Ewert Sundja: uus plaat erineb helikeelelt
|
Ansamblil Ewert And The Two Dragons on ette näidata värskelt auhinnatud album „Hands Around The Moon“ ja startimas uus tuur. Bändi juhtfiguurilt, lauljalt ja klahvpillimängijalt Ewert Sundjalt sai praeguse käekäigu kohta täpsemalt aru päritud.
Ülo Külm
Mida uus tuur täpsemalt endast kujutab, millistes kohtades esinete?
Uus plaat, uus tuur, palju uut muusikat. Esimese hooga esineme Eestis ja lähiriikides ning kevadepoole liigume Kesk-Euroopasse.
Kas on seekord ka mõni selline paik, kus varem kontserti andnud pole?
Kui ma nüüd ei eksi, siis me pole kunagi varem sattunud Võrru.
Kui pika kavaga välja tulete, kas oma lugudele lisaks teete sekka kavereid?
No loomulikult mängime me uue plaadi lugusid. Aga me ei jäta mängimata ka juba inimestele tuntud lugusid. Ma usun, et oleme suutnud kokku panna ühe väga kihvti kontserdikava. Hea läbilõige meist aastal 2019.
Kuidas tuuriks valmistute, kui tihti nädalas harjutate?
Uute lugudega oli veidi ikka pusimist, aga suurem osa trenni jäi eelmisesse aastasse. Me sellist iganädalast „harjutamist“ tingimata enam ei vaja, aga aeg-ajalt mängime ikka lood läbi, et kontserdil kõik sujuvalt tuleks.
Mõni sõna uuest albumist „Hands Around The Moon“. Kuivõrd varasematest erineb ja mille poolest?
Kindlasti erineb uus album helikeelelt. Nii rikkalikult pole me varem nn mitteakustiliste instrumentide (loe: süntesaatorite) helisid kasutanud. Produtsent Sander Mölder tõi endaga kaasa väga palju ägedaid saunde ja värsket mõtlemist lugude arranžeerimises ning ka kirjutamises – ta oli selles protsessis nagu viies liige.
Kes plaadile sellise laheda nime välja mõtles?
See rida tuleb laulust nimega „Connect“ ja ma tahaksin, et oleksin selle ise albumi nimeks pakkunud, aga tegelikult tegi seda meie manager. See lause proovib kokku võtta inimest, mind, ühiskonda, kes kogu selles praeguses üleküllastunud infokeskkonnas kõike hallata ja haarata püüab. Kõige haaramisega jäävad lihtsalt väikesed ja olulised asjad tihtipeale märkamata.
Miks esitused on ainult inglise keeles? Kas inglise keeles on kergem löövaid laulutekste kirjutada?
Inglise keelel on lisaks rahvusvahelisusele ka oma heliline kõla. Meie muusikaga see kõla sobib. Hea teksti kirjutamine on sõltumata keelest keeruline.
Kuidas sündis laul inglitest – „Angels (Far away)“? Mis on selle loo sõnum?
Laul sündis, kui otsisin ühe teise loo jaoks mingit saundi, koperdasin selle akordioni otsa ja hakkasin seda algusmotiivi mängima. Siis tundsin, et nüüd hakkab midagi juhtuma. Panin arvuti salvestama ning mängisin ja laulsin järjest kolm minutit. Ja nii see sündiski. Sõnu pidin hiljem veidi kohendama ja hiljem stuudios täiustasime natuke ka helipilti, aga olemuslikult oli kogu selle loo essents tabatud. Sellel laulul puudub konkreetne narratiiv – rõhub pigem emotsioonile, tunde tekitamisele. Minu jaoks oli see igatsus. Aga kuulaja võib selle tunde ise valida.
Keda peate enda muusikalisteks eeskujudeks ja mõjutajateks läbi aegade?
Ohohoo. See nimekiri läheks liiga pikaks. Mõjutajaid on klassikalisest muusikast, kuldaja rokenrollist ja kaasajast. Kõik mõjutab ja eeskujud vahetuvad ajas.
Kas meenub mõni lahe-koomiline lugu varasematelt kontsertidelt?
Eks asju on ikka juhtunud nende aastate jooksul – on alustatud samaaegselt erinevaid lugusid, mõni partii on mõnikord ununenud. Aga midagi sellist grandioosselt koomilist nagu ei mäletagi. Itaalias oli kord selline lõbus lugu, et jõudsime esinemiskohta ja läksime lava üle vaatama ning siis kohalik lavameister tuli ja suudles meie tuuri manageri, nagu joviaalsele itaallasele kohane, kolm korda. Kaks põskedele ja viimane, mahlane musi, otse huultele. See oli üks pigem hilises keskeas karvane tüüp.
Kuidas pärast õnnestunud kontserti lõõgastute? Pidutsete korralikult või võtate rahulikult?
Peale kontserti me tavaliselt veedame aega kollektiivi ja lähimate inimestega ning arutame õnnestunud ja vähem õnnestunud detailide üle. Mis toimis hästi, mida saaks parandada, kus peaks olema lühem paus, kus pikem – ühesõnaga selline eneseanalüüs. Välisreisidel valime kellegi hotellitoa ja muljetame seal. Keegi meist pole meeletu pidutseja.
Vaba aeg ja hobid?
Enamus hobisid on ikka muusikaga seotud. Mina pean näiteks teistele artistidele kirjutamist enda hobiks.
Ewert And The Two Dragons.
Foto: Herkki Merila