Ekspeaminister Theresa May tähistab täna oma sünnipäeva
|Täna 65 aastat tagasi, 1. oktoobril 1956. aastal on sündinud Suurbritannia 76. peaminister ja riigi teine naissoost valitsusjuht Theresa May. Naine on pälvinud väga palju tähelepanu oma kalli maitsemeele tõttu.
Allan Espenberg
Theresa May sai olla Konservatiivse Partei liider ja Suurbritannia peaminister täpselt kolm aastat (2016-2019), misjärel ta jätkas tegutsemist riigi parlamendis. Pärast Margaret Thatcherit oli May teine naispeaminister Ühendkuningriigis ning selles ametis sattus talle erakordselt raske ülesanne: ta pidi tegelema Brexitiga ehk Suurbritannia väljaastumisega Euroopa Liidust. Brexit tõi May peaministritoolile ja Brexit ta sealt ka minema pühkis.
Brexit lõi lisaks välispoliitilisele suunamuutusele segamini ka kogu Suurbritannia sisepoliitilise elu. May asemel sai uueks peaministriks Boris Johnson, Leiboristliku Partei parlamendifraktsioon avaldas Brexiti-vastase kampaania läbikukkumise eest umbusaldust oma liidrile Jeremy Corbynile, kõige häälekamalt võttis Euroliidust väljaastumise vastu Suurbritannia piirkondadest sõna Šotimaa jne.
Kuigi Euroopa ja ka maailma mõjukaimaks naispoliitikuks oli Angela Merkel Saksamaalt, siis brittide valitsust juhtima asunud Theresa May oli talle kandadele astumas. Kuid peaministriametist lahkumisega ei jõudnud May Merkelit „troonilt“ minema lüüa. Siiski tuleb meelde tuletada, et alguses oli May tegelikult üsna ebapopulaarne peaminister, teda lausa vihati tema vulgaarse riietuse ja piinlike tegude pärast.
Oskab üllatada jalanõudega
„Ta on üldiselt selgrootu tobu,“ ütles Theresa May kohta USA endine president Donald Trump. Briti peaministri kantseleist öeldi, et Ameerika juht kiusab ja alandab oma kolleegi. Aga samamoodi rääkis Mayst üks tema kolleege konservatiivsest parteist: „Ta on haruldane frukt. Temaga pole kerge töötada.“ Samal ajal kirjutas üks ajakirjanikest: „May on sarmikas, omab oraatoriomadusi ja aegunud poolfabrikaatidega täidetud külmkapi atraktiivsust.“
Üks hinnang on aga arvajatel ühine: Theresa oli alati tähelepanu keskpunktis. Mõnikord olid selle põhjuseks ebamugavad hetked, mille keskmesse May sattus. Paljud neist said meemideks: blogijad ja ajakirjanikud arutasid näiteks tema kohmakaid tantsusamme, aga liiga sügavad reveransid Briti kuningliku pere liikmete ees ajasid inimesi naerma. Mayl oli raskusi ka rahvusvahelistel foorumitel. Kord Berliinis pidi Theresa mõnda aega autos istuma, oodates, millal talle uks avatakse – ukselukk oli katki.
Kuid kõige rohkem äratas May tähelepanu oma eredate rõivastega. Paljud erakonnakaaslased olid nördinud, et ta kandis disainerkostüüme ja kalleid kingi. Juba enne seda, kui May istus peaministritoolile, sai ta tuntuks oma armastusega ekstravagantsete jalanõude vastu, mis rõhutasid tema jalgade sihvakust. Tema garderoobis on sadu kingapaare, millest igaüht hoitakse läbipaistvas karbis.
Tundus, et poliitiku jaoks keelatud jalatsimudeleid pole olemas: ussinahast kõrged saapad, mustriga kingad, isegi mitmevärvilised kummikud. Kuid poliitiku lemmikjalatsiteks on tema kuulsad leopardimustrilised kingad.
Theresa May kingade valikut jälgis tähelepanelikult meedia. Näiteks kohtumisel Hispaania kuninga Felipega kandis ta härjavõitleja jakki meenutava etnilise mustriga kingi ja läbirääkimistel Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga kingi naisterahva huulte kujudega. Palju kära tekkis siis, kui peaminister ilmus kohtumisele kuninganna Elizabeth II-ga nahksetes lakksaabastes. Stilistid kiitsid saapaid, kuid soovitasid poliitikul riietuda mitte ainult moe, vaid ka positsiooni ja vanuse järgi.
Eelistab miniseelikuid
Theresa Mayle heideti sageli ette liigset ekstravagantsust. Ta eelistab üsna massiivseid ja kalleid ehteid, näiteks suuri pärlikeesid või hiiglaslikke käevõrusid, mis kujutavad suurte kunstnike maale. Austust kuningliku perekonna vastu demonstreerib ta Briti tootjate riideid ja jalatseid kandes, sealhulgas neidki, mida eelistavad kanda kuninganna ja Kate Middleton.
Endine peaminister kandis ühel parteikonverentsil Vivienne Westwoodi klassikalist sinist kostüümi, mis maksis umbes 1164 eurot. Kaks aastat hiljem saabus ta naiste tippkohtumisele Escada kleidis, mille hind oli 700 eurot. Kuid kõige rohkem meeldib Mayle kanda minikleite. Kord tuli ta Suurbritannia Uhkuse auhinnagalale üsna lühikese punase kleidiga, mida kritiseerisid kohe nii Briti disainerid kui ka tavalised inglased. Nad soovitasid Theresal järgida Cambridge’i hertsoginnat Catherine’i, keda peetakse Ühendkuningriigis peene maitse eeskujuks.
Ühed May püksid tekitasid aga peaaegu skandaali. Sunday Timesi fotosessioonil kandis Briti peaminister Burberry kohvivärvi nahkpükse hinnaga 1158 eurot ja tosse 343 eurot. Britid leidsid, et nende peaminister ei peaks kandma nii kalleid asju, kui riik seisab silmitsi tõsiste majanduslike raskustega. Kuid valitsusjuht ei reageerinud sellistele rünnakutele kunagi, riietudes jätkuvalt nii, nagu talle meeldis.
May mööbel visati välja
2019. aasta juulis astus Theresa May peaministri kohalt tagasi, tema toolile asus Londoni endine linnapea, omanäoline poliitik Boris Johnson. Järgmisel päeval märkasid paparatsod Mayd Inglismaa kriketimängus Iirimaa vastu. Mitte igaüks ei saa endale sellist meelelahutust lubada: pilet maksis üle 310 euro.
Tavaliselt veedab May suvepuhkuse mägedes, näiteks Šveitsis, kus nad koos abikaasaga matkavad Mozarti muusika või ABBA laulude saatel. Internetti lekkisid ka fotod sellest, kuidas ekspeaminister lõõgastub koos sõpradega luksusjahil.
Pärast May taandumist peaministri kohalt kritiseeriti teda teravalt oma ametikorteri sisustamise eest. Korterisse kolinud Suurbritannia uus valitsusjuht Boris Johnson ja tema abikaasa Carrie Symonds nimetasid John Lewise firma mööblit, millega Theresa oli residentsi sisustanud, tõeliseks õudusunenäoks. Vähemalt nii põhjendasid nad kallist renoveerimist, mille käigus kulutati umbes 230 000 eurot, samas kui peaministri residentsi ülalpidamiseks eraldatakse eelarvest igal aastal 35 000 eurot.