Ebastandardsus pole patt
|Täna jõuab Rakvere Teatrikinno lustakas perefilm „UglyDolls: Kolenukud. Film“, mille tegelased räägivad ja laulavad eesti keeles.
Tõnu Lilleorg
Kui nukk nukuvabriku liinil valmis on saanud, tuleb tal läbida esmane kvaliteedikontroll, mis tuvastab, kas tal on kõik osad olemas ja õigel kohal. Defektidega nukud praagitakse välja ja satuvad transporditoru kaudu Kolelinna. Sealsed nukkelanikud näevad oma defektides erilisust ja naudivad elu.
Kuid roosa nukk Moxy (hääle andnud Birgit Sarrap) unistab kohtumisest lapsega, kes ta enda mänguasjaks võtaks. Lapsed aga elavad Kolelinnast kaugel eemal, niinimetatud pärismaailmas.
Moxy läheb koo semudega pärismaailma otsima ja nad satuvad Täiuslikkuse linna, kus toimub standardsete nukkude väljaõpe pärismaailma pääsemiseks. Muidugi näevad meie sõbrad siin vett ja vilet ning peavad barjääride ületamiseks endas sitkust ja nutikust leidma.
Filmis on eriti õnnestunud Birgit Sarrapi hääledublaaž. Lauljatar tabab kümnesse oma tegelase lootuste, kartuste ja sihikindluse väljendamisel. Moxy hääles on justkui emotsionaalne vedru, mis vahel hakkab maha käima, kuid siis taas pinguldudes vahvale nukule uut hoogu annab.
Stiilset noortepärast dialoogi kuuleb Täiuslikkuse linna koorekihti kuuluvate neidude suust, kelle luureretk Kolelinna meenutab tuntud detektiivide triot filmist „Charlie inglid“. Täiuslikkuse linna pealiku Lou laulunumbrid on õnnestunult dubleerinud Norman Salumäe ja hästi on neiu Mandy karakterit väljendanud Tanja Mihhailova-Saar.
Väikese kriitikanoole saadan filmi eestikeelse helipildi suhtes, mis filmi algviiendikus kippus kohati hõredaks ja lamedaks jääma. Kui võrrelda kolenukkude filmi helilist terviklikkust teise praegu kinodes jooksva eestikeelse perefilmiga „Lemmikloomade salaelu 2“, siis siin kuulub minu eelistus viimatinimetatule.
Filmi juures on veel tähelepanuväärsusi. Loo väljamõtleja ja produtsent on kuulus filmimees Robert Rodriguez, kelle lavastatud linateostest jooksis tänavu talvel kinodes särtsakas ulmeseiklus „Alita: Sõjaingel“. Samuti on mees tuntud oma 90ndate filmidega „Desperado“ ja „Ehast koiduni“.
Kolenukud on muide ka päriselt olemas ja jõudsid USAs müügile 2001. aastal. Nüüdse filmi puhul ongi tegu nende omanäoliste lelude jõudmisega suurele ekraanile.
Lõbus sööming Kolelinnas.
Foto: kaader filmist