Eestlaste suutervis on halb

shutterstock-teeth-mirror (1)

Suuhügienist Merili Rammo on mures eestlaste suuhügieeni pärast. Ta on võtnud südameasjaks edendada suutervist, avades Rakveres kliiniku Sinu Suu. Samuti plaanib ta seista selle eest, et kliinikutest kaoks ohtlikud isehakanud suuhügienistid.

Katrin Kivi

„Suuhügienistika kuulub hambaravi valdkonda, mille keskmeks on suuõõne hügieen ja suutervise edendamine,“ selgitas Soomes Metropolia Ülikoolis (Metropolia University of Applied Science) erialase hariduse saanud Rammo. „Hambaarst on hambaravispetsialist, kes ravib ja parandab juba tekkinud defekte. Suuhügienist aga keskendub profülaktikale, hammaste säilitamisele, üldtervise ja elukvaliteedi paranemisele.“

 

Suhtumine suuhügieeni

„Mind hämmastab meie inimeste ükskõiksus,“ rääkis Merili Rammo. „Näen oma töös, et liigselt rõhutakse välisele ilule, kuid suutervis jäetakse unarusse.  Hambaarsti külastatakse alles siis, kui suus on pöördumatud kahjustused.“

Rammo tunneb muret laste pärast, sest meie lastel on palju kaariest ehk hambaauke. „Lapsed kannatavad oma vanemate ebapuuduliku tervisekäitumise pärast,“ selgitas ta. „Ebaõige harjamistehnika, valed suuhooldusvahendid, vale toidusedel ja pidev näksimine. Kõik see mõjutab nii lapse kui täiskasvanud inimese tervist tervikuna. Kui suus on põletik, siis bakterid ja mikroobid pääsevad meie vereringesse ning võivad teha südameklappidesse pesa.“

Lisaks tõdes Rammo, et ka hambaraviasutustel on vajaka teadmistest sellest valdkonnast. „Puudub suuhügienistiga koostöö kogemus,“ selgitas ta. „Kogemuste põhjal võin öelda, et osal hambaraviasutustel on välja kujunenud illusioonid sellest ametist ja nad  ei ole tegelikult kursis suuhügienistide koolituse sisuga.“

 

Puuduvad regulatsioonid

„Diplomeeritud suuhügieniste on Eestis käputäis,“ ütles Rammo. „Meie amet on mujal Euroopas sama kõrgelt hinnatud kui tervishoiualatöötaja. Eestis on tammutud ajas tagasi. Õnneks on tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski öelnud, et valitsus on otsustanud taastada täiskasvanute hambaravihüvitise. See on hea samm tuleviku suunas.“

Tõsise probleemina näeb Rammo ka seda, et nende amet on reguleerimata, seetõttu võib kohata kliinikutes ka isehakanud suuhügieniste. „Kvalifikatsioonita suuhügienist kujutab endast otsest ohtu heauskse patsiendi tervisele,“ ütles ta. „Kindlaim viis teenust osutava suuhügienisti kvalifikatsiooni kontrollida on külastada Eesti Suuhügienistide Liidu veebilehte. Seal on kirjas spetsialistid, kes omavad erialast diplomit, mis vastab Eestis kehtivale kutsestandardile.“

Eesti Suugügienistide Liit, kuhu ka Merili Rammo kuulub, tegutsebki juba hoolega selles suunas, et suuhügienisti haridustase, tema pädevus ja töötamise õigus oleks reguleeritud ja riiklikult kontrollitud.

 

Kliinik Sinu Suu

Milliseid teenuseid pakute? „Kõigpealt vaatab suuhügienist üle patsiendi suuõõne tervisliku seisundi ja analüüsib saadud infot ning koostab vajadusel raviplaani,“ ütles Rammo. „Aitame patsiendil leida õiged individuaalsed hooldusvahendid koos õpetusega. Meie töö on eemaldada hammastelt kattu, hambakivi ja pigmentatsiooni. Samuti hoiame ära kulumisdefektide teket ja teostame igemeravi. Räägime õigetest toitumisharjumustest ja regulaarsest suuhügienisti külastusvajadusest.“

Valdkonna tutvustamiseks plaanib Merili Rammo pakkuda kaks korda nädalas võimalust ka tasuta vastuvõtule tulla. Esimesed kuupäevad selleks on 12. ja 13. mai. Lisainfot soovitab Rammo hankida ettevõtte internetikodust: www.kliinik-sinu-suu.eu või Facebookist „Kliinik Sinu Suu“, info telefonil: 5557 0861