AHHAA kutsub avastama
|Eesti suvi on siiamaani oma jahedamat nägu näidanud ning puhkuseaegsed meelelahutused kipuvad olema pigem tubased. Elamusterohket tubast päeva pakub Tartus asuv AHHAA keskus. Keskuse võimalusi tutvustab SA Teaduskeskus AHHAA kommunikatsiooniassistent Kai Kaljumäe.
Maris Marko
Kas AHHAA keskus võiks olla selline koht, kuhu ühel vihmasel suvepäeval autotäiega kohale vurada, et päeva mõnusalt sisustada?
Tõepoolest, AHHAAs jätkub tegutsemis- ja avastamisrõõmu terveks päevaks ja kui meie peamajas käidud on, siis tasub kindlasti külastada ka meie 4D elamuskino Lõunakeskuses. AHHAA peamaja kassast ostes on kinopiletid ka soodsamad.
Kas põhimõtteliselt on võimalik ühe külastusega kõike näha ja teha?
On küll. Aga kindlasti soovitame keskuse külastamiseks varuda aega vähemalt 3-4 tundi – siis saab kõikide eksponaatidega rahulikult tutvuda ja rohkem meeldivaid mitu korda proovida, võtta osa ka mõnest töötoast või teadusteatri etendust vaadata. Mõlemaid toimub päeva jooksul mitu korda ja need on pilethinna sees. Eraldi piletiga pääseb ka planetaariumisse – vabade kohtade olemasolul.
Kui tegemist on üksikkülastaja, pere või sõpruskonnaga, siis võib lihtsalt tänavalt sisse astuda ja piletid osta. Grupid peaksid oma külastuse tellimuste vastuvõtja kaudu registreerima vähemalt 7 päeva ette.
Mis on sel suvel kõige põnevamad asjad lastele, noortele, täiskasvanutele?
Kindlasti meie uus koostöönäitus Lennusadamaga „Ujub või upub?“. Näitus tutvustab füüsika „vesisemat“ poolt ning mereajalugu. Näiteks saab liivakastis ise maastikke ja veekogusid ümber kujundada, testida veerõhu tugevust ja uurida, kuidas see vee sügavusega muutub, teha ise hiidlaineid, ehitada lüüside süsteemi, et laevu kõrgema tasemega veest madalamale juhtida ja vastupidi. Lisaks saab uurida, mis salapärases Bermuda kolmnurgas tegelikult toimub, kas seal tegutsevad tõesti tulnukad – või hoopis merekoletised, nagu meremehed vanasti uskusid.
Näituse kõige efektsemad osad on pseudobassein ning mudel tugevalt kreeni vajunud laevast, millelt külastajad saavad ehtsale päästeparvele põgeneda.
Koos näitusega tehakse AHHAAs ka uusi mereteemalisi töötube – meisterdatakse reaktiivpaate ja purjekaid, tehakse periskoope, sukelduvate kalmaaride akvaariumi ning LED-lambikesega majakaid.
Kui inimene külastas AHHAAd näiteks kolm aastat tagasi, siis kas seekord tuleb kõik tuttav ette või on palju uut?
Suur osa meie püsiekspositsioonist on küll sama, ent sinna lisandub pidevalt uusi eksponaate, nii et tagasi tulla on kindlasti mõtet. Püsiekspositsioon tähendab siis tehnoloogiasaali, kus on rõhk eelkõige mehaanikal, masinatel, n-ö inimese poolt loodul: näiteks on seal üks meie populaarsemaid eksponaate – trossil sõitev jalgratas, ning elusaali, kus on vastukaaluks kõik looduslikum – tibud, kes külastajate silme all munast kooruvad, mereakvaarium, sipelgapesa.
Meie ajutiste näituste saalis vahelduvad näitused iga 6 kuu järel ning kavasse lisanduvad uued töötoad ja teadusteatri etendused.
Millisest vanusest alates on mõistlik tulla? Mida kõige väiksematele pakutakse?
Näiteks tibupojad või mereakvaarium pakuvad ka juba päris väikestele huvi, samuti veemaailm oma värvikirevate pallidega ja võimalusega ise veejugasid teha. Teisel korrusel asuvas kohvikus on olemas ka mängunurk.
Samuti on mõned eakamad külastajad muretsenud, et ega nad AHHAA jaoks juhuslikult liiga vanad ole. Kindlasti mitte! Kuigi erinevas vanuses külastajate huvid võivad üksteisest erineda. Kui lapselapsed võivad mitu korda järjest estronautide* treeningseadmes üle pea tuhiseda või Münchauseni tornis üles-alla sõita, siis nende vanavanemad eelistavad pigem rahulikumalt ringi vaadata.
Milliseid lisasoodustusi keskuse piletiga saab?
Sama päeva AHHAA piletiga saab pärast 20 protsenti soodsamalt Aura veekeskust külastada. Lisaks saab samal päeval käepaelaga 10% soodustust Tasku keskuses asuvas Ränduri pubis. Kuna AHHAAs on kasutusel päevapileti süsteem, siis saab vahepeal keskusest ka välja minna ja pärast tagasi tulla.
Üks uudis ka lõppu – AHHAA, Tartu Seikluspark ja Lodjakoda panid kokku Tartu Seikluspassi, mis tähendab, et kõigi kolme sihtkoha pileti saab osta korraga ühe käepaelana. Selle piletiga saab käia nii AHHAAs ja Seikluspargis (külastaja saab valida, kas Seikluspargi välispargis Narva maanteel või sisepargis Lõunakeskuses). Lisaks saab ainult seikluspassiga teha sõitu viikingilaevas Turm, mille Lodjakoja meistrid ise valmis ehitasid. Tartu Seikluspassi kampaania kestab augusti lõpuni.
*estronaut – Eesti astronaut
Pseudobasseinis pole supelriideid vaja. Foto: Kristina Kravets
AHHAA liivakastis mängivad ka need, kes ammu kühvli ja ämbrikese east väljas. Foto: Kristina Kravets