Abiks alustavale automudelistile
|Alljärgnev on lühike sissejuhatus „puldikate“ ehk raadio teel juhitavate sõidukite (RC) valdkonda, samuti püüab anda esimesi soovitusi automudelismiga alustajale.
Mart Pitsner
Automudelism kui hobi on tegelikult palju mitmekesisem, kui esmapilgul paistab. Tegeldakse juhtrajamudelite, kiirusmudelite, raadio teel juhitavate ja veel paljude erinevate mudelitega.
Kui sa oled otsustanud raadio teel juhitavate sõidukite maailmaga lähemalt tutvust teha, peaksid otsustama, kas tahad sõita maal, vees või õhus. Kui otsustasid maa peal sõitmise kasuks, peaksid tegema otsuse, kas tahad sõita kiiresti ehk võidu või hoopis aeglaselt, näiteks tanki, crawler’i või ehitusmasinatega.
Kui sa soovid kiiresti sõita, pead ilmselt valima automudelismi ja otsustama, kas tahad seda teha on-road autoga (eeldab siledat pinda) või soovid kihutada ja hüpata künklikel maastikel – sel juhul pead valima off-road auto.
Mudeli valik
Kui seegi valik tehtud, pead otsustama, millises mõõtkavas auto sulle sobib. Professionaalsete mudelistide seas on Eestis enimlevinud mõõtkavaks 1:10 (nii off-road kui on-road), alustajatele soovitaks 1:16 ja 1:18 mõõtkavas autosid. Need on reeglina hinnalt soodsamad, ehituselt lihtsamad ja alustajale kergemalt käsitsetavad.
Kes valib 1:10 mõõtkavas auto, peab veel tegema valiku, kas kahe- või neljarattaveoline. Viimane on reeglina kallim, keerulisema ehitusega (ka ekspluatatsioon on kallim – sarnane päris autodega), aga mõneti paremini juhitav.
Arvestatavad 1:16 ja 1:18 autod on reeglina neljaveolised. Välitingimustes sõidetakse Eestis võidu ka 1:5 ja 1:8 mõõtkavas autodega, mida alustajale ei soovita. Samuti soovitaks alustajatele eelkõige elektrimootoriga autot – kui audiovisuaalne külg välja jätta, on elektrimootor oma vedelkütusel töötavast vennast igati üle. Ja seda eriti Eesti klimaatilisi tingimusi arvestades, kus suur osa võistlusi toimub siseruumides, kus sõidetakse ainult elektri toel.
Selleks, et veenduda, kas RC-automudelism on ikka sinu ala ja milline autotüüp sulle sobiks, tuleks tõdeda, et „oma silm on kuningas“ ja astuda mõnda mudeliklubisse sisse. Lääne- Virumaal on selleks hetkel kaks võimalust: off-road autode siserada Väike-Maarjas (www.vmrc.ee) ja äsjaavatud Rakvere RC Hobikeskus Linnuse tn 5 (neljapäeviti kl 14-20, lisainfo tel 5397 1433, 5808 1829).
RC Rakvere Hobikeskus on mõeldud eelkõige selle alaga alustajatele ja sobib nii off-road kui on-road autodele. Siin saad rendiautode peal proovida, kas RC on fun, ja kui on, siis võib juba hakata oma mudeli soetamise peale mõtlema.
Auto soetamine
Autode tootjaid on väga palju, ja nagu ka pärisautode maailmas, on konkreetset tootjat raske, kui mitte võimatu, soovitada. Kindlasti tasub enne lõplikku valikut konsulteerida ala tundvate inimestega, ehk ka doktor Guuglit kasutada. Tähele tasub panna, et ülisuure tõenäosusega ei sobi võistlussõiduki soetamiseks tavaline mänguasjapood.
Reeglina tasuta lõunaid olemas ei ole ja ülisoodsate hindadega autod on ka üliviletsa vastupidamisega. Mis ei tähenda seda, et väga kallis toode alati ülihea on.
Üks väike nipp – kui otsustasid mingi kindla masina kasuks, küsi müüjalt varuosade saadavuse kohta ja palu kohe paar detaili autoga kaasa. Off-roadil näiteks õõtshoovad, on-roadil kerepostid – üsna suure tõenäosusega läheb neid varsti nagunii vaja. Kui müüjal on neid kohe pakkuda, on tal ilmselt mingigi varuosabaas kohal olemas. Kui aga järgneb lubadus, et need tükid tulevad millalgi, võiksid ehk ostuga oodata, kas detailid on lubatud kuupäevaks olemas.
Kindlasti tuleb enne auto ostu mõelda, kus ja kuidas sellega sõita tahetakse – millised võimalused on olemas sõitmiseks kodu ümbruses, kas soovidki sõita ainult seal või tahad sellega ka võistlema hakata, millised soovid on autot tuunida ja täiustada.
Kõik see tuleb enne auto ostu iseendale selgeks teha, sest autosid on võimalik osta komplektsena (RTR – ready to race), mis tähendab, et kõik on juba tehases kokku pandud, aga võib ka osta KITina, mis tähendab, et auto tuleb otsast lõpuni ise valmis ehitada. Ja seadistada, seadistada, seadistada – tegelda sellega, mis esialgu, sõiduoskuste omandamisel, ei mängi eriti suurt rolli, aga professionaalsuse kasvades ülioluliseks muutub.
Nii et ühelt poolt kihutamine, teisalt ehitamine – RC maailm on mitmekülgne. Ja automudelismiga alustaja ei pea olema 5aastane, vaid võib olla ka 50- või 75aastane.
2018/2019 algajatele sobivad võistlused:
- Igamehevõidusõit Rakvere RC Hobikeskuses – alates 4. oktoobrist igal neljapäeval kell 18 (sobivad pea kõik autod, mis mõõtkavas1:10 kuni 1:18, täpsed reeglid kohapeal)
- Juunioride liiga karikasari – alates 13. oktoobrist Eesti erinevates paikades, (sobivad 1:16 ja 1:18 off-road autod, lisainfot vmrc.ee)
Poisid Rakvere RC Hobikeskuses autodega toimetamas.
Foto: Risto Vilu