris Praats rääkis, et projekti eesmärgiks on tõsta noorte valimisteadlikkust ning paneeldiskussioonid võiksid tekitada huvi oma valimisringkonna kandidaatide vastu.
„Eesmärgiks on, et noored saaksid valimiste kohta tervikuna rohkem teada ning hakkaksid vaatama, kes kandideerivad ning millised on nende platvormid,“ selgitas peakorraldaja esmaspäevase noorteürituse ideed.
Üritusel toimunust
Ettevõtmine koosnes kahest põhiosast. Esmalt kuulati e-külalistundi, kus valimiste süsteemi tutvustas näitleja ning videoblogijad Märt Koik. „E-külalistund on päevakavas selleks, et häälestada noori ja andagi neile baasteadmised, et miks, kuidas ja mis valimiste käigus toimub,“ täpsustas Praats.
Seejärel pidasid paneeldiskussiooni riigikogu valimistel Lääne-Virumaal kandideerivad inimesed. Panelistidena astusid noorte ette Taavi Rõivas Reformierakonnast, Mihkel Juhkami Isamaast, Indrek Saar SDEst, Anti Poolamets EKREst, Jaan Männik Keskerakonnast, Lauri Klein Elurikkuse Erakonnast ning Rein Kotšin Vabaerakonnast. Moderaatoriks oli Eesti Noorteühenduste Liidu juhatuse esimees Roger Tibar.
Enesetutvustuste järel diskuteeriti transpordi teemadel – põhirõhk oli seejuures hajaasustusega aladel elavate noorte transpordivõimalustel ning kuidas pääseda ringidesse-trennidesse. Edasi liigutigi huviharidust puudutavate küsimuste juurde ning jõuti aruteluni noorte arvamuse kaasamise üle. Lõpetuseks sai iga kandidaat võimaluse tutvustada lühidalt enda nägemust hariduse tuleviku osas.
Maris Praats jäi diskussiooni käiguga rahule ja nentis, et kuulama suutsid panelistid end igatahes panna. „Minu jaoks olid need tähtsad teemad, millest siin räägiti ja kindlasti andis see mõtteainet, mida ja keda valida,“ arvas ta.
Peakorraldaja sõnul oli sündmus suunatud maakonna 13–30aastastele noortele. „Lootsime, et tuleb palju gümnasiste, just 11. ja 12. klassi õpilasi, kes saavad ka tegelikult hääletada. Aga arvan, et need teadmised on kõigile vajalikud. Ükskõik, mis vanuses oled,“ toonitas Praats.
Üritusel osaleski hulganisti neid, kes hiljuti täisealiseks saanud ning oma esimesteks riigikogu valimisteks valmistuvad. Samas oli üsna palju ka veidi nooremaid huvilisi, kes tuleviku tarbeks teadmisi ammutasid.
Näiteks Rakvere Reaalgümnaasiumis õppivad 17aastased Marie ja Kätlin kiitsid üritust väga. E-külalistund oli nende hinnangul asjalik. „See kindlasti ergutas oma häält rohkem kuuldavaks tegema,“ sõnas Kätlin.
„Kuna ma tegin põhikooli lõpus ühiskonnaõpetuse eksami, siis olid mul need asjad suhteliselt selged. Aga seal oli väga hästi see mehhanism kokku võetud ja kõike väga hästi selgitatud,“ kiitis Marie.
Ka paneeldiskussiooni pidasid neiud huvitavaks – see tegi selgemaks poliitikute põhimõtteid ning tõi esile, kuivõrd erinevad võivad inimeste seisukohad olla. Lisaks kiitsid gümnasistid moderaatorit, kes oli kriitiline ning muutis arutelu veelgi põnevamaks.
Marie ja Kätlin kinnitasid, et vanuse täitudes kavatsevad nad kindlasti valima minna.
Varivalimised
Kui kohalike omavalitsuste valimistel saab sõna sekka öelda alates 16. eluaastast, siis Riigikogu valimistel võivad hääletada vaid täisealised. Rakveres peetud üritusel oli aga ka noorematel võimalus arvamust avaldada, nimelt toimusid seal varivalimised – kõik, kes ei ole täisealised, said anda oma hääle.
Vastavat statistikat kogub Eesti Noorteühenduste Liit üle Eesti ning varivalimised toimuvad nagu kord ja kohus ettevalmistatud sedelitega, mis ametlikku valimiskasti pistetakse. Varivalimiste tulemused avalikustatakse pärast riigikogu valimisi.
Paneeldiskussiooni oli kuulamas umbes 60 noort.
Foto: Maris Kuhlbach