Ehitusluba vs. ehitusteatis: Millal kumbagi vaja on?

Ehitusseadustiku alusel peavad kõik ehitustegevused vastama seadusega kehtestatud nõuetele. Selle tagamiseks on Eestis kaks peamist mehhanismi: ehitusluba ja ehitusteatis. Need dokumendid tagavad, et ehitustööd on ohutud, vastavad planeeringutele ning arvestavad keskkonna ja naabrite huve. Aga millal on vaja ehitusluba ja millal piisab ehitusteatisest?

Ehitusluba – suuremate ja keerukamate projektide jaoks

Millal on vaja ehitusluba – ehitusluba on vajalik juhul, kui ehitustöödel võib olla suurem mõju ümbritsevale keskkonnale, kui töödega kaasneb olulisem koormus tehno- või looduskeskkonnale või kui töö nõuab põhjalikumat järelevalvet. Näiteks:

  1. Uue elamu ehitamine
    Kõik uued eluhooned, mille brutopindala ületab 60 m², vajavad ehitusluba. See kehtib nii eramajade kui ka suuremate kortermajade puhul.
  2. Olulisemad ümberehitustööd
    Kui hoone põhistruktuuri muudetakse, lisatakse uus korrus või tehakse muid suuri ümberkorraldusi, on vajalik ehitusluba.
  3. Teatud liiki rajatised
    Rajatised, nagu avalikkusele avatud spordihooned või suuremad tehnoehitised (nt kõrgepinge alajaamad), vajavad samuti ehitusluba.

Ehitusloa taotlemine on detailsem ja ajakulukam protsess, sest see nõuab eelprojekti koostamist, kooskõlastuste hankimist ja ametliku loa väljastamist omavalitsuse poolt. Riigilõiv võib varieeruda sõltuvalt ehitise tüübist ja suurusest (näiteks elamu puhul 150 eurot).

Ehitusteatis – väiksemate ja lihtsamate projektide jaoks

Millal on vaja ehitusteatist – ehitusteatis on lihtsustatud menetlus, mida kasutatakse väiksemate ehitustööde puhul, kus mõju ümbritsevale keskkonnale ja infrastruktuurile on väike. Näited:

  1. Abihooned ja väiksemad rajatised
    Kui ehitad kuuri, garaaži või väliköögi, mille brutopindala jääb alla 60 m², piisab ehitusteatisest.
  2. Lihtsamad ümberehitustööd
    Ehitusteatis on vajalik, kui teostatakse väiksemaid remont- või renoveerimistöid, mis ei muuda hoone põhistruktuuri või ei mõjuta oluliselt naabreid (nt rõdu kinniehitamine).
  3. Teatud liiki rajatiste püstitamine
    Näiteks võib ehitusteatisest piisata ajutise ehitise või väiksema tehnilise rajatise (nt puurkaev) jaoks.

Ehitusteatise menetlus on kiirem ja soodsam, kuna see ei nõua põhjalikku projekti ega riigilõivu tasumist.

Kuidas valida õige menetlus?

Kui plaanite ehitustöid, alustage kohaliku omavalitsuse või arhitektiga konsulteerimisest. Eksperdid oskavad hinnata, kas teie projekt vajab ehitusluba või piisab ehitusteatisest. Oluline on, et kõik vajalikud dokumendid oleksid täidetud korrektselt, sest ehitustegevuse alustamine ilma nõutud loata või teateta võib kaasa tuua trahve ja kohustuse ehitis seadustada tagantjärele.

Kokkuvõte

Ehitusloa ja ehitusteatise vahe seisneb peamiselt projektide keerukuses ja mõjus keskkonnale. Kui planeerite väiksemat projekti, võib ehitusteatis olla sobivam lahendus. Suuremate ja keerukamate tööde puhul on aga ehitusluba möödapääsmatu. 

Hea nõuanne on teha põhjalik eeltöö ja vajadusel kaasata spetsialist, et protsess kulgeks võimalikult sujuvalt. Kui eelnev jutt tundus üldiselt selge aga pani Sind siiski ohkama, siis võta ühendust Est Estate meeskonnaga ja aitame Sind selles maailmas!