Belluse tugevuse tagab kõrge kvaliteet ja töötajate kaasatus
|Tänase seisuga töötab neljas üle Eesti asuvas Belluse tehases kokku 350 inimest. Tasuta transport viib tööle ja koju 60 kilomeetri raadiuses. „Töötaja peab tundma, et ta on oodatud ja vajalik,“ märkis ettevõtte personalijuht Tiia Jürisoo.
Tiia Paist
Bellus Furniture OÜ on asutatud 1997. aastal vendade Rolf ja Rikard Relanderi poolt, kes n-ö põlve otsas valmistasid ja müüsid esimesed 10 diivanit. Tänaseks on Bellusest saanud suurim pehme mööbli tootja Eestis, tootes 100 000 diivanit aastas. Bellusel on üle Eesti neli tehast: Lääne-Virumaal Haljalas, kaks Lõuna-Eestis Räpinas ning õmblustsehh Narvas. Ettevõte annab tööd 350 inimesele.
Töötajad räägivad kaasa
Bellus on välja töötanud töötajate ettepanekute süsteemi. Juhtkond kaalub iga laekunud ettepaneku läbi ning vastab sellele. Suur osa ettepanekutest ka realiseeritakse.
Tänu töötajate ettepanekutele on nii mõnedki asjad tootmistsehhis saanud positiivse muudatuse, mis lõppkokkuvõttes säästab töötaja aega, energiat ning tõstab tööviljakust ja töötasu. Samuti töötab alates 2014. aasta oktoobrist programm MTE – „Metsikult Tähtsad Eesmärgid“. Programmi kaudu kaasatakse töötaja aktiivselt just neisse tegevustesse, mis mõjutavad tulemust enim. Iga nädala alguses tehakse igas töölõigus vastavasisulised koosolekud, kus meeskond näeb eelmise nädala tulemusi ja saab kaasa rääkida kuidas edaspidiseid tulemusi õiges suunas mõjutada.
Mare Matto on Belluses töötanud 12 aastat ja on töökoha üle väga rõõmus. „Mina ei lähe siit kuskile. Kui uksest välja ajavad, tulen aknast tagasi,“ naeris naine.
Tema elu- ja töökoha vahele jääb mõni kilomeeter. Talvisel ajal kasutab ta tasuta transporti, aga suvel käib meeleldi jala või rattaga. „Mulle meeldib!“ kordas ta veel kord.
Noor töömees, pereinimene, ütles kindla veendumusega: „Teenin küll veidi vähem kui Soomes ehitamas käiv sõber, kuid töö on kindel ja stabiilne. Pean oluliseks olla koos perega.“
Töötajaid värvatakse juurde
“Rõõmu teeb eelmisel nädalal Narva tehases toimunud lahtiste uste päev, kus leidsime 43 hea õmblemiskogemusega inimest, kes avaldasid soovi meile tööle tulla. Nii mõnigi neist tundis kahetsust, et polnud meie pakutavat tööd varem leidnud,“ rääkis personalijuht Jürisoo.
Juhtkond annab enesele aru, et tublide inimesteta, kes tükitöö alusel oma tööd teevad, ei jõuaks kuhugi. Tööle ja koju pääsevad töötajad ettevõtte tasuta transpordiga, aga unustatud pole ka pisikesi tähelepanuavaldusi: näiteks korraldab ettevõte igal aastal korraliku jõulupeo ja jagab igale töötajale jõulukingituse, ilma ei jää ka kodus kommi ootav pisipere.
„Olen töötajatelt positiivse tagasisidena kuulunud kiidusõnu just kuiva ja sooja töökeskkonna ning kindla töögraafiku kohta,“ märkis tootmisdirektor Randel Veerits. „Ületunde küll aeg-ajalt teeme, kuid üldjuhul teeme ette kas jõulu- või jaaninädala tööpäevi, et sel ajal pikemalt kodus perega aega veeta. On oluline, et töötaja saaks oma isiklikke tegemisi pikemaks ajaks planeerida. Suvel oleme võimaldanud töötajatele vähemalt kolm nädalat järjestikust puhkust, et nad saaksid sooja nautida.“
Uute töötajate koolitamisel rakendatakse alates 2015. aasta algusest programmi, kus tulijale tagatakse tugi sisseelamiseks. „Kõige olulisem on tahe tööd teha, kaasa rääkida ja läbi selle ka teenida,“ lausus Tiia Jürisoo.
Igale värskele meeskonnaliikmele määratakse juhendaja, kes kahe kuu jooksul õpetab uue töötaja välja. Seega eelnevat töökogemust ettevõttesse kandideerimisel ei nõuta.
„Oodatud on meile nii naised kui ka mehed,“ tutvustas Belluse personalipoliitikat tootmisdirektor Randel Veerits. „Eriti huvitav väljakutse on polsterdamine, mis annab inimesele väärt oskuse terveks eluks. Näiteks Räpina tehastes on valdav osa polsterdajaid just naisterahvad ja selles töölõigus tuleb naistele omane ilumeel tihtipeale kasuks. Uue töötaja juhendamisega tegelevad nii tema juhendaja, vahetuse meister, kvaliteedikontrolör kui ka regulaarselt tootearendaja, personalijuht ja tootmisdirektor.“
___________________________________
Bellus Furniture OÜ
Tänaseks on Bellusest saanud suurim pehmemööbli tootja Eestis, ettevõte toodab 100 000 diivanit aastas. Tooted valmistatakse eelkõige ostja soovist lähtudes, kus kliendil on iga detail võimalik eraldi kokku panna. Tootmisdirektor Randel Veeritsi sõnul on põhirõhk tootearendusel ja kvaliteedil.
Toodangust 99 protsenti läheb välisturule: koduturg on Skandinaavia, aga aktiivsed ollakse ülejäänud Euroopas, lisaks eksporditakse Venemaale ja Ukrainasse.