Arknal toimub esimene üle-eestiline juustufestival

juustufestival 1

Arkna Terviseküla MTÜ tegevjuht Nele Rogenbaum rääkis, kuidas neil läheb ja jagas teavet peatselt toimuva juustufestivali kohta. Perenaistelt oodatakse konkursile hoidiseid, mida sobiks juustu kõrvale süüa.

Ülle Kask

Kuidas Arkna tervisekülal läheb?

Arkna tervisekülal läheb hästi, sest me areneme väga kiiresti. Selle viie aastaga, mis ma olen siin olnud ja terviseküla ning Arkna mõisa arendanud, on asjad ikka hästi palju edasi liikunud. Näiteks enne oli mõisa park võssa kasvanud, räämas ja sodihunnikuid täis, ühesõnaga täiesti käestläinud koht. Kui siin tänasel päeval ringi liikuda, on park hooldatud ja kaunis. Ka mõisaga on hädapärasemad tööd juba tehtud.

Park on tõesti võimas ja müstiline oma põlispuudega. Kas keskkonnakaitsjatega tuli ka heas mõttes vägikaigast vedada?

Park on kaitsealune ja liigirikas. Omal ajal saime Keskkonnainvesteeringute Keskuselt toetust, et see taastada ja kõik sujus komplikatsioonideta. Projekt oli viies jämedas kaustas, sest iga puu oli vaja läbi uurida, milline peab jääma, milline võib jääda ja millise peab maha võtma. Sisse ehitati teerajad, jalutusrajad, mida nüüd on pargis 1,5 kilomeetrit. Park on avalik ja kõik, kes tahavad, võivad siia jalutama tulla.

Milliseid vaba aja veetmise võimalusi terviseküla tulevikus inimestele veel pakkuma hakkab?

Läbiv teema kõikidest valdkondadest on tervis ja heaolu. Me ei arenda mitte ainult mõisakompleksi, kuhu tuleb terviseteemaline keskus, vaid meil on ka suur põllumajanduse osa. Põllumajanduses arendame mahekasvatust ja -tootmist, sest hea tervis saab alguse puhtast toidust.

Teisest küljest on maaelu ja külakogukond siin loomulik osa kogu kompleksist. Keskus tutvustabki maaelu, mille lahutamatud osad on hea tervis, värske õhk ja kaunis loodus. Kõik käivad käsikäes.

Mõisa maadel on suur marja- ja puuviljaaed. Kas inimesed saavad tulevikus tulla ise marju korjama ja ostma?

Oi-oi. (Naerab.) Korjata neid küll ei saa. Meil korjab ju kombain. Meil on 26 tuhat mustsõstrapõõsast ja neid ei korja käsitsi. Aga marju osta saab küll. Tänavu on väga palju musti sõstraid ja me pingutame selle nimel, et marjad ruttu külma saada.

Meil valmistatakse näiteks mustsõstrakrõpsusid. See külmkuivatatud toode on osutunud hästi populaarseks. Kindlasti teeme neid veel juurde ja käesolevast saagist valmistame moosi ka. Paras kogus marju jääb sügavkülma, et aasta jooksul midagi uut välja mõelda.

Mustsõstraistanduse kõrval kasvab 15 tuhat õunapuud ja sama palju tuleb sügisel juurde. Kõigest, mida me mahedalt kasvatame, tahame teha tervisetooteid, et neis säiliks kõrge vitamiinisisaldus, näiteks kuivatatud batoonid ja energiamüslid.

Arkna juustutootmine on juba kuulsust kogunud. On see ennast ka ära tasunud?

On küll. Arkna mõisa karjatalus on tehtud käsitööjuustu juba kaks ja pool aastat. Alustades oli piimahind enneolematult madal. Mitte ainult meie, vaid paljud tootjad olid dilemma ees, kas saata kari tapamajja või hakata piimast midagi tegema, millel oleks rohkem väärtust. Siis otsustasimegi hakata juustu tootma.

Tõime Hollandist juustumeistri, kes töötas tootmise sisse. Tänaseks on ta edasi liikunud ning praegu töötab meil väga hea kohalik juustumeister, kes on siin välja õppinud ja teeb samaväärselt head juustu. Ta on juba uued sordidki välja töötanud.

