Elizabeth II – Briti monarhia „kroonijuveel”

TLNSLO: KUNINGANNA ELIZABETH II RIIGIVISIIT EESTIS:TALLINN,EESTI, 19OCT06 KUNINGANNA ELIZABETH II PIDULIKUL ÕHTUSÖÖGIL MUSTPEADE MAJAS kl/Foto  KALEV LILLEORG SL ÕHTULEHT
KUNINGANNA ELIZABETH II RIIGIVISIIT EESTIS
KUNINGANNA ELIZABETH II PIDULIKUL ÕHTUSÖÖGIL MUSTPEADE MAJAS
kl/Foto KALEV LILLEORG SL ÕHTULEHT

Suurbritannia monarhil Elizabeth II täitus eile, 21. aprillil 90 eluaastat. Saatuse tahtel sai noorest 25aastasest naisest 6. veebruaril 1952, aastal pärast isa kuningas George VI surma kuninganna ja sellel troonil on ta püsinud 64 aastat.

Ülle Kask

Elizabeth Aleksandra Mary Windsor sündis 1926. aasta 21. aprilli vihmasel ööl. Winston Churchill olevat kaheaastase printsessiga esimest korda kohtudes öelnud, et tollest õhkuvat autoriteeti ja mõtlikkust, mis väikelapse juures on üllatavad.

Kui Lilibet, nagu Elizabeth II lapsena hüüti, oli 10aastane, tõi lakei talle 10. detsembril 1936. aastal uudise, et tema isast sai ootamatult kuningas. Nimelt otsustas Elizabethi onu, kuningas Edward VIII, loobuda troonist, et abielluda kaks korda lahutatud USAst pärit Wallis Warfield Simpsoniga.

Edward VIII oli kuningas olud vaid üheksa kuud – selleks sai ta pärast oma isa, kuningas George V surma. Ühe inglise nalja kohaselt oli ta ainus monarh ajaloos, kes hülgas riigilaeva, et asuda kolmanda tüürimehena Baltimore’i tramplaevale.

„Kas see tähendab, et sinust tuleb järgmine kuninganna?” oli tollal Elizabethilt küsinud tema noorem õde Margaret. „Jah, ühel päeval,” vastanud Lilibet. „Vaeseke,” ütles Margaret seepeale.

Edward VIII troonist loobumise kriis vapustas Suurbritanniat ja kuninglikku perekonda. Prints Albert polnud kuningaametiks ette valmistatud. Tema silmad olid pisarais, kui ta emale, kuninganna Maryle uue rolli ja vastutuse üle kurtis. Alberti naine Elizabeth aga olevat teda tagant torkinud, et prints ootamatult süllekukkunud kuningaameti ikka vastu võtaks.

Kuningas, kellest sai järjepidevuse rõhutamiseks George VI, oli loomu poolest kinnine, füüsiliselt õrnuke ja teda vaevasid ärevushood. Ta kannatas ränga kogelemise all, mis võis tipneda hammaste krigistamisega, ning seetõttu püüdis ta vältida avalikke esinemisi. Ent kuningal oli tugev kohusetunne ning ta hoolitses selle eest, et tütar Lilibet oleks valmis kord trooni üle võtma.

Elizabeth oli kõigest 13aastane, kui armus 18aastasesse Kreeka printsi Philipi, kes oli nägus, ent varatu Briti mereväeohvitser. Kaheksa aastat hiljem noored abiellusid. Kui Lilibetist oli hakatud varakult troonipärijannat „vormima” ja kõik muu oli tema eest ära otsustatud, siis kõige tähtsama valiku tegi ta ise, kuulamata oma ema, kes oleks eelistanud näha abikaasana mõnd inglise kõrgaristokraati.

Kuningas on surnud, elagu kuninganna!

Kuningas George VI oli fanaatiline suitsumees ja see harjumus viis ta enneaegu hauda. 1952. aasta 6. veebruaril suri ta kopsuvähki. Printsess Elizabeth oli parajasti prints Philipiga riigivisiidil Keenias ja pöördus kohe Inglismaale tagasi.

Päev pärast kuningas George VI surma läks uus kuninganna St. Jamesi paleesse, troonileastumisnõukogu mitmesaja liikme ette. See tseremoniaalne kogu hõlmas Salanõukogu – monarhi peamisi nõuandjaid -, kes pärinevad juhtivate poliitikute, vaimulike ja kohtunike seast.

