Ametikooli õpilased korraldasid mudilastele töötubasid
|Rakvere Ametikooli majutus- ja toitlustusteeninduse õpilased kutsusid lasteaialapsed külla, et tutvustada neile nippe igapäevaeluski ette tulevate tööde tegemiseks.
Liisi Kanna
Töötubade projekti idee algatajaks oli Rakvere Ametikoolis ettevõtlust õpetav Merle Aasna, kes soovis muuta tunde huvitavamaks ja praktilisemaks, et õpilased saaksid erinevaid kogemusi. Tema mõttega läks kaasa Rakvere Ametikooli puhastusteeninduse õpetaja Janne Toom ning koos käidi plaan õpilastele välja.
„Nad tulid suurepäraselt ideega kaasa,“ kiitis Merle Aasna. „Õpilastel peab olema tahe teha – kui mina tahan ja nemad ei taha, siis ei ole asjal mõtet,“ lisas ta.
Õpetlik kõigile
Õpetajad rääkisid, et kogu ettevõtmine on suuresti õpilaste endi korraldatud. „90 protsenti ideedest pakkusid välja õpilased,“ lausus Janne Toom, lisades, et loomulikult oli selleks vaja teatava vundamendi olemasolu – et neil oleks juba toimunud piisavalt tunde, teadmaks piisavalt palju enda erialast.
„Kõik ametikooli õpilased peavad omandama teatud pädevused. Minu jaoks oli kõige suurem küsimärk, kuidas saavutada ettevõtlikuspädevust puhastustundides,“ rääkis Toom, lisades, et Aasna idees nägi ta kohe head võimalust arendada õpilastes ettevõtlikust.
Merle Aasna nentis, et kuigi pisikestele antakse edasi just oma eriala puudutavaid teadmisi, saavad õpilased ise seeläbi väga eripalgelisi kogemusi. „Praktiliselt asju läbi tehes saavad nad siit väga palju oskuseid. Õpitakse tegema meeskonnatööd, saadakse kogemusi suhtlusvaldkonnas – nad võtsid ju ise ühendust nii lasteaedade kui ka näiteks ajakirjandusega,“ selgitas Aasna. „Ja olgem ausad, suhtlusoskuse juurde kuulub ju ka oskus juhendada. Nad saavad kogemuse, kuidas on õpetaja rollis olla,“ lisas ta.
Lisaks tõid õpetajad välja asjaajamiskogemuse, sest ka ühe suure koolimaja sees ei pruugi ürituse korraldamine niisama lihtne olla – kokku tuleb leppida ajad, planeerida ruumid, leida fotograaf jne. Samuti aitavad niisugused projektid kujundada väärtushinnanguid ning annavad aktiivseks kodanikuks olemise kogemuse.
Ametikooli õpilased on varemgi mitmesuguseid projekte ellu viinud või seejuures abiks olnud, kuid sellisel kujul töötoad toimusid esimest korda.
Töötubade korraldamise üks aktiivsemaid eestvedajaid, majutusteeninduse esimese kursuse õpilane Helis Kallaste rääkis, et õpetajate mõte projekti teostamisest hakkas talle ja kursusekaaslastele kohe meeldima. „Siis mõtlesimegi, et võiks õpetada lasteaialastele selliseid tegelikus elus vajalikke oskuseid, nagu näiteks triiksärgi triikimine või nõude poleerimine,“ sõnas Kallaste.
Lastele meeldis
Ametikooli majutus- ja toitlustusteeninduse õpilased olid valmis seadnud kuus töötuba. Lapsed said kätt proovida moppimises, tolmu pühkimises, nõude poleerimises ja kandiku kandmises, rätikutest loomade voltimises, taskurättide voltimises ning särgi triikimises.
Projektis osalesid vanimad rühmad kahest Rakvere lasteaiast – waldorflasteaiast Kaur ning Kungla lasteaiast. Kokku oli mudilasi kolmekümne ringis ning töötubades osalesid nad viie-kuueliikmeliste gruppidena.
„Lapsed on äärmiselt tublid. Nad tahavad väga koostööd teha ja kohe kõike proovida,“ kiitis Helis Kallaste mudilasi, kellele tema õpetas moppimist ehk mopiga põranda pesemist. Samuti avaldas ta heameelt, et lasteaiad nii koostööaltid olid ning mõttega kaasa läksid.
Kauri lasteaia õpetaja Birgit rääkis, et kui ametikoolist kutse saadi, siis pikemalt kaaluma ei jäädud, vaid nõustuti. „See on väga tore ettevõtmine. Lapsed on huvitatud ja neile meeldib,“ tunnustas lasteaiaõpetaja, lisades, et mudilaste jaoks on see teismoodi päev, kuidas samas saavad nad kogeda äratundmisrõõmu.
„Töökasvatus on meile tuttav. Teeme lasteaias ka kõike – peseme nõusid, koristame, teeme voodeid,“ selgitas waldorflasteaia õpetaja Birgit.
Küsimusele, milline töötuba kõige vahvam oli, vastasid väikesed ametiõppijad ühest suust: „Kõik meeldisid!“. Julgemad ütlesid siiski ära ka oma lemmiku ning vahetud emotsioonid rääkisid enda eest– triikimine ja voltimine paistsid esikohta jagavat.
Kauri lasteaia lapsed ametikooli õpilaste käe all rätikuid voltimas – kui rätikluiged voodile paika said, läksid väikestel ametiõppijatel silmad tõeliselt särama. Foto: Liisi Kanna