Tegime väikese käsitöömeierei, et katsetada, kuidas läheb. Peaaegu kohe selgus, et juust tuleb hea ja tegelikult on juba vajadus suurema meierei järele. Kuna meil on arendusi mitmes valdkonnas nii palju korraga käsil, peab neid faasidesse jagama ja tegevused ära jaotama.

Samm-sammult?

Just, sest kogu mõisakompleksi korraga valmis ei saa. Aga kuna me saime hiljuti EASilt Piirkondliku Konkurentsivõime Tugevdamise meetmest toetust, läheb selle abil kaheksa mõisa kõrvalhoonet taastamisele, kuhu tuleb tervise- ja agroturismikeskus. Meil on ürdikoda, meemaja, meistrite hoov, heinaküün ja kohvikud ning restoranid sinna juurde planeeritud. Peahoonega läheb veel natukene aega, aga katus on vahetatud ning uued korstnad, aknad ja uksed ka.

Eestlane sööb sageli hommikukohvi kõrvale juustuvõileiba. Kas juustumoos või -hoidis on uus trend?

See on vist uus trend. Aga meie väikeses poes müügilolevad juustumoosid meeldivad inimestele. Need on eriliste nüanssidega. Näiteks fenkoli- ja mündimoos, mustsõstra- ja tšilli-, astelpaju- ja ingverimoos. Huvitavaid kooslusi annab välja nuputada ja meil oleks hea meel, kui inimesed, kes hoidiseid teha armastavad, annaksid ka meile oma loomingulisusest teada. Sellepärast korraldamegi juustumooside konkursi. Arkna tervisekülas on poed, kohvikud ja restoranid valmis saamas ning moosidest ja hoidistest saab üks osa meil pakutavast heast-paremast.

Juustude juurde sobib hästi ka vein. Eesti veinitootjad tulevad oma toodetega juustufestivalile. Näiteks Valgejõe Veinivilla, Võhu Vein, Tori Siidritalu, ka mitmed käsitööõlled on esindatud.

Kuidas sündis idee korraldada Arknal juustufestival?

Meil on siin oma väike tiim, kes aeg-ajalt uusi ideid genereerib ja juurutab. Tegelikult tuli meie vahval ehitusprojektijuhil see mõte juba siis, kui hakkasime juustu tegema. Nüüd ongi õige aeg käes.

Eestis on väikemeiereisid ja juustutootjaid kerkinud nagu seeni pärast vihma. Tahtsime nad kokku kutsuda, et omavahel tuttavaks saada ja koostööd arendada. Me ei ole ju tegelikult üksteisele konkurendid. Võiksime olla hoopis partnerid ja teha ühist turundust või turustust. Ükskõik mida, et igaüks ei peaks seda oma põlve otsas tegema, sest turundus iseenesest on väga suur kulu. Teisalt oleks ka külastajatel hea ja mugav tulla ühte kohta kokku ning maitsta need kuulsad ja vähemkuulsad Eesti juustud ära.

 18. augustil toimuval juustufestivalil loodame koos muusika ja hea toiduga pidada maha ühe toreda juustupeo.

 

Arkna terviseküla kutsub inimesi, külaseltse ja talusid üles osalema juustumooside konkursil. Juustumoos on selline hoidis (moos, tšatni, marmelaad, kaste), mis sobib eriti hästi serveerimiseks juustuvaliku kõrvale. Oodatud on põnevad puuviljade, marjade, juurviljade, vürtside ja ürtide kooslused.

Üks osaleja võib osaleda kuni kolme hoidisega. Hoidisel peab juures olema silt hoidise nime, koostisosade ning valmistaja nime ja kontaktandmetega. Hoidised tuleb toimetada Arkna mõisa sepikotta (asub mõisa tallihoovis – Juustufestivali südames) festivali päeval kella 11ks.

Hoidiseid hindab viieliikmeline žürii, võitja kuulutatakse välja kl 13. Parimatele auhinnad Arkna mõisa ja partnerite poolt.

Arkna Terviseküla MTÜ tegevjuht Nele Rogenbaum mõisa peahoone trepil.

Foto: Ülle Kask