Arne Mikk – 85!
|Tänavu tähistas estoonlane Arne Mikk oma 85. sünnipäeva. Heidame sel puhul pilgu tema pika karjääri algusajale.
Marvi Taggo
„Sel ajal, kui mina teatrisse tulin, kõndisid seal veel legendaarsed Betty Kuuskemaa, Olga Mikk-Krull, ja Karl Ots oli minu garderoobikaaslane,“ meenutas üle 60 aasta erinevates ametites Estonia teatris töötanud Arne Mikk.
Enne lavastajaks saamist laulis Arne Mikk Estonia teatri ooperikooris ja solistina filharmoonia poolel. „Filharmoonia korraldas sel ajal muusikaloenguid. Sõideti mööda Eestit ringi ja nad vajasid illustraatoreid. Minu jaoks oli see väike teenistus. Suviti käisime esinemas estraadikavaga – Neeme Järvi mängis ksülofoni ja Eri Klas löökpille, Sulev Nõmmik ja Vello Viisimaa esinesid estraadikavaga ja mina laulsin Harri Vasaraga duetti,” meenutas Mikk.
Igaüks tahab teatris solistiks saada, aga solistid kasvavad just koorist välja. „Ainult Margarita Voites pole kooris laulnud, tema tuli Tartust. Mati Palm, Hendrik Krumm – kõik on kooris laulnud,“ nentis juubilar.
Aga teatris ei ole kerge debüüti teha. „Meid kõiki on mõnda vanasse lavastusse sisse viidud. Mina käisin „Tormide rannas“, aerud käes, üle lava. Aga ma mäletan, kui ilusa häälega laulja võeti koori ja tal tuli etenduses puukirvega üle lava minna. Ta viskas pärast selle kirve maha ja ütles, et ega ta pole tulnud sinna lolli mängima,“ jutustas ta.
Arne Mikk nentis, et tänapäeval on terminid ja nende tähendus muutunud. „Telesaates nimetatakse noort superstaariks. Maailmalaulja Maria Callas oli omal ajal staar, ja mitte kunagi teda ei nimetatud superstaariks, lihtsalt suureks lauljaks. Aga tema pealt sai näha, mida tähendab staaristaatus,“ arutles lavastaja.
Nii on meil neid superstaare nagu tähti taevas. Ning kui teatris paar rolli laulad, oled kohe primadonna.
„See aga devalveerib laulja elukutse. Igal erialal on ju vaja suurt professionaalset ettevalmistust,“ märkis Mikk.
Teater on tegelikult rohkem kui töö – glamuurne ametikoht, mida tööinimene õieti tööks ei nimeta. Mõeldakse, et mis kunst see ka on, laulda igal õhtul sama laulu!? Jutustab ju lugugi, et kuulsa vene bassilaulja Šaljapini käest küsis voorimees, et mis tööd too teeb? Šaljapin vastas, et laulab. Voorimees seepeale: „Me kõik laulame, aga mis tööd sa teed?“
„Teater on oma tegemistes, kuidas öeldagi, väga tõsine asi ning selleks on vaja kohutavalt suurt tööd ja ettevalmistust. Muusikute, pianistide, viiuldajate või siis lauljate ettevalmistusaeg on ju tohutult pikem kui ühegi teise eriala puhul,“ sõnas Arne Mikk.
„Itaalia ooperilaulja Titta Ruffo laulis „Sevilla habemeajajas“ oma kuulsat kavatiini, saalist tuli mürisev aplaus, aga tema võttis lava taga tuletõrjuja sülle ja ütles: „Tead sõber, viisteist aastat tahtsin seda kavatiini niimoodi laulda ja täna tuli välja.“ See tähendab, et laulja ei saa kunagi „valmis“,“ tõi Arne Mikk näite.
Alates 2016. aastast töötab Arne Mikk Rahvusooper Estonia nõukogu esimehena.
Foto: Rahvusooper Estonia