  1. aasta Troonipärimisseaduse järgi oli Elizabeth olnud monarh oma isa surmahetkest peale ja nõukogu kutsuti kokku, et kuulata tema deklaratsiooni ja religioonivannet. Seejärel tegid kõik mehed ühel ja samal ajal kummarduse 40. monarhile alates ajast, kui William Vallutaja pärast Hastingsi lahingut 1066. aastal Inglise troonile asus.

Uus kuninganna võttis endale nimeks Elizabeth II. Monarhi emast Elizabethist sai kuninganna ema – Queen Mother, mitte igandlikult leskkuninganna.

Kuningas George VI leinajumalateenistus ja matmine toimus 15.02.1952. Kuninganna ema palus sõnumis kaasmaalastele kaitset ja armastust oma tütrele „suures ja üksildases olukorras, kuhu teda on kutsutud”. Eraviisiliselt kirjutas ta oma ämmale, kuninganna Maryle: „Ma ei suuda Lilibetist mõeldagi, kes on liiga noor, et säärast koormat kanda.”

Peaminister Winston Churchill leinas George VI taga ja näis erasekretäri Jock Colville’i sõnul uuest suveräänist kimbatuses olevat, kuna too olevat alles laps.

Viis päeva pärast troonileasumist kirjeldas Churchill Elizabeth II aga „kauni ja noorusliku tegelasena, kogu meie traditsiooni ja hiilguse pärijana, kes asub oma positsioonile ajal, mil kurnatud inimkond ebakindlalt seisab maailma haarava katastroofi ja kuldse ajastu vahel”.

Briti monarh vananeb väärikalt

Elizabeth II ema Queen Mother elas oma mehest kuningas George VI täpselt pool sajandit kauem. Ta suri 101aastaselt 30. märtsil 2002.

Kuninganna Elizabeth II eelistab vananeda väärikalt, ilma plastilise kirurgiata, hoides oma soengugi põhiliselt samana. Dame Helen Mirren, kes võitis Oscari filmis „Queen” kuninganna rolli eest, on öelnud: „Ta pole kunagi kaldunud ühte või teise äärmusse. See on enesedistsipliin, mis minu meelest tuleb seest ega ole peale sunnitud väljastpoolt.”

Suurbritannias hoitakse võim ja hiilgus lahus. Elizabeth II valitseb, aga ei juhi. Tal pole ei passi ega juhiluba, ta ei saa hääletada ega kohtus tunnistajana esineda ning ta ei tohi vahetada oma anglikaani usku roomakatoliku vastu.

90aastane Elizabeth II on olnud 64 aastat Suurbritannia monarh. Mitte ükski valitseja pole enne teda nii kaua troonil püsinud. Kas kuninganna loobub kunagi troonist oma vanima poja prints Charlesi või koguni pojapoja prints Williami kasuks, näitab aeg.

Kasutatud allikas: Sally Bedell Smith. Kuninganna Elizabeth. Moodsa monarhi elu. Kirjastus Kunst 2002.

  1. aastal külastas kuninganna Elizabeth II Tallinnat. Foto: Kalev Lilleorg/Õhtuleht

Elizabeth II

Elizabeth II sai kuningannaks 6.02.1952, ametlik kroonimine toimus 2.06.1953.

Elizabeth II on Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendatud Kuningriigi, Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa, Jamaica, Barbadose, Bahama, Grenada, Paapua Uus-Ginea, Saalomoni Saarte, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincenti ja Grenadiinide, Antigua ja Barbuda, Belise’i ning Saint Kittsi ja Nevise kuninganna. Westminsteri statuudi (1931) järgi on ta võrdselt kõikide nende riikide riigipea.

Elizabeth II abiellus 20.11.1947. Kreeka printsi Philipiga. Abielust sündis neli last: Charles, Walesi prints (14.11.1948.); Anne, kuninglik printsess 15.08.1950.); Andrew, Yorki hertsog (19.02.1960.); Edward, Wessexi krahv (10.03.1964.). Kõik kuninganna järglased kannavad perekonnanime Mountbatten Windsor.

Elizabeth II peetakse maailma rikkaimaks naiseks, kuna tema varanduse väärtus on hinnanguliselt 5 miljardit naelsterlingit.